Venture Capital jako nowe i skuteczne narzędzie wsparcia kapitałowego w aktywizacji zawodowej młodzieży powyżej 15 r. życia z terenu woj. warmińsko-mazurskiego

Obszar wsparcia:
  • Zatrudnienie i integracja społeczna
Rodzaj projektu:
  • projekt innowacyjny
Beneficjent: Stowarzyszenie „Centrum Rozwoju Ekonomicznego Pasłęka”
Odbiorcy:
  • Osoby bezrobotne
Użytkownicy:
  • Instytucje otoczenia biznesu
Opis rozwiązania:

Rozwiązanie wypracowane w projekcie odpowiada na problemy związane z wysokim poziomem bezrobocia wśród młodych ludzi oraz ograniczonym dostępem do instrumentów finansowych wspierających rozwój podmiotów ekonomii społecznej, szczególnie dla młodych osób. Zaproponowane w projekcie rozwiązanie ma na celu zwiększenie skuteczności usług świadczonych przez instytucje wsparcia dla podmiotów ekonomii społecznej przez wypracowanie formuły social venture capital (SVC).
W ramach rozwiązania wypracowano instrument wsparcia kapitałowego podmiotów ekonomii społecznej poprzez analizę, ocenę i opracowanie pomysłu biznesowego z użyciem wsparcia kapitałowego SVC oraz wdrożenie przygotowanej inwestycji i monitorowania postępów, a także usamodzielnienia założonego podmiotu oraz instrument wsparcia kadrowego PES, czyli przygotowania merytorycznego osób młodych do pracy w PES poprzez szkolenia zawodowe (w tym w miejscu pracy) i wyposażenie ich w praktyczne umiejętności związane z konkretnymi stanowiskami oraz wiedzę ogólną na temat ekonomii społecznej.


Kto może skorzystać:

Z rozwiązania mogą skorzystać pracownicy instytucji otoczenia biznesu i ośrodki wsparcia ekonomii społecznej.


Innowacyjność rozwiązania:

Innowacyjność proponowanego rozwiązania to w głównej mierze innowacyjność formy wsparcia – to nowe metody aktywności zawodowej osób młodych z wykorzystaniem SVC. Zastosowanie nowego modelu zatrudnienia pozwoli na wsparcie finansowe takich grup odbiorców, które nie mogą skorzystać z dostępnych inwestycyjnych instrumentów finansowych. Dodatkowym atutem będzie monitoring działalności – działanie dotychczas niezrealizowane w warunkach polskich. Efektywność wsparcia będzie mierzona okresem zwrotu SVC oraz poziomem rozwoju i konkurencyjności PES, a tym samym długością zatrudnienia osoby młodej. Dotąd nigdzie w Polsce nie zastosowano SVC w odniesieniu do PES, a połączenie tego z aktywizacją zawodową bezrobotnej młodzieży jest absolutną innowacją.
Nowatorskie jest podejście do odpowiadania na potrzeby bezrobotnych osób młodych, dla których oferta szkoleń do nich skierowana bazuje na:

  1. Wzmacnianiu ich mocnych stron, co wpłynie rozwijająco i jest wyjątkowo efektywne;
  2. Praktycznym doświadczeniu zdobywanym w przyjaznym środowisku ES odpowiadającym na potrzeby PES, gdzie wsparcie polega na przygotowaniu szkoleniowym i szkoleniu w miejscu pracy;
  3. Przeprowadzeniu działań w sekwencji realizacji strategii: fundraising – marketing sprzedaż.

Innowacja zawiera w sobie odpowiedź na różne potrzeby: młodych osób bezrobotnych – nie istnieje obecnie kompleksowy instrument wspierania ich wejścia na rynek pracy oraz monitorowania zatrudnienia z wsparciem psychologicznym i doradztwem zawodowym, nie ma również kompleksowej oferty spełniającej zapotrzebowanie PES na dostęp do środków finansowych wraz z doradztwem i asystą. Nie ma też połączenia tych dwóch instrumentów zwłaszcza w trakcie trwania działalności PES.


Skuteczność:

 

Elementy składowe (do zastosowania w praktyce):

Model wsparcia Przedsiębiorstw Ekonomii Społecznej (PES) poprzez Venture Capital (VC) oraz model indywidualnego wsparcia osób młodych do prowadzenia podmiotu Ekonomii Społecznej z wykorzystaniem VC dla PES jako nowego i skutecznego narzędzia kapitałowego w aktywizacji zawodowej.

Załącznik: application/zipprodukt finalny.zip
Beneficjent:
  • Stowarzyszenie „Centrum Rozwoju Ekonomicznego Pasłęka”
Fiszka projektowa: application/mswordFiszka.doc
Raport z ewaluacji zewnętrznej: application/pdfRaport z ewaluacji zewnętrznej.pdf
Strona www:

www.vc.screp.pl

Rodzaj produktu:
  • produkt finalny projektu innowacyjnego
Status produktu/rozwiązania:
  • PI zwalidowany