Droga do samodzielności

Obszar wsparcia:
  • Zatrudnienie i integracja społeczna
Rodzaj projektu:
  • projekt innowacyjny
Beneficjent: Powiat Lęborski
Odbiorcy:
  • Osoby wykluczone społecznie
Użytkownicy:
  • Instytucje pomocy i integracji społecznej
Opis rozwiązania:

Nazwa rozwiązania: Kompleksowy program nowych form i metod pracy oraz działania z osobami opuszczającymi formy opieki zastępczej (usamodzielnianymi)

Rozwiązanie wypracowane w projekcie odpowiada na problemy związane z brakiem wypracowanego kompleksowego programu nowych form i metod pracy oraz działania z osobami opuszczającymi formy opieki zastępczej.

Zaproponowane w projekcie rozwiązanie ma na celu zwiększenie oferty instytucji działających na rzecz integracji społecznej poprzez zastosowanie kompleksowego programu nowych form i metod pracy z osobami opuszczającymi placówki opieki zastępczej. W ramach rozwiązania stworzono program, który zawiera zarówno elementy szkolenia dla pracowników instytucji integracji społecznej z zakresu nowoczesnych metod pracy, dzięki którym będą mogli efektywnie zwiększać aktywność zawodową i społeczną osób usamodzielnianych, jak i bezpośrednie wsparcie dla odbiorców w postaci efektywnego modelu angażującego m. in. usamodzielnionych wychowanków (mentorów) w pomoc młodszym kolegom i koleżankom z placówek i rodzin zastępczych. Daje on odbiorcom wieloaspektowe, kompleksowe wsparcie, włączające specjalistów z różnych dziedzin (doradcę zawodowego, psychologa, radcę prawnego, trenera aktywizacji), uzupełnione o innowacyjny instrument wsparcia – Talon Kariery  pozwalający na sfinansowanie usług aktywizujących rekomendowanych przez np. doradcę zawodowego i mentora. Pracownicy instytucji integracji społecznej mogą skorzystać z podręczników do pracy z osobami usamodzielnianymi, materiałów niezbędnych do utworzenia Biura Mentoringu oraz podręcznika do przeprowadzenia szkolenia dla pracowników, programów szkoleń, scenariuszy zajęć, dzienników zajęć oraz propozycji wykorzystania istniejącej już platformy e-learningowej.


Kto może skorzystać:

Rozwiązanie może być stosowane przez instytucje integracji społecznej.


Innowacyjność:

Proponowane rozwiązanie wykorzystuje dobre praktyki sprawdzone w ramach PIW EQUAL (Biuro Mentoringu). Biuro zostało zmodyfikowane i dopasowane do nowych warunków. Aktualnie stosowane formy pomocy skupiają się na aspekcie finansowym, dawaniu świadczeń itp., niemal zupełnie ignorując potrzebę wsparcia psychologicznego, emocjonalnego oraz bardzo ważnego zawodowego, które może przynieść o wiele lepsze efekty. W opisanym narzędziu proponuje się dodatkowo innowacyjne instrumenty wsparcia, takie jak: szkolenie z nowoczesnych metod pracy, Talon Kariery, wsparcie mentorów i innych specjalistów. Wypracowanie efektywnego modelu angażującego mentorów w pomoc młodszym kolegom i koleżankom z placówek i rodzin zastępczych stanowi wyjatkową w skali kraju koncepcję pracy z grupą docelową.

Elementy składowe (do zastosowania w praktyce):

  • „Konspekt działania Biura Mentoringu”

  • „Program instrumentów aktywizacyjnych mający doprowadzić do wejścia i/lub przywrócenia osób usamodzielnianych na rynek pracy oraz do ich integracji ze społeczeństwem”

  • „Skrypt dla pracowników instytucji integracji społecznej z zakresu nowoczesnych i skutecznych metod pracy, efektywnie zwiększających aktywność zawodową i społeczną grupy osób usamodzielnianych”
Beneficjent:
  • Powiat Lęborski
Fiszka projektowa: application/mswordFiszka projektowa.doc
Rodzaj produktu:
  • produkt finalny projektu innowacyjnego
Status produktu/rozwiązania:
  • PI zwalidowany