Naturalne tynkowanie i wzornictwo – Natural Plastering and Finishing

Obszar wsparcia:
  • Zatrudnienie i integracja społeczna
Rodzaj projektu:
  • projekt innowacyjny z komponentem ponadnarodowym
Beneficjent: VERNUM Wojciech Owczarzak
Odbiorcy:
  • Osoby po 45/50 roku życia
  • Osoby niepełnosprawne
Użytkownicy:
  • Pracodawcy
Opis rozwiązania:

Nazwa rozwiązania: Programy edukacyjne z zakresu naturalnego tynkowania i wzornictwa

Rozwiązanie jest odpowiedzią na problem niskiej aktywności zawodowej dwóch grup osób: niepełnosprawnych w wieku od 15 do 64 lat oraz pełnosprawnych powyżej 50 lat.

Programy edukacyjne z zakresu naturalnego tynkowania i wzornictwa umożliwiają zdobycie kompleksowej wiedzy i umiejętności w zakresie wykonywania tynków naturalnych. Zawierają informacje dotyczące tynków i wzornictwa, jak również marketingu. Wdrożenie programów edukacyjnych przygotowuje ich uczestników do prowadzenia działalności gospodarczej w obszarze budownictwa zrównoważonego, szczególnie w obszarze tynkowania materiałami naturalnymi: gliną i wapnem.


Kto może skorzystać
:

Programy edukacyjne mogą być wykorzystywane przez: placówki edukacyjne, izby rzemieślnicze, zakłady aktywności zawodowej, centra integracji społecznej, organizacje pozarządowe zajmujące się aktywizacją osób niepełnosprawnych, czy też nawet projektantów i architektów wnętrz. Docelowo są one przeznaczone dla osób niepełnosprawnych oraz pełnosprawnych w wieku dojrzałym, zainteresowanych zdobyciem nowego zawodu dającego szansę na podjęcie pracy.


Innowacyjność
:

Elementem wyróżniającym wypracowane rozwiązanie spośród innych narzędzi jest sama tematyka programów edukacyjnych, jaką jest tynkowanie naturalne. Jest to metoda mało znana na rynku budowlanym, głównie dlatego, że jest kosztowna. Zaletą wypracowanych programów jest to, że promują wykorzystanie w tynkowaniu materiałów uzyskiwanych lokalnie, np. z wykopów pod budowę domów, przy kładzeniu instalacji kanalizacyjnych, budowie supermarketów itd. W ten sposób koszt usługi tynkowania naturalnego ulega znacznemu obniżeniu, obejmuje jedynie koszt transportu surowca, sam surowiec jest bezpłatny.


Skuteczność
:

W opinii osób korzystających z programów edukacyjnych, są one przydatne, pozwalają na zdobycie kwalifikacji, zwiększają zainteresowanie tynkowaniem z wykorzystaniem materiałów naturalnych. Badania potwierdziły, że rozwiązanie jest adekwatne dla osób niepełnosprawnych oraz osób pełnosprawnych 50+. Posiada także duży potencjał wdrożeniowy, gdyż umożliwia trenerom samodzielne przygotowanie się do prowadzenia zajęć, oferuje także możliwość elastycznego wybierania niektórych elementów szkolenia w zależności od potrzeb uczestników.


Elementy składowe (do zastosowania w praktyce)
:

  • Program szkoleniowy dla trenerów z zakresu naturalnego tynkowania i wzornictwa oraz marketingu

Program obejmuje wprowadzenie, koncepcję szkolenia, budowę kart szkoleniowych oraz moduły szkoleniowe.

  • Podręcznik dla trenerów z zakresu przeprowadzania egzaminów

Poradnik zawiera opis sposobu sprawdzania wiedzy, instrukcje odnośnie sposobu powiązania edukacji i szkoleń z procesem oceny, opis sposobu przygotowania i prowadzenia procesu oceny oraz sposobu wypełniania arkuszy ocen i wydawania certyfikatów.

  • Program szkoleniowy dla trenerów z zakresu umiejętności miękkich

Program zawiera informacje dotyczące potrzeb, problemów i barier występujących w środowisku potencjalnych uczestników projektu, ze szczególnym uwzględnieniem środowiska osób niepełnosprawnych. Wiedza w tym zakresie jest niezbędna trenerowi, pozwala na stworzenie odpowiednich warunków pracy, gwarantujących uzyskanie pożądanego efektu.

  • Program szkoleniowy dla uczestników kursu z zakresu naturalnego tynkowania i wzornictwa oraz marketingu

Program zawiera treści merytoryczne i ćwiczenia dotyczące zawartości kursu pomocne w powtarzaniu materiału poza sesjami szkoleniowymi oraz wprowadzające w tematykę budownictwa naturalnego wykorzystującego glinę.

Produkt finalny jest dostępny pod adresem: http://kiw-pokl.org.pl/media/upload/produkty_pi/f317/produkt_finalny.zip
Beneficjent:
  • VERNUM Wojciech Owczarzak
Fiszka projektowa: application/mswordFiszka projektowa.doc
Raport z ewaluacji zewnętrznej: application/pdfRaport z ewaluacji zewnętrznej.pdf
Rodzaj produktu:
  • produkt finalny projektu innowacyjnego
Status produktu/rozwiązania:
  • PI zwalidowany