27 marca 2013

Nowe instrumenty wsparcia dla projektodawców i beneficjentów wpływające na zwiększenie efektywności ogłaszanych konkursów i podniesienie jakości realizowanych projektów współpracy ponadnarodowej w ramach PO KL Wydrukuj

Mając na uwadze ogłaszane aktualnie konkursy i wzrastającą liczbę realizowanych projektów współpracy ponadnarodowej, a także związane z tym potrzeby w zakresie zwiększenia efektywności ogłaszanych konkursów oraz podnoszenia jakości realizowanych projektów, Krajowa Instytucja Wspomagająca przygotowała - we współpracy z przedstawicielami IP/IP2 – dwa instrumenty wsparcia do wykorzystania na rzecz potencjalnych Projektodawców i Beneficjentów PWP. Podczas spotkania, które odbyło się 19 lutego br. w Warszawie i w którym uczestniczyło ok. 50 przedstawicieli Instytucji Pośredniczących i Instytucji Pośredniczących 2 stopnia, wypracowano w formie warsztatowej dwa nowe narzędzia:

1. Dla zwiększenia efektywności ogłaszanych konkursów (Program warsztatów dotyczących przygotowania koncepcji projektu współpracy ponadnarodowej w ramach PO KL).

Celami warsztatów są:

  • Zwiększenie wiedzy projektodawców w zakresie specyfiki projektów współpracy ponadnarodowej w ramach PO KL.
  • Zwiększenie wiedzy projektodawców w obszarze merytorycznym konkursu.
  • Pomoc w dopracowaniu pomysłów projektowych.
  • Pomoc w prawidłowym przygotowaniu koncepcji projektu w części dotyczącej współpracy ponadnarodowej.
  • Animacja potencjalnych partnerstw krajowych oraz wsparcie w poszukiwaniu partnerów ponadnarodowych.

2. Dla podniesienia jakości realizowanych projektów (Zalecenia dotyczące spotkania informacyjnego przedstawicieli IP/IP2 i beneficjenta projektu współpracy ponadnarodowej PO KL).

Celami spotkania/szkolenia są:

  • Poznanie się stron umowy o dofinansowanie projektu, w tym poznanie oczekiwań względem siebie.
  • Ustalenie zasad współpracy między IP/IP2 (opiekunem projektu) a beneficjentem.
  • Zwiększenie wiedzy beneficjentów w zakresie specyfiki projektów współpracy ponadnarodowej w ramach PO KL.
  • Pomoc w rozwiązaniu pierwszych trudności w realizacji PWP.

Ponadto warto nadmienić, iż w proponowanym zakresie listy sprawdzającej spotkania pozostawiono pierwotne zagadnienia, ponieważ przyjęto założenie, że IP/IP2 będą dostosowywały zakres w zależności od potrzeb swoich i beneficjenta. Na czerwono zaznaczono zagadnienia najczęściej wskazywane przez przedstawicieli IP/IP2 podczas konsultacji listy, a więc najbardziej rekomendowane do poruszenia w rozmowie z beneficjentami. Pragniemy podkreślić, iż instrument nie służy powielaniu zapisów z wniosku a przede wszystkim zapoznaniu się stron i wsparciu beneficjenta we wdrażaniu PWP, zatem rekomendujemy, aby spotkania miały charakter pomocniczy i były elastycznie dopasowane do indywidualnych sytuacji. Materiał został częściowo przygotowany na podstawie doświadczeń zagranicznych (źródło: Working Paper on Monitoring and Support to TNC Projects, www.transnationality.eu).

Przekazujemy Państwu wspomniane instrumenty z serdecznym zaproszeniem do ich wykorzystania zgodnie z Państwa potrzebami i specyfiką instytucji/regionu/obszaru.
Mamy nadzieję, że oba narzędzia wspomogą zarówno Państwa jak i projektodawców/beneficjentów w procesie aplikowania i realizacji projektów współpracy ponadnarodowej. Będziemy przy tym wdzięczni za informacje na temat Państwa doświadczeń związanych z wdrażaniem tych narzędzi w celu dalszego ich rozwoju i usprawnienia. Z chęcią wesprzemy również Państwa przy ich realizacji swoją wiedzą i doświadczeniem.

Chcielibyśmy również zachęcić Państwa do korzystania z innych form wsparcia oferowanych przez KIW CPE w zakresie projektów współpracy ponadnarodowej, zarówno tych standardowych (jak udział przedstawicieli naszej instytucji w spotkaniach informacyjnych w ramach konkursów, konsultacje dokumentacji konkursowych i umów o współpracy ponadnarodowej, indywidualnych konsultacji mailowych, telefonicznych oraz podczas spotkań), jak i innych, np. udziału przedstawicieli KIW w szkoleniach dla KOP czy organizacji spotkań otwartych dla beneficjentów w regionach/sektorach. Jesteśmy otwarci na Państwa sugestie w zakresie innych przydatnych form wsparcia możliwych do zastosowania przez KIW CPE.

docNarzędzie - zwiększenie efektywności ogłaszanych konkursów PWP (Program warsztatów)
docNarzędzie - podniesienie jakości realizowanych projektów PWP (Zalecenia spotkanie informacyjne)