Novum subsydium

Obszar wsparcia:
  • Zatrudnienie i integracja społeczna
Rodzaj projektu:
  • projekt innowacyjny
Beneficjent: Miejski Urząd Pracy
Odbiorcy:
  • Osoby bezrobotne
Użytkownicy:
  • Instytucje rynku pracy
Opis rozwiązania:

Rozwiązanie wypracowane w projekcie odpowiada na problemy związane z niedopasowaniem oferty instytucji rynku pracy do rzeczywistych potrzeb młodych/samotnych matek/rodziców oraz małą elastycznością w stosowaniu niektórych instrumentów aktywizacyjnych, wynikające z braku lub niewystarczającej diagnozy potrzeb ww. grup oraz rynku pracy.

Zaproponowane w projekcie rozwiązanie ma na celu podniesienie skuteczności działań służb zatrudnienia w obszarze przywracania na rynek pracy matek wychowujących dzieci do lat 6, poprzez wprowadzenie do katalogu instrumentów aktywizacyjnych formy zatrudnienia na część etatu subsydiowanego ze środków publicznych. W ramach rozwiązania wypracowano tzw. subsydium 1/2 etatu, które obejmuje szczegółowy opis metod i procedur jego stosowania przez pracowników służb zatrudnienia. Opisywany model, poprzez finansowe odciążenie pracodawców, powinien zwiększyć aktywizację zawodową i społeczną bezrobotnych kobiet opiekujących się dziećmi do lat 6. Jego wdrożenie ułatwia bezrobotnym kobietom zdobywanie doświadczenia zawodowego i może zapobiec ich wykluczeniu z rynku pracy ze względu na obowiązki rodzicielskie. W ramach rozwiązania przygotowano propozycję odpowiednich zmian w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, dotyczących wprowadzenia nowego, finansowanego ze środków Funduszu Pracy (FP), instrumentu rynku pracy.


Kto może skorzystać:

Z rozwiązania mogą skorzystać pracownicy instytucji rynku pracy, pracownicy instytucji pomocy i integracji społecznej, organizacji pozarządowych.


Innowacyjność rozwiązania:

Dotychczas proponowane przez PUP-y zgodnie z Ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy instrumenty rynku pracy nie w pełni zaspokajają oczekiwania kobiet wychowujących małe dziecko/ci, nie biorą pod uwagę ich problemów, a co za tym idzie nie są w pełni skuteczne w ich aktywizacji zawodowej. Innowacyjny, nowatorski instrument rynku pracy, który mógłby znaleźć się w katalogu rozwiązań administracyjno-prawnych wykorzystywanym przez PUP-y to subsydiowana forma zatrudnienia na część etatu.
Zastosowanie nowego instrumentu rynku pracy zwiększającego aktywizację zawodową i społeczną bezrobotnych kobiet z małymi dziećmi nie obciąża kosztami pracy pracodawców. Instrument ten przyczynia się także do nabycia przez te kobiety doświadczenia zawodowego lub jego uzupełniania, a w przypadku kobiet posiadających kwalifikacje zawodowe do zmniejszenia ich "erozji".


Skuteczność:

Do opracowania po złożeniu raportu z ewaluacji.


Elementy składowe (do zastosowania w praktyce):

Produktem finalnym projektu jest metoda wsparcia opisana w formie skryptu, na który składa się opis innowacyjnej formy wsparcia dla zarejestrowanych, bezrobotnych kobiet wychowujących dziecko/ci do lat 6 – subsydium 1/2 etatu i opis procedur jej stosowania.
Założono, że będzie trwała maks. 12 miesięcy, finansowana z FP i koszt stypendium wynosić będzie 130% zasiłku dla bezrobotnych. Odbiorczyni wsparcia skierowana na tę formę nie będzie wyrejestrowywana z rejestru osób bezrobotnych, co pozwoli utrzymać stały kontakt, monitoriować przebieg wsparcia i oddziaływać na dalszą jej ścieżkę aktywizacji.

Beneficjent:
  • Miejski Urząd Pracy
Fiszka projektowa: application/mswordFiszka.DOC
Strona www:

mup.kielce.pl

Rodzaj produktu:
  • produkt finalny projektu innowacyjnego
Status produktu/rozwiązania:
  • PI zwalidowany