EUREKA - System wspomagania współpracy biznesowo technologicznej

Obszar wsparcia:
  • Adaptacyjność
Rodzaj projektu:
  • projekt innowacyjny
Beneficjent: Transition Technologies S.A.
Odbiorcy:
  • Pracownicy naukowi
  • Pracownicy przedsiębiorstw
  • Uczelnie wyższe
Użytkownicy:
  • Jednostki naukowe i jednostki B+R
  • Przedsiębiorcy
  • Uczelnie wyższe
Opis rozwiązania:

Nazwa rozwiązania: System EUREKA – platforma wymiany danych między przemysłem a uczelniami i jednostkami naukowymi

Prezentowane rozwiązanie odpowiada na problem niedostatecznej wymiany informacji między przedstawicielami świata nauki i biznesu, który przekłada się na niski poziom współpracy przy wdrażaniu wyników prac badawczych do praktyki gospodarczej.

System EUREKA to interaktywna platforma, która służy do kojarzenia osób zainteresowanych podjęciem współpracy nad konkretnym projektem badawczym, wyszukiwania ekspertów w danej dziedzinie, pozyskiwania informacji zwrotnej na temat już realizowanych projektów oraz wyszukiwania podmiotów, które chcą komercyjnie nabyć wyniki badań lub zainwestować w dane przedsięwzięcie naukowo-biznesowe. Aplikacja wyszukuje pożądane informacje w oparciu o zbiory danych udostępnionych w Internecie, a następnie automatycznie organizuje je w tzw. relacje, tak by na końcowym etapie procesu uzyskać dostęp do kompletnych profili m.in. osób, instytucji, firm. System zasilany jest danymi z kilku publicznie dostępnych serwisów, w tym m.in. uczelni wyższych, Urzędu Patentowego, Ośrodka Przetwarzania Informacji, czy Wirtualnej Biblioteki Nauki.


Kto może skorzystać:

Rozwiązanie może być stosowane przez uczelnie wyższe, jednostki badawczo-rozwojowe oraz przedsiębiorstwa zainteresowane nawiązaniem współpracy w zakresie komercjalizacji wiedzy.


Innowacyjność:

Główne korzyści ze stosowania systemu EUREKA to zwiększenie dostępności informacji na temat już realizowanych projektów badawczych, jak również wsparcie tworzenia interdyscyplinarnych zespołów do realizacji nowych inicjatyw naukowo-biznesowych. Rozwiązanie wyróżnia możliwość automatycznego wyszukiwania danych oraz ich aktualizacji bez konieczności samodzielnego uzupełniania profili kompetencyjnych użytkowników systemu. Dodatkowe korzyści z zastosowania platformy to m.in. opcja automatycznego przypisywania profilu eksperta do jego obszarów naukowych. Za pomocą systemu EUREKA można również odnaleźć informacje dotyczące sprzętu i aparatury dostępnej w różnych instytucjach, wraz z jego lokalizacją, co znacząco przyspiesza realizację projektu badawczego.


Skuteczność:

Wyniki ewaluacji zewnętrznej narzędzia potwierdziły skuteczność systemu EUREKA. W wyniku zastosowania rozwiązania wzrosła świadomość przedstawicieli biznesu i nauki w zakresie posiadanych zasobów kadrowych oraz zaplecza technicznego dostępnego w regionie, co przyczyniło się do zidentyfikowania nowych obszarów potencjalnej współpracy. Za najbardziej przydatne funkcjonalności platformy uznano możliwość nawiązania bezpośredniego kontaktu z osobami, które mogą podjąć współpracę przy realizacji danego projektu badawczego, tj. pracownikami firm, pracownikami uczelni/ośrodków naukowo-badawczych, które zajmują się określoną tematyką. 86,7% spośród pracowników uczelni i przedsiębiorstw zadeklarowało, że będzie korzystać z platformy EUREKA w codziennej pracy, zaś 80% dokonało aktualizacji swojego profilu w ramach platformy. Korzystanie z narzędzia nie wymaga przejścia specjalistycznych szkoleń i jest możliwe po zapoznaniu się z instrukcją oraz podręcznikiem, które są dostępne na stronie realizatora projektu. Osoby, które korzystały z narzędzia wskazywały na przejrzystość i czytelność interfejsu aplikacji.


Elementy składowe (do zastosowania w praktyce):

  • System EUREKA

System składa się z platformy wymiany danych pomiędzy uczelniami i jednostkami badawczo-rozwojowymi a przemysłem. Rozwiązania technologiczne zastosowane na platformie opierają się na użyciu automatycznych algorytmów przetwarzania nieustrukturyzowanej wiedzy do postaci ustrukturyzowanej mającej cechy sieci semantycznej1 (Web 3.0). Głównym założeniem systemu jest pozyskiwanie i porządkowanie danych z treści dostępnych już w Internecie, bez konieczności ich ponownego wprowadzania.

  • Podręcznik procedur zbierania danych i nawiązywania współpracy w ramach uczelni oraz pomiędzy uczelniami a przedsiębiorstwami


Rozwiązanie zostało udostępnione na stronie internetowej: https://systemeureka.com/.

------------------------------

Sieć semantyczna (ang. Semantic Web) – metoda prezentacji danych, opierająca się na opisie obiektów poprzez definiowanie relacji między różnymi pojęciami. Metoda polega na automatycznym porządkowaniu nieustrukturyzowanych danych, łączeniu ich w relacje za pomocą standardowych opisów (RDF – Resource Description Framework) i przeszukiwaniu tych relacji za pomocą standardów pytań (SPARQL – SPARQL Protocol and RDF Query Language). Głównym celem zastosowania sieci semantycznej jest możliwość bardziej efektywnego wyszukiwania informacji.

Załącznik: application/zipProdukt finalny.zip
Beneficjent:
  • Transition Technologies S.A.
Fiszka projektowa: application/pdfFiszka projektowa.pdf
Rodzaj produktu:
  • produkt finalny projektu innowacyjnego
Status produktu/rozwiązania:
  • PI zwalidowany