Wypracowanie metod zmniejszania emigracji zarobkowej i wspieranie powrotu migrantów na polski rynek pracy

Obszar wsparcia:
  • Zatrudnienie i integracja społeczna
Rodzaj projektu:
  • projekt innowacyjny
Beneficjent: Uniwersytet Opolski
Odbiorcy:
  • Osoby bezrobotne
Użytkownicy:
  • Administracja samorządowa
  • Instytucje pomocy i integracji społecznej
  • Instytucje rynku pracy
  • Instytucje szkoleniowe
  • Organizacje pozarządowe
Opis rozwiązania:

Rozwiązanie wypracowane w projekcie odpowiada na problemy związane z migracją zarobkową oraz trudności związane z powrotem do kraju. Kwestia ponownej adaptacji, odnalezienia się na rynku pracy, ponowny kontakt z instytucjami administracji publicznej to elementy wpływające na sukces procesu readaptacji. Problem ten został opisany i przebadany w ujęciu naukowym, ale brak jest rozwiązań praktycznych, które ułatwiłyby reemigrantom życie po powrocie. Działania podejmowane w stosunku do reemigrantów przez upoważnione do tego instytucje są często niespójne, mają doraźny charakter, są nieadekwatne do potrzeb odbiorców. Reemigranci, którzy powracają do kraju często nie mają wiedzy na temat aktualnej sytuacji gospodarczej kraju, nie znają procedur administracyjnych, mają słabą orientację, co do swoich możliwości na rynku pracy (np. niedostateczną wiedza na temat, w jaki sposób założyć własną działalność gospodarczą, jak zarejestrować się w urzędzie pracy itp.).

Zaproponowane w projekcie rozwiązanie ma na celu zwiększenie skuteczności działań w zakresie zmniejszenia emigracji zarobkowej, a zwłaszcza wspierania powrotu migrantów do regionu i ich efektywnej reintegracji, przede wszystkim na regionalnym rynku pracy. Na rozwiązanie składa się komplet narzędzi, które ułatwiają reemigrantowi poruszanie się i ponowne odnalezienie w nowej rzeczywistości, czyli w urzędzie, na rynku pracy itp. Natomiast urzędnicy stykający się z reemigrantami, odnajdą wskazówki, jak efektywnie współpracować z nimi oraz z innymi instytucjami, odpowiedzialnymi za ich wsparcie.


Kto może skorzystać
:

Z rozwiązania mogą skorzystać pracownicy powiatowych urzędów pracy oraz urzędów gmin, którzy w swojej pracy kontaktują się z reemigrantami, a do ich obowiązków należy wsparcie tej grupy powrocie na rynek pracy.


Innowacyjność rozwiązania
:

Proponowane narzędzia, ich zakres oraz grupy docelowe to innowacyjne podejście do problematyki migracyjnej na poziomie województwa. W skali kraju funkcjonują już rozwiązania w tym zakresie, jednak nie są one elementem całego systemu działań i mają rozproszony charakter. Proponowane dotychczas w skali kraju i regionu opolskiego rozwiązania nie uwzględniały w wystarczającym zakresie istotnej roli wsparcia instytucjonalnego dla reemigrantów, wynikającego z potrzeb tej grupy społecznej.


Elementy składowe (do zastosowania w praktyce)
:

  • Mapa Drogowa Reemigracji – jest to pierwszy tego typu dokument (strategia postępowania) umożliwiający zmniejszanie negatywnych efektów wynikających z nieprawidłowej adaptacji reemigrantów. Oprócz próby diagnozy tego zjawiska w wymiarach: społecznym (demograficznym), gospodarczym i psychologicznym przeprowadzono próbę określenia analizy strategicznej problematyki reemigracji w regionie.

  • Rozkład Jazdy – dokument w ramach Mapy Drogowej, który opisuje miejsce i rolę poszczególnych instytucji w procesie efektywnej reintegracji społeczno-zawodowej reemigranta wraz z rekomendacjami dla wybranych spośród tych instytucji. Na jego podstawie określone instytucje i organizacje lokalne (regionalne) będą w stanie współdziałać, wykorzystując ujednoliconą procedurę postępowania podczas wsparcia reemigrantów. Rozkład Jazdy zawiera ponadto przykłady dobrych praktyk, które mogą rozwiązać złożone problemy postępowania.

  • Przewodnik Reemigranta – dokument operacyjny, kompendium postępowania reemigranta wracającego do kraju. W formie listy/opisu przedstawia najważniejsze sprawy, które należy załatwić przed powrotem do Polski, pomaga także w działaniach reemigranta po powrocie. Nie stanowi alternatywnego podejścia do podręcznika zawartego na portalu internetowym Powroty.pl, ale w sposób komplementarny eksponuje szczególnie ważne informacje.

  • Warsztaty Interaktywne – spotkania, które umożliwiają wyselekcjonowanie problemów (ekonomicznych, społecznych i psychologicznych) dotykających reemigrantów. Warsztaty są naturalną płaszczyzną kontaktu i wymiany szczegółowych informacji na temat problemów dotykających reemigrantów i ich rodzin.
Beneficjent:
  • Uniwersytet Opolski
Fiszka projektowa: application/zipFiszka projektowa.docx
Raport z ewaluacji zewnętrznej: application/pdfRaport z ewaluacji zewnętrznej.pdf
Rodzaj produktu:
  • produkt finalny projektu innowacyjnego
Status produktu/rozwiązania:
  • PI zwalidowany