Śląskie wyzwania

Obszar wsparcia:
  • Zatrudnienie i integracja społeczna
Rodzaj projektu:
  • projekt innowacyjny
Beneficjent: Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach
Odbiorcy:
  • Kobiety
  • Osoby bezrobotne
Użytkownicy:
  • Instytucje pomocy i integracji społecznej
  • Instytucje rynku pracy
Opis rozwiązania:

Nazwa rozwiązaniaModel aktywizacji zawodowej i integracji społecznej kobiet w rodzinach górniczych

Rozwiązanie odpowiada na problem niedopasowania instrumentów i narzędzi aktywizacji zawodowej do specyficznych potrzeb pozostających bez zatrudnienia kobiet z rodzin górniczych. Jego głównym celem jest usprawnienie działania instytucji publicznych i niepublicznych w województwie śląskim w zakresie profilaktyki i zapobiegania wykluczeniu społecznemu bezrobotnych lub nieaktywnych zawodowo kobiet w rodzinach górniczych. Tradycyjny model rodziny górniczej jest trwale zakorzeniony w śląskiej kulturze i dziedziczony z pokolenia na pokolenie, dlatego duży nacisk w ramach rozwiązania położono na przekonanie kobiet, że życie rodzinne można pogodzić z edukacją i pracą.

Model aktywizacji zawodowej i integracji społecznej kobiet w rodzinach górniczych obejmuje ścieżkę aktywizacji od rozpoznania potrzeb i możliwości uczestniczki, poprzez opracowanie i wdrożenie Indywidualnego Planu Działania, aż po bezpośrednie wsparcie i uzyskanie kwalifikacji zawodowych w miejscu pracy. Wprowadzony podział zadań modelowych na obligatoryjne i fakultatywne wskazuje, które z nich są niezbędne do prawidłowej realizacji przedsięwzięcia, a które mogą stanowić atrakcyjne uzupełnienie wsparcia. Równocześnie można dopasować ścieżkę wsparcia do charakterystyki grupy docelowej lub możliwości finansowych.


Kto może skorzystać:

Rozwiązanie zostało przygotowane z myslą o publicznych i niepublicznych instytucjach rynku pracy i integracji społecznej. Elastyczność i uniwersalność modelu pozwala na jego dostosowanie do potrzeb praktycznie każdego potencjalnego użytkownika planującego wdrożenie pomocy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Uniwersalność modelu również umożliwia jego wdrażanie poza obszarami górniczymi.


Innowacyjność:

Jedną z kluczowych zalet modelu jest możliwość jego zastosowania nie tylko wobec kobiet z rodzin górniczych. Konstrukcja działań modelowych pozwala bezproblemowo na ich stosowanie wobec osób znajdujących się w podobnej sytuacji społeczno-zawodowej np. kobiet z rodzin hutników, służb mundurowych, marynarzy, gdzie pracujący ojciec/maż jest jedynym żywicielem rodziny. Wsparcie zawodowe oraz stałą superwizję asystenta rodzinnego i trenera pracy można również wykorzystać wobec innych grup osób zagrożonych wykluczeniem społecznym i wymagających kompleksowej pomocy w tym zakresie.


Skuteczność:

Na skuteczność modelu składają się dane dotyczące poziomu zatrudnienia uzyskane w trakcie realizacji projektu (52,56%), w tym liczba osób, które znalazły zatrudnienie w wyniku udziału w stażach/ płatnych praktykach (ponad 85%) oraz dane związane z podniesieniem samooceny i poczucia własnej wartości. Ponadto 91,8% uczestniczek potwierdziło, że dzięki udziałowi w projekcie lepiej odnajduje się na rynku pracy, a 91,7% uznało, iż uczestnictwo w projekcie poprawiło ich sytuację na rynku pracy.


Elementy składowe (do zastosowania w praktyce):

  • Ścieżka realizacji modelu aktywizacji zawodowej i integracji społecznej kobiet w rodzinach górniczych przedstawiająca w graficzny sposób poszczególne etapy wdrażania modelu, z wyszczególnieniem działań obligatoryjnych i fakultatywnych
  • Opis poszczególnych etapów wdrażania modelu
    Zawiera szczegółowy zapis zadań obligatoryjnych i fakultatywnych na każdym z trzech etapów: organizacyjno-rekrutacyjnym, diagnostyczno-analitycznym oraz aktywizującym.

  • Szczegółowy opis ważniejszych podmiotów
    Model zawiera dodatkowo szczegółowy opis (w tym: cele działań, metody działań, wymiar czasu pracy i jej weryfikację) stanowisk asystenta rodzinnego, trenera pracy, głównego asystenta rodzinnego, głównego trenera pracy, ewaluatora oraz pośrednika pracy. Opisane są także szerzej metody aktywizacji zawodowej i społecznej, tj. grupy samopomocowe, bank czasu, bank informacji oraz spółdzielnie socjalne w kontekście działań bezpośrednio modelowych.
  • Harmonogram działań
    Harmonogram uszczegóławia działania modelowe w ujęciu zadaniowym, ze wskazaniem terminów i osób odpowiedzialnych za realizację zadań. Przedstawiona linia zadań stanowi bazę do opracowania harmonogramu i odpowiedniego jego dostosowania do indywidualnej koncepcji działań w projekcie.

  • Szczegółowa instrukcja stosowania narzędzia („Poradnik wdrażania”)
    Poradnik został podzielony na cztery główne części, stanowiące kompendium wiedzy i praktyki w zakresie przygotowania i realizacji działań modelowych. Rozdział pierwszy stanowi wprowadzenie w problematykę kobiet na rynku pracy ze szczególnym uwzględnieniem kobiet z rodzin górniczych. Rozdział drugi zawiera Model aktywizacji zawodowej i integracji społecznej kobiet w rodzinach górniczych. Rozdział trzeci uszczegóławia zadania na poszczególnych etapach realizacji modelu, i zawiera przydatnei wskazówki mające wspomóc potencjalnych użytkowników w odpowiednim przygotowaniu wsparcia projektowego oraz jego późniejszej realizacji. Czwarta część poradnika opisuje partnerstwo 4 podmiotów w projekcie „Śląskie Wyzwania” jako dobrą praktykę łączenia wiedzy i doświadczenia na różnych obszarach na rzecz sprawnego opracowania i zastosowania modelu.
Załącznik: application/zipprodukt finalny.zip
Beneficjent:
  • Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach
Fiszka projektowa: application/mswordFiszka projektowa.doc
Raport z ewaluacji zewnętrznej: application/pdfRaport z ewaluacji zewnętrznej.pdf
Rodzaj produktu:
  • produkt finalny projektu innowacyjnego
Status produktu/rozwiązania:
  • PI zwalidowany