Stworzenie systemu motywowania do innowacyjności nauczycieli w zakresie tworzenia nowych, innowacyjnych programów, metod, technik i narzędzi nauczania

Obszar wsparcia:
  • Edukacja i szkolnictwo wyższe
Rodzaj projektu:
  • projekt innowacyjny
Beneficjent: Kuratorium Oświaty w Kielcach
Odbiorcy:
  • Nauczyciele szkół podstawowych
  • Nauczyciele szkół gimnazjalnych
  • Nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych
Użytkownicy:
  • Administracja samorządowa
  • Szkoły
  • Szkoły zawodowe
Opis rozwiązania:

Rozwiązanie wypracowane w projekcie odpowiada na problem małej aktywności nauczycieli w podejmowaniu innowacji pedagogicznych. Wynika to m.in. z braku systemu motywowania nauczycieli, który zakładałby współpracę organów i instytucji mających wpływ na organizację nauczycielowi warunków pracy oraz braku systemu szkoleń nauczycieli i dyrektorów szkół, który pobudzałby i motywował ich do podejmowania działań innowacyjnych w zakresie samodzielnego pisania programów nauczania, poszukiwania i stosowania innowacyjnych metod, technik i narzędzi nauczania z uwzględnieniem korzystania z dobrych praktyk.

Zaproponowane w projekcie rozwiązanie to system motywowania do innowacyjności nauczycieli w zakresie tworzenia nowych, innowacyjnych programów, metod, technik i narzędzi nauczania. Zakłada ono organizację cyklu szkoleń dla dyrektorów z zakresu nowoczesnego zarządzania zasobami ludzkimi oraz dla nauczycieli z zakresu pisania innowacyjnych programów nauczania i zastosowania innowacyjnych metod, technik i narzędzi nauczania. Organy prowadzące mogą również wykorzystać opracowany przez ekspertów system wynagradzania z promowaniem podejmowania działań innowacyjnych w szkole, a dyrektorzy szkół – nowoczesne metody zarządzania zasobami ludzkimi z uwzględnieniem przygotowanego przez ekspertów i skonsultowanego z nauczycielami regulaminu przyznawania dodatku motywacyjnego. Dla najlepszych nauczycieli podejmujących działania innowacyjne w szkole zaplanowano przyznawanie przez Kuratora Oświaty wyróznienia (certyfikaty i statuetki). Dodatkowo Kuratorium Oświaty może zastosować narzędzie w postaci platformy e-learningowej w zakresie wspierania i wspomagania nauczycieli w podejmowaniu działań innowacyjnych.


Kto może skorzystać:

Rozwiązanie może być stosowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, organy prowadzące szkoły, dyrektorów szkół, nauczycieli.


Innowacyjność:

Innowacja polega na zmianie podejścia do motywowania nauczycieli w zakresie podejmowania działań innowacyjnych w szkole, organów kształtujących warunki pracy nauczycieli (dyrektor szkoły, organ prowadzący, Kuratorium Oświaty). Trzonem systemu jest inna niż dotychczas systemowa współpraca zawiązana pomiędzy kuratorium a gminami –organami prowadzącymi szkoły podstawowe i gimnazjalne oraz dyrektorami szkół i nauczycielami. Dodatkowo Kuratorium Oświaty w Kielcach jako jedyne w Polsce zastosowało innowacyjne narzędzie w postaci platformy e-learningowej w zakresie wspierania i wspomagania nauczycieli w podejmowaniu działań innowacyjnych.


Skuteczność:

Rozwiązanie zostało przetestowane w praktyce oraz poddane ewaluacji zewnętrznej. Wskaźniki określone w raporcie z ewaluacji potwierdzają jego skuteczność. Z badania nauczycieli dotyczącego użyteczności platformy e-learningowej wynika, że 43% z nich współpracuje poprzez platformę z doradcami metodycznymi, 48% z wizytatorami, zaś 52% nauczycieli nie biorących udziału w projekcie wykorzystuje zasoby platformy i korzysta z jej materiałów dydaktycznych.


Elementy składowe (do zastosowania w praktyce)
:

  • Program szkolenia dyrektorów szkół w zakresie stosowania nowoczesnych metod zarządzania i motywowania nauczycieli do innowacyjności.

  • Program szkolenia nauczycieli z zakresu zastosowania nowoczesnych, innowacyjnych programów nauczania, innowacyjnych metod, technik i narzędzi nauczania w szkole podstawowej i gimnazjum.
  • Regulamin przyznawania dodatków motywacyjnych, uwzględniający działania nauczycieli w zakresie tworzenia nowych, innowacyjnych programów, metod, technik i narzędzi nauczania.
  • Koncepcja funkcjonowania platformy e-learningowej, która będzie służyła jako narzędzie współpracy nauczycieli z wizytatorami i metodykami nauczania. Platforma ułatwi opracowanie programów nauczania, umożliwi konsultacje w zakresie konstruowania konspektów lekcji z wykorzystaniem innowacyjnych metod, technik i narzędzi nauczania, a także zapewni dostęp do dobrych praktyk z innych krajów Unii Europejskiej. Na platformie będzie dostępna baza z innowacyjnymi programami nauczania, nagraniami lekcji z wykorzystaniem innowacyjnych metod, technik i narzędzi nauczania.
  • Regulamin wręczania przez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty certyfikatu i statuetki „LIDER innowacyjności w szkole”.

  • Instrukcja zastosowania rozwiązania „Stworzenie systemu motywowania do innowacyjności nauczycieli w zakresie tworzenia nowych, innowacyjnych programów, metod, technik i narzędzi nauczania”.
Beneficjent:
  • Kuratorium Oświaty w Kielcach
Fiszka projektowa: application/mswordFiszka.doc
Raport z ewaluacji zewnętrznej: application/pdfRaport z ewaluacji zewnętrznej.pdf
Rodzaj produktu:
  • produkt finalny projektu innowacyjnego
Status produktu/rozwiązania:
  • PI zwalidowany