INNOWACJE NA ZAKRĘCIE – testowanie i wdrażanie nowych metod outplacementu

Obszar wsparcia:
  • Adaptacyjność
Rodzaj projektu:
  • projekt innowacyjny z komponentem ponadnarodowym
Beneficjent: Narodowe Forum Doradztwa Kariery
Odbiorcy:
  • Osoby bezrobotne
  • Pracownicy przedsiębiorstw
Użytkownicy:
  • Instytucje rynku pracy
  • Instytucje szkoleniowe
  • Pracownicy przedsiębiorstw
Opis rozwiązania:

Nazwa rozwiązania: Modele outplacementu dla przedsiębiorstw przechodzących procesy modernizacyjne i adaptacyjne

Prezentowane rozwiązanie odpowiada na problem niedostatecznej liczby narzędzi wspierających pracowników i kadrę zarządzającą przedsiębiorstw przechodzących procesy modernizacyjne i adaptacyjne. Obecnie na rynku nie ma dostatecznej liczby rozwiązań pomagających w diagnozie potencjału firmy oraz usprawnieniu procesów zarządczych w warunkach kryzysu. W konsekwencji firmy nie modernizują się, lecz ograniczają swoją działalność przeprowadzając kolejne redukcje zatrudnienia. Celem opisywanego rozwiązania jest poprawa funkcjonowania przedsiębiorstw znajdujących się w kryzysie oraz podniesienie kompetencji i wzrost stabilności zatrudnienia pracowników zagrożonych utratą pracy.

Wypracowane w projekcie rozwiązanie to dwa kompleksowe modele outplacementu adresowane do pracowników i kadry zarządzającej przedsiębiorstw, które obejmują odpowiednio: diagnozę dostępnych zasobów, projektowanie strategii rozwoju w oparciu o dostępne zasoby oraz program szkoleń wspierających przeprowadzenie zaplanowanych zmian.


Kto może skorzystać:

Rozwiązanie zostało zaprojektowane z myślą o przedsiębiorstwach przechodzących procesy modernizacyjne oraz pracownikach zagrożonych utratą pracy w wyniku pogorszenia się sytuacji na rynku.


Innowacyjność:

Kluczową zaletą proponowanego rozwiązania jest przesunięcie punktu ciężkości z outplacementu zewnętrznego na outplacement wewnętrzny. W tym pierwszym przypadku modernizacja firmy ogranicza się do redukcji zatrudnienia bez zwiększenia możliwości rozwojowych firmy oraz dostosowania do wymagań rynku w czasie dekoniunktury. Outplacement wewnętrzny zakłada dodatkowo usprawnienie procesów zarządczych oraz zwiększenie adaptacyjności firmy w celu zmniejszenia ryzyka zwalniania pracowników.


Skuteczność:

Zastosowanie modelu przyczynia się do poprawy sytuacji przedsiębiorstw przechodzących procesy restrukturyzacji, jak również do ich lepszego dopasowania do aktualnych trendów gospodarczych. Z perspektywy pracowników jedną z głównych korzyści jest zwiększenie stabilności zatrudnienia oraz możliwość podniesienia kompetencji m.in. przy wykorzystaniu narzędzi e-learningowych, modelu wewnętrznego uczenia się oraz Drzewa Kompetencji.


Elementy składowe (do zastosowania w praktyce):

  • Model outplacementu dla firmy

Model składa się z trzech elementów:

  • Modelu Drzewa Kompetencji – programu do diagnozy i oceny potencjału firmy w formie aplikacji komputerowej. Narzędzie jest wykorzystane na potrzeby wewnętrznej rekrutacji pracowników w związku ze zmianą profilu usług świadczonych przez przedsiębiorstwo.
  • Programu do budowania strategii – aplikacji komputerowej służącej do przeprowadzenia analizy SWOT z uwzględnieniem wyników Drzewa Kompetencji oraz do projektowania szkoleń wewnętrznych w formie intermentoringu.
  • Programu szkoleń wewnętrznych – umożliwiajacego podnoszenie kwalifikacji kadr w oparciu o narzędzia e-learningowe. Model opiera sie na autorskiej metodzie Colina Rosa (szybkie i samodzielne uczenie się) zaadaptowanej do warunków organizacji uczącej się.
  • Model outplacementu dla pracownika

Model składa się z trzech elementów:

  • Bilansu kompetencji – kwestionariusza i aplikacji komputerowej diagnozującej kompetencje pracowników na potrzeby rekrutacji wewnętrznej (w ramach Drzewa Kompetencji), jak również na potrzeby nowego pracodawcy w ramach rekrutacji zewnętrznej.
  • Programu budowania poczucia kontroli – programu ćwiczeń i warsztatów psychologicznych (w tym komputerowych w formie gier edukacyjnych i treningów) przyczyniających się do zwiększenia wśród pracowników poczucia kontroli, sterowności oraz stabilności Zatrudnienia.
  • Programu samokształcenia – modelu szkoleniowego dla pracowników, który umożliwia podnoszenie kwalifikacji w oparciu o narzędzia e-learningowe oraz cykliczne zajęcia grupowe uzupełniające naukę zdalną (tzw. blended learning).


Rozwiązanie zostało udostępnione na stronie internetowej: http://www.innowacjenazakrecie.pl/.

 

Załącznik: application/zipProdukt finalny.zip
Beneficjent:
  • Narodowe Forum Doradztwa Kariery
Fiszka projektowa: application/mswordFiszka.doc
Raport z ewaluacji zewnętrznej: application/pdfRaport z ewaluacji zewnętrznej.pdf
Rodzaj produktu:
  • produkt finalny projektu innowacyjnego
Status produktu/rozwiązania:
  • PI zwalidowany