Kompetencje kluczem do zatrudnienia

Obszar wsparcia:
  • Zatrudnienie i integracja społeczna
Rodzaj projektu:
  • projekt standardowy z komponentem ponadnarodowym
Beneficjent: Stowarzyszenie „Edukacja-Młodzież”
Odbiorcy:
  • Osoby bezrobotne
  • Osoby do 25 roku życia
  • Osoby niepracujące
Użytkownicy:
  • Administracja samorządowa
  • Instytucje rynku pracy
  • Instytucje szkoleniowe
Opis rozwiązania:

Prezentowane rozwiązanie odpowiada na problem braku umiejętności kształtowania i planowania rozwoju zawodowego niedoświadczonych i często nieaktywnych zawodowo osób młodych. Istnieje potrzeba praktycznego przygotowania tej grupy do funkcjonowania na rynku pracy (w szczególności w takich obszarach jak: aplikowanie o pracę, rozmowy rekrutacyjne, negocjowanie wynagrodzenia i warunków umowy, współpraca z zespołami projektowymi, komunikacja interpersonalna). Osoby młode wciąż mają luki w zakresie praktycznej znajomości języka angielskiego, który zalicza się do katalogu kompetencji kluczowych, co również stanowi poważną barierę w wejściu czy powrotu na rynek pracy. Z drugiej strony zauważalne jest niedostateczne wsparcie i liczba spotkań/konsultacji indywidualnych z osobami, które mogłyby pełnić rolę mentorów/opiekunów, a dzięki którym młodzi ludzie mogliby uzyskać więcej praktycznych informacji w zakresie poruszania się po rynku pracy oraz otrzymać wsparcie dostosowane do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Brakuje też możliwości wymiany doświadczeń (dotyczących aktywizacji młodych ludzi) z ich rówieśnikami z zagranicy, co mogłoby korzystnie wpłynąć na zmobilizowania tej grupy do działania.

Zaproponowane w projekcie rozwiązanie, wypracowane przy współpracy partnerów z Włoch i Hiszpanii, w postaci opracowania i wdrożenia programu wspierającego aktywizację zawodową osób do 25. roku życia, miało na celu wypracowanie kompleksowego programu wspierającego aktywizację zawodową osób do 25. roku życia przez organizację wizyty studyjnej i wymianę dobrych praktyk między partnerami zagranicznymi.

Na wypracowane rozwiązanie złożą się: objęcie grupy docelowej tutoringiem, przygotowanie nieaktywnych zawodowo do skutecznego poszukiwania pracy i poruszania się po rynku pracy dzięki szkoleniom specjalistycznym (o tematyce dotyczącej: zatrudnienia w środowisku międzynarodowym, komunikacji interpersonalnej, aktywnych metod poszukiwania pracy, pracy projektami) oraz wypracowanie programu wspierającego aktywizację zawodową osób do 25. roku życia przez organizację wizyty studyjnej i wymianę dobrych praktyk między partnerami zagranicznymi.


Kto może skorzystać:

Rozwiązanie może być stosowane przez instytucje rynku pracy, w tym przede wszystkim przez urzędy pracy. Wsparcie skierowane jest do pozostających bez zatrudnienia osób między 15. a 25. rokiem życia (bezrobotnych lub nieaktywnych zawodowo).


Korzyści ze współpracy ponadnarodowej:

W projekcie wykorzystuje się doświadczenia partnerów z Włoch i Hiszpanii. Azzura Societa Cooperativa Sociale to włoska organizacja non-profit skupiona na rozwoju życia społecznego (włączając w to sferę pracy oraz wzrostu wiedzy i umiejętności). ESMOVIA (Sistema Practices s.l.) to hiszpańska organizacja, która zajmuje się zarządzaniem europejskimi projektami mobilności. W ramach programu „Uczenie się przez całe życie” oraz projektów finansowanych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego ESMOVIA czynnie wspiera aktywność zawodową, organizując miejsca praktyk, seminaria oraz wizyty studyjne dla młodzieży i dorosłych z całej niemal Europy. ESMOVIA jest partnerem wchodzącym w skład stowarzyszenia European Training Network Group (ETN Group), które posiada swoje firmy we Włoszech, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Bułgarii.

Współpraca ponadnarodowa pozwoliła na wymianę doświadczeń między partnerami projektu w zakresie najskuteczniejszych sposobów aktywizacji zawodowej młodych ludzi do 25. r.ż., oferowanego im wsparcia, w tym wspierania mechanizmów flexicurity. Dzięki możliwości porównania perspektywy trzech różnych podmiotów - o różnorodnych doświadczeniach - program taki będzie mógł w kompleksowy i skuteczny sposób odpowiadać na potrzeby młodych ludzi. Praca warsztatowa pozwoliła partnerom na wypracowanie nowych rozwiązań w tym zakresie, z uwzględnieniem specyfiki i potrzeb grupy docelowej.


Elementy składowe produktu (do zastosowania w praktyce):

  • Program wspierający aktywizację zawodową młodych osób, z wykorzystaniem doświadczeń partnerów międzynarodowych z Włoch i Hiszpanii.
Załącznik: application/zipProdukt WP.zip
Beneficjent:
  • Stowarzyszenie „Edukacja-Młodzież”
Fiszka projektowa: application/mswordFiszka projektowa.doc
Rodzaj produktu:
  • produkt współpracy ponadnarodowej
Status produktu/rozwiązania:
  • PWP opracowany