Dłużej na rynku pracy

Obszar wsparcia:
  • Zatrudnienie i integracja społeczna
Rodzaj projektu:
  • projekt innowacyjny z komponentem ponadnarodowym
Beneficjent: Fundacja Instytut Rozwoju Zasobów Ludzkich
Odbiorcy:
  • Osoby po 45/50 roku życia
  • Osoby niepracujące
Użytkownicy:
  • Instytucje rynku pracy
  • Instytucje szkoleniowe
Opis rozwiązania:

Nazwa rozwiązaniaModel aktywizacji osób 50+ na rynku pracy

Głównym problemem, na który odpowiada rozwiązanie, jest niski wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 50+ (ok. 34% w skali kraju). Jest to związane między innymi z wczesnym przechodzeniem na emeryturę. Przeciętny wiek wycofywania się z rynku pracy jest niższy od ustawowego wieku emerytalnego, co oznacza, że ponad połowa osób w okresie przedemerytalnym pozostaje poza rynkiem pracy uzyskując dochody z systemu pomocy i zabezpieczenia społecznego (wcześniejsze emerytury, renty, świadczenia i zasiłki przedemerytalne oraz świadczenia z pomocy społecznej). Polska ma więc także najniższy średni wiek przechodzenia na emeryturę (58 lat).

Istotą rozwiązania jest zastosowanie dwóch instrumentów wsparcia nieaktywnych zawodowo osób 50+, opracowanych na podstawie doświadczeń brytyjskiego rynku pracy: uzupełnianie kompetencji kluczowych w zakresie wykorzystywania kompetencji informacyjnych i komunikacyjnych (ICT) osób 50+ oraz zastosowanie wolontariatu jako instrumentu przechodzenia z długotrwałego okresu bierności zawodowej do zatrudnienia.


Kto może skorzystać
:

Rozwiązanie skierowane jest przede wszystkim do doradców zawodowych i pośredników pracy w publicznych i niepublicznych służbach zatrudnienia. Docelowo zostało opracowane z myślą o osobach w wieku 50+, w szczególności z wykształceniem średnim.


Innowacyjność
:

Elementem wartym uwagi jest wykorzystanie wolontariatu jako metody aktywizacji zawodowej osób w wieku dojrzałym. Ponadto narzędzia uzupełniania kompetencji ICT, będące częścią rozwiązania, zawierają precyzyjną diagnozę posiadanych umiejętności (używane dotychczas określenia – poziom podstawowy, zaawansowany, są zbyt ogólne).


Skuteczność:

Przedstawiciele instytucji rynku pracy oceniający pakiet „Kompetencje kluczowe ICT na start” zwrócili uwagę na możliwość szybkiego wdrożenia narzędzi. Zadeklarowali także ich stosowanie w pracy z osobami w wieku dojrzałym w swojej codziennej praktyce zawodowej. Osoby oceniające pakiet „Przez wolontariat do pracy” wskazywały na łatwość zastosowania narzędzia.


Elementy składowe (do zastosowania w praktyce)
:

  • Pakiet „Kompetencje kluczowe ICT na start”

Pakiet zawiera: metodę oceny poziomu kompetencji ICT; metodę oceny potrzeb kompetencji ICT osób 50+; rekomendacje dotyczące sposobu przygotowania i prowadzenia szkoleń ICT dla osób 50+ oraz opracowanie dotyczące roli audytu zewnętrznego w potwierdzaniu kompetencji ICT.

  • Pakiet „Przez wolontariat do pracy”

Pakiet zawiera: program szkolenia dla przedstawicieli instytucji rynku pracy dotyczący wykorzystania wolontariatu jako narzędzia aktywizacji zawodowej; program szkolenia dla osób 50+ przygotowujący do odbywania wolontariatu; portfolio kompetencji wolontariusza; scenariusz zajęć „Dobry wolontariusz dobrze zna siebie”; scenariusz zajęć „Zdobywam kompetencje” oraz scenariusz zajęć „Z wolontariatu do pracy”.

Załącznik: application/zipProdukt finalny.zip
Beneficjent:
  • Fundacja Instytut Rozwoju Zasobów Ludzkich
Fiszka projektowa: application/mswordFiszka projektowa.doc
Raport z ewaluacji zewnętrznej: application/pdfRaport z ewaluacji zewnętrznej.pdf
Strona www:

www.naszaszkola.pl

Rodzaj produktu:
  • produkt finalny projektu innowacyjnego
Status produktu/rozwiązania:
  • PI zwalidowany