Wsparcie rozwoju narzędzi związanych z kontraktowaniem usług społecznych w Koninie

Obszar wsparcia:
  • Dobre rządzenie
Rodzaj projektu:
  • projekt innowacyjny
Beneficjent: Miasto Konin
Odbiorcy:
  • Administracja samorządowa
  • Organizacje pozarządowe
Użytkownicy:
  • Administracja samorządowa
  • Organizacje pozarządowe
Opis rozwiązania:

Nazwa rozwiązaniaInstrumenty i narzędzia działania dotyczące wspierania rozwoju gospodarczego

Rozwiązanie odpowiada na problem niejednolitych procedur wspierających długofalowe i wydajne działania jednostek samorządu terytorialnego (JST) na rzecz rozwoju gospodarczego przy wykorzystaniu potencjału organizacji pozarządowych.

Celem wypracowanego modelu jest poprawa warunków prawnych i administracyjnych do prowadzenia efektywnej polityki rozwoju gospodarczego w samorządach, dzięki zastosowaniu narzędzi badających jakość oraz efektywność ekonomiczną i społeczną realizacji tych usług w formie kontraktowania. Narzędzie zawiera procedury prowadzenia badań dotyczących jakości realizacji usług w obszarze rozwoju gospodarczego, procedury prowadzenia badań efektywności społecznej i ekonomicznej oraz projekty odpowiednich zarządzeń i wytycznych. Nowością w proponowanym rozwiązaniu jest wykorzystanie współpracy jednostek samorządu terytorialnego z organizacjami pozarządowymi na etapie opracowania mierzalnej oceny gospodarczej ofert outsourcingowych.

Stworzono również standardy obszarów współpracy, które podlegają kontraktacji (promocja danego miasta jako miejsca atrakcyjnego inwestycyjnie, kontakty z inwestorami oraz kojarzenie przedsiębiorstw).


Kto może skorzystać:

Rozwiązanie przeznaczone jest dla podmiotów mających wpływ na kształtowanie rozwoju lokalnego w miastach na prawach powiatu. Głównie na jego zastosowaniu skorzystają jednostki samorządu terytorialnego, w szczególności władze samorządowe miast na prawach powiatu, organizacje pozarządowe oraz instytucje otoczenia biznesu i podmioty gospodarcze.


Innowacyjność:

Po raz pierwszy w skali kraju umożliwiono kontraktację usług organizacjom pozarządowym w dziedzinie dotyczącej pozyskiwania inwestorów dla miasta, promocji gospodarczej w tym terenów inwestycyjnych oraz budowania kontaktów gospodarczych na rzecz miasta w obszarze rozwoju gospodarczego. Zakres tematyczny standardów oraz założenia efektywności ekonomiczno-społecznej kontraktowania wypracowanych usług wymuszają na jednostkach samorządu terytorialnego zawieranie w ramach otwartych konkursów ofert wieloletnich umów na linii JST–NGO.


Elementy składowe (do zastosowania w praktyce)
:

  • Procedury i narzędzia w zakresie prowadzenia badań efektywności społecznej i ekonomicznej zmiany formy realizacji usług w obszarze rozwoju gospodarczego na formę kontraktowania

Wytyczne zawierają m.in. rodzaje technik, kryteria oceny efektywności, mierniki oceny, kryteria oceny wartości dodanej, oraz system procedur dotyczący przebiegu oceny (podmiot dokonujący badania, terminy, nadzór).

  • Procedury i narzędzia w zakresie prowadzenia badań jakości realizacji usług w obszarze rozwoju gospodarczego w formie kontraktacji

Wytyczne zawierają m.in. system oceny, kryteria oceny, rodzaj skali, rodzaje technik badawczych, proponowane terminy badań, podmiot odpowiedzialny za badanie jakości, zasady i procedury pracy podmiotu badającego, system kontroli i nadzoru.

  • Model zmiany formy realizacji usług z zakresu rozwoju gospodarczego na kontraktowanie

Model opisuje procedurę prawną, wskazuje jednostki zaangażowane, terminy, proponowane formy współpracy i instrukcje ich zastosowania, szacunkowe koszty wprowadzenia modelu oraz projekt zarządzenia prezydenta miasta.

Załącznik: application/zipProdukt finalny.zip
Beneficjent:
  • Miasto Konin
Strona www:

www.konin.pl

Rodzaj produktu:
  • produkt finalny projektu innowacyjnego
Status produktu/rozwiązania:
  • PI zwalidowany