Branżowy GPS dla absolwentów szkół wyższych – innowacyjny model aktywizacji społeczno-zawodowej

Obszar wsparcia:
  • Zatrudnienie i integracja społeczna
Rodzaj projektu:
  • projekt innowacyjny
Beneficjent: Ecorys Polska Sp. z o.o.
Odbiorcy:
  • Absolwenci
  • Osoby bezrobotne
Użytkownicy:
  • Instytucje pomocy i integracji społecznej
  • Instytucje rynku pracy
  • Instytucje szkoleniowe
  • Organizacje pozarządowe
  • Pracodawcy
Opis rozwiązania:

Rozwiązanie wypracowane w projekcie odpowiada na problem związany z nieadekwatnością wykształcenia i kwalifikacji zawodowych absolwentów szkół wyższych do potrzeb rynku pracy. Kluczem do zrównoważenia podaży i popytu na rynku pracy jest zdiagnozowanie potrzeb strategicznych branż oraz ukierunkowanie odbiorców projektu na zdobywanie kompetencji niezbędnych w tych branżach.

Zaproponowane w projekcie rozwiązanie to model "Branżowy GPS", wykorzystujący narzędzia wsparcia absolwentów szkół wyższych na rynku pracy: narzędzie diagnozujące dojrzałość do kariery (w skład którego wchodzi test psychometryczny i programy wyrównywania zdiagnozowanych deficytów), System Informacji Branżowej (SIB) oraz System Transferu Informacji Branżowej (STIB). System Informacji Branżowej wychodzi od potrzeb i oczekiwań pracodawców, od ich zapotrzebowania na określone branżowe profile kompetencyjne pracowników – to zapotrzebowanie na profile kompetencyjne pracowników jest podstawą do tworzenia programów staży branżowych oraz powiązanych z nimi specjalistycznych kursów (szkoleń) zawodowych. System Transferu Informacji Branżowej to elektroniczna aplikacja, umożliwiająca wymianę informacji pomiędzy poszukującymi pracy, urzędami pracy, pracodawcami i instytucjami szkoleniowymi, wykorzystująca wystandaryzowane formularze i profile kompetencyjne. Narzędzie to pozwala dostosować podaż pracy do popytu na regionalnym rynku oraz na usystematyzowanie i stałe aktualizowanie informacji o rynku pracy w województwie w ujęciu branżowym.


Kto może skorzystać:

Rozwiązanie może być stosowane przez pracowników urzędów pracy.


Innowacyjność:

Innowacyjność modelu „Branżowy GPS” polega na innym niż dotychczas podejściu do rozwiązania problemu stale rosnącego bezrobocia wśród absolwentów szkół wyższych pozostających poza rynkiem pracy przynajmniej przez 12 miesięcy od ukończenia szkoły wyższej. Model stanowi propozycję dostosowania podaży do popytu na wojewódzkim rynku pracy poprzez przeprowadzenie wielowymiarowej, kompleksowej reorientacji zawodowej długotrwale bezrobotnych absolwentów szkół wyższych, uwzględniającej indywidualne podejście do klienta i dostosowanej do obecnej sytuacji na rynku pracy oraz przewidywanych zmian gospodarczych w regionie.


Skuteczność:

 

 

Elementy składowe (do zastosowania w praktyce):


1. Przewodnik po modelu
2. Narzędzie diagnozujące…
3. Kwestionariusz Dojrzałosci…(wersja pap.)
4. Kwestionariusz Dojrzałości … (wersja elektron.)
5. Program wyrównywania zdiagnozowanych deficytów…
6. Kwestionariusz dojrzałości do kariery - przewodnik
7. Kwestionariusz dojrzałości do kariery - podręcznik testu
8. Diagnozowanie deficytów…
9. System Informacji Branżowej
10. Teczki branżowe
11. Ulotki branżowe
12. Broszura branżowa
i inne

Załącznik: application/zipProdukt finalny.zip
Beneficjent:
  • ECORYS Polska Sp. z o.o.
Fiszka projektowa: application/mswordFiszka projektowa.doc
Strona www:

www.ecorys.pl

Rodzaj produktu:
  • produkt finalny projektu innowacyjnego
Status produktu/rozwiązania:
  • PI zwalidowany