Tradycyjna kuchnia na konkurencyjnym rynku

Obszar wsparcia:
  • Adaptacyjność
Rodzaj projektu:
  • projekt standardowy z komponentem ponadnarodowym
Beneficjent: Warmińsko-Mazurska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości
Odbiorcy:
  • Pracownicy przedsiębiorstw
  • Przedsiębiorcy
Użytkownicy:
  • Przedsiębiorcy
Opis rozwiązania:

Rozwiązanie odpowiada na problem niedostatecznej liczby narzędzi ukierunkowanych na podnoszenie poziomu wiedzy i umiejętności pracowników branży gastronomicznej.

W ramach projektu wypracowano dwa modele doskonalenia umiejętności zawodowych dla kucharzy i kelnerów, w szczególności w zakresie wysokiej jakości obsługi klienta oraz technik i technologii gastronomicznych. Modele zostały opisane w formie praktycznych podręczników, które obejmują m.in. program szkoleniowy (wymiar godzin, tematyka, materiały dydaktyczne, cele kształcenia), profil uczestników, warunki techniczne niezbędne do przeprowadzenia szkolenia (lokalowe, sprzętowe) oraz materiały dydaktyczne.

Program szkoleniowy adresowany do kucharzy został ukierunkowany na doskonalenie umiejętności zawodowych w zakresie produktów mięsnych oraz technik i technologii gastronomicznych gwarantujących cechy tradycyjne potraw kuchni polskiej i regionalnej. W programie położono nacisk na wymiar praktyczny, czyli zajęcia warsztatowe realizowane pod okiem uznanych ekspertów z Francji. W trakcie szkolenia dla zawodu kelner położono nacisk na doskonalenie umiejętności serwowania potraw, techniki skutecznej sprzedaży oraz na promowanie produktów kuchni regionalnej.


Kto może skorzystać:

Wsparcie skierowane jest do właścicieli i pracowników mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw z branży gastronomicznej, którzy są zainteresowani podwyższeniem oraz nabyciem nowych kwalifikacji i umiejętności w zawodzie kucharz/kelner.


Korzyści ze współpracy ponadnarodowej:

Rozwiązanie zostało wypracowane we współpracy z parterem francuskim – Izbą Rzemieślniczą z regionu Cotes d’ Armor Saint Brieuc, która współpracuje z Warmińsko-Mazurską Izbą Rzemiosła i Przedsiębiorczości już od 2003 r. Izba Rzemieślnicza z Francji posiada duże doświadczenie w zakresie kształcenia kadr branży gastronomicznej. Jedną z inicjatyw Izby jest "Miasteczko Smaku", które aktywnie działa na rzecz popularyzacji dziedzictwa kulinarnego regionu Cotes d’ Armor, w tym m.in. poprzez organizowanie warsztatów kulinarnych, wydawanie przewodników tematycznych, promowanie zdrowej żywności.

Współpraca z partnerem francuskim objęła w szczególności wypracowanie nowych modeli w zakresie rozwoju zawodowego kadr tworzących branżę gastronomiczną, które uwzględniają polskie dziedzictwo kulinarne, jak również doświadczenia francuskie. Wysoki poziom merytoryczny publikacji osiągnięto m.in. dzięki zaangażowaniu wysokiej klasy specjalistów z Francji. Wnioski i rekomendacje wypracowane podczas współpracy z francuską Izbą Rzemieślniczą zostały zawarte w dwóch praktycznych podręcznikach nauki zawodu.


Elementy składowe produktu (do zastosowania w praktyce):

  • "Model doskonalenia umiejętności zawodowych kucharzy" 
    Praktyczny podręcznik opisujący sposób wdrożenia rozwiązania.

  • "Podręcznik dla kucharzy" 
    Zawiera przepisy na dania kuchni regionalnej.
  • "Model doskonalenia umiejętności zawodowych kelnerów" 
    Praktyczny podręcznik opisujący sposób wdrożenia rozwiązania.

  • "Podręcznik dla kelnerów" 
    Obejmuje praktyczne zagadnienia w zakresie m.in. technik sprzedaży, zasad serwowania potraw, znajomości produktów barowych, analizy sensorycznej potraw, jak również przepisy na dania kuchni regionalnej.
Beneficjent:
  • Warmińsko-Mazurska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości
Fiszka projektowa: application/mswordFiszka projektowa.doc
Rodzaj produktu:
  • produkt współpracy ponadnarodowej
Status produktu/rozwiązania:
  • PWP opracowany