Jobcoaching – innowacyjna aktywizacja bezrobotnych 45+

Obszar wsparcia:
  • Zatrudnienie i integracja społeczna
Rodzaj projektu:
  • projekt innowacyjny
Beneficjent: Centrum Doradztwa Unijnego Wioletta Piotrowska-Tarapacz, Jacek Frankowski s.c.
Odbiorcy:
  • Osoby bezrobotne
  • Osoby po 45/50 roku życia
Użytkownicy:
  • Osoby bezrobotne
  • Osoby po 45/50 roku życia
Opis rozwiązania:

Nazwa rozwiązania: Model jobcoachingu

Rozwiązanie odpowiada na problem wysokiego bezrobocia wśród osób w wieku 45+, jak również niewystarczającej efektywności narzędzi aktywizacyjnych kierowanych do tej grupy.

Wypracowany model to proces treningowy klienta (osoby bezrobotnej) z jobcoachem, obejmujący: nawiązanie współpracy pomiędzy jobcoachem a klientem; diagnozę sytuacji klienta; realizację zaplanowanych działań; wsparcie w miejscu pracy po podjęciu zatrudnienia; usamodzielnienie klienta i zakończenie procesu jobcoachingu. Szczególny nacisk położony jest na motywowanie do kształcenia i poszerzania kompetencji osób szczególnie niechętnych dokształcaniu się. Program jobcoachingu nastawiony jest ponadto na rozwiązywanie trudności na jakie napotyka osoba bezrobotna (a nie na ich piętrzenie), na możliwości ich pokonania przez konsekwentne dążenie do osiągnięcia wyznaczonych celów. Ścieżka jobcoachingowa prowadzona jest z uwzględnieniem możliwości zdrowotnych klienta, jest to praca nad umiejętnością podkreślenia własnych zalet związanych z wiekiem (stabilność, dyspozycyjność, brak konieczności opieki nad małymi dziećmi) w procesie poszukiwania pracy.


Kto może skorzystać
:

Model kierowany jest do pracowników publicznych służb zatrudnienia, organizacji pozarządowych zaangażowanych w realizację polityki społecznej, firm prywatnych świadczących usługi wsparcia rynku pracy, instytucji samorządowych, pracowników instytucji pomocy społecznej w zakresie działań na rzecz osób wykluczonych społecznie oraz pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej. Wykorzystanie rozwiązania w swojej codziennej praktyce przez wskazane wyżej podmioty przyczyni się do efektywnej aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych w wieku dojrzałym.


Innowacyjność
:

Model wnosi do obecnie stosowanej praktyki aktywizacji zawodowej istotny element, jakim jest utrzymanie zatrudnienia. Jobcoaching wyróżnia się od innych metod tym, iż kładzie naciska na samodzielne poszukiwanie pracy przez osobę bezrobotną i na pokonywanie barier jakie stawia wobec nich obecnie rynek pracy. Wypracowane narzędzie pomaga osobom 45+ odnaleźć się w nowej pracy.


Skuteczność
:

Przeprowadzone badanie ewaluacyjne potwierdziło skuteczność modelu. Wynika ona z faktu skoncentrowania procesu jobcoachingu na rozwoju osobistym w sferze zawodowej, a nie tylko na znalezieniu zatrudnienia. Ponadto koncentruje się też na wspomaganiu rozwoju mocnych i słabych stron, możliwościach przekwalifikowania, rozwijania umiejętności społecznych i interpersonalnych, na rozwiązywaniu problemów (a nie poszukiwaniu ich przyczyn), promując rozwój nowych strategii myślenia i działania.


Elementy składowe (do zastosowania w praktyce
):

  • Program jobcoachingu dostosowany do potrzeb osób bezrobotnych 45+

Program zawiera etapy pracy jobcoacha z klientem.

  • Program szkolenia jobcoachów

Program zawiera pełen harmonogram szkolenia (tematykę i liczbę przypisanych godzin).

  • Metodyka dostosowania jobcoachingu do potrzeb różnych grup osób i różnych regionów

Metodyka zawiera stałe, niezmienne elementy jobcoachingu oraz te, które można modyfikować w zależności od grupy do jakiej jest kierowany, np. cel procesu, czas jego trwania, postawy jobcoacha.

  • Podręcznik jobcoachingu

Poradnik wzbogacony jest o nagrania wzorcowych sesji treningowych. Zawiera opis metodyki jobcoachingu, technik, narzędzi i filozofii współpracy pomiędzy klientem a jobcoachem oraz zestaw studiów przypadku.

  • Zestaw materiałów treningowych „Narzędziownik”

„Narzędziownik” wzbogacony jest o nagrania audio/video rozmowy kwalifikacyjnej. Jest dostępny w wersji fizycznej oraz multimedialnej.

  • Narzędzie rekrutacyjne jobcoachów

Narzędzie zawiera zestaw testów predyspozycji sporządzony przez psychologa (w formie opisowej), zestaw kompetencji i postaw, jakie powinien posiadać jobcoach.

Załącznik: application/zipProdukt finalny.zip
Beneficjent:
  • Centrum Doradztwa Unijnego Wioletta Piotrowska-Tarapacz, Jacek Frankowski s.c.
Fiszka projektowa: application/mswordFiszka projektowa.doc
Raport z ewaluacji zewnętrznej: application/pdfRaport z ewaluacji zewnętrznej.pdf
Rodzaj produktu:
  • produkt finalny projektu innowacyjnego
Status produktu/rozwiązania:
  • PI zwalidowany