Uzależniony dziś – nowa perspektywa osoby, terapii, zapobiegania

Obszar wsparcia:
  • Zatrudnienie i integracja społeczna
Rodzaj projektu:
  • projekt innowacyjny
Beneficjent: Stowarzyszenie Solidarni „Plus” Wandzin
Odbiorcy:
  • Osoby uzależnione
Użytkownicy:
  • Instytucje pomocy i integracji społecznej
  • Nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych
  • Terapeuci
Opis rozwiązania:

Nazwa rozwiązaniaModel pracy z pacjentem uzależnionym/eksperymentującym z wieloma środkami psychoaktywnymi

Rozwiązanie powstało w związku z potrzebą poszerzenia oferty terapeutycznej o krótkoterminowe programy skierowane do osób używających jednocześnie lub zamiennie kilku substancji psychoaktywnych. Ponadto w ostatnich kilku latach uległ zmianie profil osoby uzależnionej/eksperymentującej. Najczęściej używanymi środkami są: alkohol, marihuana, amfetamina.

Narzędzie składa się z modelu pracy z pacjentem uzależnionym/eksperymentującym z wieloma środkami psychoaktywnymi, w tym z alkoholem. 8-tygodniowy program kładzie duży nacisk na motywację i terapię w krótkim czasie i stanowi uzupełnienie luki oferty terapeutycznej kierowanej do osób uzależnionych. Umożliwia zapoznanie uczestników z mechanizmami uzależnienia, rozpoznawanie i korygowanie sytuacji problemowych, dostrzeżenie korzyści wynikających z podjęcia decyzji o zmianie, życiu w trzeźwości i pozostawaniu w abstynencji. Model stanowi alternatywną ofertą dla osób uzależnionych i zagrożonych uzależnieniem/eksperymentujących, które nie są gotowe do podjęcia długoterminowego leczenia, a programy ambulatoryjne są dla nich niewystarczające.


Kto może skorzystać
:

Model został wypracowany z myślą przede wszystkim o środowisku terapeutów leczenia uzależnień (pracownicy socjalni, kuratorzy, nauczyciele, pracownicy urzędów gmin, starostw, urzędów marszałkowskich itd.). Jego wdrożenie ma na celu poprawę sytuacji osób uzależnionych/eksperymentujących w wieku 16-35 lat, które nie posiadają odpowiedniej motywacji do podjęcia leczenia bądź jest ona niedostateczna i wynika bardziej z poczucia problemu niż jego identyfikacji.


Innowacyjność
:

Elementem wartym uwagi jest przede wszystkim krótki okres trwania terapii (8 tygodni), niespotykany w dotychczasowej praktyce terapeutycznej. Program bazuje na rozwiązaniach istniejących, ale kładzie większy nacisk na motywację i edukację niż do tej pory stosowane rozwiązania. Konwencjonalne metody terapeutyczne koncentrują się na przeszłości pacjenta, jego błędach. Nowy model natomiast zwraca uwagę na teraźniejszość i przyszłość osoby poddawanej leczeniu.


Skuteczność
:

Skuteczność rozwiązania sięga 70% i oznacza liczbę osób, które ukończyły program. Dla porównania skuteczność terapii długoterminowej sięga 5%. Udział w tego typu programie sprawił, że jego uczestnicy nauczyli się rozpoznawać sytuacje problemowe i radzić sobie z nimi, zaczęli dostrzegać korzyści płynące z podjęcia decyzji o zmianie, nauczyli się korygować zachowania społecznie niepożądane.


Elementy składowe (do zastosowania w praktyce)
:

  • Program motywacyjno-edukacyjno-terapeutyczny dla uzależnionych i eksperymentujących z wieloma środkami psychoaktywnymi, w tym alkoholem.

Program składa się z instrukcji stosowania i zawiera scenariusze zajęć grupowych, wzory dokumentacji terapeutycznej, programowej, regulaminy, komentarze i wskazówki do prawidłowego prowadzenia programu.

  • Raport „Charakterystyka osób uzależnionych w województwie zachodniopomorskim”.

Raport przedstawia dane statystyczne dotyczące używania środków psychoaktywnych przez mieszkańców województwa oraz obrazuje sylwetkę potencjalnego uzależnionego/uzależnionej.

Załącznik: application/zipProdukt finalny.zip
Beneficjent:
  • Stowarzyszenie Solidarni „Plus” Wandzin
Fiszka projektowa: application/pdfFiszka projektowa.pdf
Raport z ewaluacji zewnętrznej: application/pdfRaport z ewaluacji zewnętrznej.pdf
Rodzaj produktu:
  • produkt finalny projektu innowacyjnego
Status produktu/rozwiązania:
  • PI zwalidowany