Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarności - koordynacja na rzecz zapewnienia trwałości funkcjonowania instytucji ekonomii społecznej

Obszar wsparcia:
  • Zatrudnienie i integracja społeczna
Rodzaj projektu:
  • projekt innowacyjny
Beneficjent: Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu
Odbiorcy:
  • Osoby wykluczone społecznie
  • Osoby bezrobotne
  • Osoby niepracujące
Użytkownicy:
  • Administracja samorządowa
  • Instytucje pomocy i integracji społecznej
  • Organizacje pozarządowe
Opis rozwiązania:

Nazwa rozwiązaniaMetoda koordynacji działań w obszarze ekonomii społecznej

Rozwiązanie odpowiada na problem braku spójnej wizji strategicznej roli podmiotów ekonomii społecznej w regionie i narzędzi jej realizacji oraz rozproszenia informacji na temat przedsięwzięć oraz instytucji z tego obszaru.

Proponowana metoda jest zestawem rozwiązań pomagających w koordynacji i stymulacji działań w obszarze ekonomii społecznej na poziomie regionalnym i lokalnym. Metoda składa się z dwóch pakietów narzędzi – koordynacyjnego i interwencyjnego, które z kolei zawierają w sobie konkretne praktyczne rozwiązania. Pakiet koordynacyjny obejmuje zestaw rozwiązań pozwalających koordynować pozyskiwanie i wymianę informacji na temat ekonomii społecznej i podejmować działania na ich podstawie. Pakiet interwencyjny zawiera zestaw rozwiązań służących do bezpośredniego działania. Pozwala instytucjom na poziomie regionalnym realizować zadania związane z koordynacją rozwoju ekonomii społecznej. Dzieje się to poprzez pakiet rozwiązań, które zgodnie z zasadą pomocniczości mogą wykorzystać gminy i powiaty w celu wspomagania rozwoju ES na poziomie lokalnym.


Kto może skorzystać
:

Rozwiązanie skierowane jest do instytucji odpowiedzialnych za politykę rozwoju ekonomii społecznej na poziomie regionalnym oraz jednostek samorządu terytorialnego. Z poszczególnych modeli z pakietu interwencyjnego skorzystać mogą: Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej, uczelnie, instytucje działające na rzecz wsparcia studentów i absolwentów, instytucje otoczenia biznesu; instytucje rynku pracy oraz inne instytucje działające w obszarze ekonomii społecznej.


Innowacyjność
:

Model jest jedynym tego typu kompleksowym rozwiązaniem dla samorządów, które odpowiada na konkretne wyzwania związane z prowadzeniem polityki wsparcia ekonomii społecznej, m.in. w zakresie konieczności opracowania, wdrożenia i monitorowania regionalnych planów na rzecz ekonomii społecznej; konieczności opracowywania założeń polityki wspierania ekonomii społecznej w kontekście przyszłego okresu programowania; koordynacji działań poszczególnych podmiotów w celu unikania powtarzania się działań oraz stymulowania rozwoju ekonomii społecznej na poziomie lokalnym, zgodnie z zasadą pomocniczości.


Skuteczność
:

Na etapie ewaluacji narzędzi stwierdzono, że zastosowanie trzech komplementarnych wobec siebie narzędzi pozwala w sposób systemowy przeprowadzić proces rozwoju ekonomii społecznej – od etapu przygotowania lidera i środowiska na poziomie lokalnym, poprzez włączenie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym do systemu aktywizacji, aż po wsparcie funkcjonowania ekonomii społecznej na płaszczyźnie biznesowej. Zastosowanie całego pakietu gwarantuje: większą skuteczność działań (całościowe oddziaływanie na wszystkie poziomy problemów, a nie na jeden wybrany); większą efektywność działań (całościowe wdrożenie metody zmniejsza jednostkowe koszty działań przy założonym poziomie osiąganych rezultatów).

Zastosowanie tego modelu, w odróżnieniu od analogicznych rozwiązań, pozwala prowadzić zintegrowane działania na szerokim poziomie lokalnym. To z kolei zwiększa skuteczność działań (dotarcie do większej ilości wspólnot dotkniętych problemami) oraz ich efektywność (działania kierowane do grupy gmin obniżają koszty). Ponadto w odróżnieniu od rozwiązań, które bazują na wykorzystaniu strategii społecznej odpowiedzialności biznesu dużych korporacji, model partnerstwa prywatno-społecznego dostosowany jest do poziomu podmiotów ekonomii społecznej, które jeszcze nie są w pełni sprofesjonalizowane, a które mogą dzięki niemu podejmować współpracę na poziomie korporacyjnym.


Elementy składowe (do zastosowania w praktyce)
:

  • Pakiet koordynacyjny – REGION

Pakiet zawiera zestaw rozwiązań pozwalających koordynować pozyskiwanie i wymianę informacji na temat ekonomii społecznej i podejmowanie działań na ich podstawie. W skład pakietu wchodzą:

  • System monitoringu sektora ekonomii społecznej – zestaw wskaźników i procedur ich pozyskiwania, pozwalających na zbieranie w sposób systematyczny danych i informacji na temat stopnia osiągnięcia wyznaczonych rezultatów polityki wspierania ekonomii społecznej.
  • System informatyczny – narzędzie koordynacji, pozwalające na usprawnianie komunikacji pomiędzy poszczególnymi instytucjami zaangażowanymi w działania w obszarze ekonomii społecznej, tzn. samorządami na poziomie regionalnym i lokalnym, organizacjami pozarządowymi, przedsiębiorstwami społecznymi i innymi instytucjami.
  • Pakiet interwencyjny REGION (udostępnianie, pomoc we wdrażaniu); POWIAT/GMINA (wdrażanie)

Pakiet zawiera zestaw rozwiązań służących do bezpośredniego działania. Pozwala instytucjom na poziomie regionalnym realizować zadania związane z koordynacją rozwoju ekonomii społecznej. Dzieje się to poprzez pakiet rozwiązań, które region może zgodnie z zasadą pomocniczości oferować gminom i powiatom w celu wspomagania rozwoju ekonomii społecznej na poziomie lokalnym oraz rozwiązywania problemów lokalnych społeczności z zatrudnieniem i integracją społeczną. Pakiet składa się z:

  • Modelu preinkubacji i inkubacji osób zagrożonych wykluczeniem społecznym – zestawu działań, których celem jest aktywizacja zawodowa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz wyposażenie ich w kompetencje pozwalające na podjęcie pracy w podmiotach ekonomii społecznej bądź założenie takiego podmiotu.
  • Modelu partnerstwa prywatno-społecznego – zestawu rozwiązań, pozwalających na budowanie trwałej i zorientowanej na wspólny cel współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami społecznymi/ grupami inicjatywnymi przedsiębiorstw społecznych a przedsiębiorstwami komercyjnymi przy wsparciu jednostek samorządu terytorialnego.
  • Modelu edukacyjnego dla animatorów/tutorów ekonomii społecznej – zestawu rozwiązań przygotowujących przedstawicieli środowisk lokalnych do pełnienia funkcji animatorów/tutorów ekonomii społecznej. Model składa się z programu szkoleniowo-formacyjnego przygotowującego przedstawicieli lokalnych społeczności do pełnienia roli animatora/tutora ekonomii społecznej w lokalnej społeczności oraz z koncepcji wykorzystania potencjału powiatu jako instytucji spajającej działania w obszarze wsparcia ekonomii społecznej na poziomie lokalnym.
Załącznik: application/zipProdukt finalny.zip
Beneficjent:
  • Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu
Fiszka projektowa: application/pdfFiszka projektowa.pdf
Strona www:

www.wces.pl

Rodzaj produktu:
  • produkt finalny projektu innowacyjnego
Status produktu/rozwiązania:
  • PI zwalidowany