Druga szansa

Obszar wsparcia:
  • Edukacja i szkolnictwo wyższe
Rodzaj projektu:
  • projekt innowacyjny z komponentem ponadnarodowym
Beneficjent: Caritas Archidiecezji Gdańskiej
Odbiorcy:
  • Dzieci i młodzież
  • Osoby do 25 roku życia
Użytkownicy:
  • Administracja samorządowa
  • Organizacje pozarządowe
Opis rozwiązania:

Nazwa rozwiązania: Model Szkoła Drugiej Szansy

Rozwiązanie wypracowane w projekcie jest odpowiedzią na występującą lukę systemową dotyczącą kształcenia zawodowego dla dorosłych (na poziomie szkoły zawodowej). Osoby w wieku 18-25 lat, które nie mają możliwości kształcenia zawodowego są zagrożone bezrobociem, wykluczeniem społecznym. Wśród grupy tej pojawiają się problemy związane z popadaniem w nałogi, wzrasta także przestępczość.

Zaproponowane w projekcie rozwiązanie ma na celu zwiększenie kompetencji zawodowych i społecznych osób o szczególnych potrzebach w wieku 18-25 lat, które nie posiadają wykształcenia zawodowego. Model to 7-miesięczny program szkoleń społecznych i zawodowych, wzbogacony o element wsparcia motywacyjnego zapewnianego przez osobistego trenera. Edukacja społeczna obejmuje warsztaty z treningu umiejętności życiowych, warsztaty oferujące wsparcie psychologiczne, tzw.: wsparcie indywidualne psychologa, lekarza, zapewnienie opieki nad dziećmi oraz wsparcie grupowe w postaci pomocy doradcy zawodowego, terapeuty itp. Edukacja zawodowa obejmuje diagnozę predyspozycji zawodowych, szkolenie z podstaw obsługi komputera oraz 5-miesięczny praktyczny trening zawodowy. Szczególnie istotny w modelu jest stały i systematyczny charakter motywowania uczestników szkoleń, realizowany na każdym etapie trwania programu oraz silny nacisk na pracę trenera osobistego.


Kto może skorzystać
:

Rozwiązanie może być stosowane przez organizacje pozarządowe, w tym szczególnie zajmujące się edukacją zawodową, placówki opiekuńczo-wychowawcze, zakłady doskonalenia zawodowego, izby rzemieślnicze, inne placówki kształcenia zawodowego, ochotnicze hufce pracy, podmioty ekonomii społecznej, powiatowe urzędy pracy, powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej, wydziały edukacji itp.


Innowacyjność
:

Model Szkoła Drugiej Szansy jest systemowym rozwiązaniem dla młodych ludzi, którzy osiągnęli już pełnoletniość i którzy nie posiadają przygotowania zawodowego. Osoby takie nie mają obecnie możliwości kształcenia zawodowego. Plusem zaproponowanej metody jest kompleksowość edukacji: przy nauce zawodu rozwijane są także umiejętności społeczne i kompetencje miękkie pomagające lepiej funkcjonować w środowisku zawodowym i prywatnym. Dużym atutem Modelu jest ścisły nacisk na pracę trenera osobistego z uczestnikami programu. Jest to najważniejsze ogniwo całego procesu wsparcia, zapewnia zwiększenie i podtrzymanie motywacji uczniów. Co warte podkreślenia, nacisk kładziony na motywowanie uczestników w proponowanej metodzie jest większy niż w klasycznym kształceniu zawodowym, ma charakter stały i systematyczny, jest realizowane na każdym etapie trwania programu.


Skuteczność
:

Rozwiązanie zostało poddane ewaluacji zewnętrznej. W jej wyniku stwierdzono, że model jest adekwatny do potrzeb i oczekiwań użytkowników i odbiorców, uwzględnia deficyty i potencjały uczniów oraz warunki ich funkcjonowania w środowisku rodzinnym i społeczno-zawodowym. Jest również skuteczny w osiąganiu pozytywnych efektów dla grupy docelowej. Wyniki ewaluacji potwierdzają trwałość efektów rozwiązania: 75% odbiorców uzyskało zatrudnienie, 45% z nich nadal pracuje (stan na 06.2014 r.).


Elementy składowe (do zastosowania w praktyce)
:

  • Model Szkoła Drugiej Szansy – innowacyjny model kształcenia zawodowego i społecznego dla młodzieży w wieku 18-25 lat, która znajduje sie poza systemem edukacji i pozostaje bez zatrudnienia.

Publikacja opisująca rozwiązania metodologiczne w zakresie edukacji społecznej i zawodowej młodzieży w wieku 18-25 lat, która znajduje sie poza systemem edukacji i pozostaje bez zatrudnienia. Znajdują się w niej szczegółowe opisy założeń poszczególnych etapów i elementów szkolenia odbiorców. Zawiera także przykładowe scenariusze zajęć oraz wzory dokumentów do wykorzystania.

Beneficjent:
  • Caritas Archidiecezji Gdańskiej
Fiszka projektowa: application/mswordFiszka projektowa.doc
Rodzaj produktu:
  • produkt finalny projektu innowacyjnego
Status produktu/rozwiązania:
  • PI zwalidowany