Nauka i praca – wspólna sprawa

Obszar wsparcia:
  • Edukacja i szkolnictwo wyższe
Rodzaj projektu:
  • projekt standardowy z komponentem ponadnarodowym
Beneficjent: Powiat Mielecki /Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu
Odbiorcy:
  • Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych
Użytkownicy:
  • Nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych
  • Pracodawcy
  • Przedsiębiorcy
  • Szkoły zawodowe
Opis rozwiązania:

Nazwa rozwiązania: Zmodernizowanej oferty kształcenia zawodowego na kierunkach technicznych

Prezentowane rozwiązanie odpowiada na problem związany z jednej strony z brakiem umiejętności praktycznych młodzieży wchodzącej na rynek pracy, z drugiej zaś z niewystarczającą współpracą szkół z zakładami pracy.

Zaproponowane w projekcie rozwiązanie, opracowane przy współpracy partnera z Niemiec, ma na celu jest podniesienie poziomu jakości kształcenia zawodowego, poprzez wdrożenie programu rozwojowego Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli (CKPiDN) w Mielcu, uwzględniającego współpracę z zakładami pracy przy organizacji praktyk zawodowych.

Przygotowano program i schemat organizacji zajęć pozalekcyjnych ukierunkowanych na rozwój kompetencji w zakresie ICT oraz praktyk w zakładach pracy dla uczniów zasadniczych i średnich szkół zawodowych. Zmodyfikowano 10 programów nauczania i opracowano niezbędne materiały dydaktyczne powiązane z w/w modyfikacjami. Przygotowane pakiety edukacyjne do prowadzenia zajęć składają się ze scenariuszy lekcji, zestawów ćwiczeń i testów sprawdzających. Pakiety edukacyjne są wykorzystywane podczas prowadzenia zajęć praktycznych w nowych specjalistycznych laboratoriach.

Wypracowane rozwiązanie zostało uzupełnione programem doradztwa edukacyjno-zawodowego. Ważnym elementem powiązanym z zastosowanym rozwiązaniem była budowa Regionalnego Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania, którego celem jest stworzenie nowoczesnej infrastruktury edukacyjnej służącej kształceniu młodzieży.
Dzięki niemu uczniowie będą mogli nabyć doświadczenie zawodowe w realnym środowisku pracy, a tym samym zwiększą swoją szansę na udane wejście na rynek pracy.

Kto może skorzystać:

Rozwiązanie może być stosowane przez szkoły zawodowe zainteresowane podwyższaniem jakości szkolnictwa zawodowego i rozwijaniem współpracy z lokalnymi zakładami pracy. Wsparcie skierowane jest do absolwentów i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych oraz do przedsiębiorstw, które chcą współpracować ze szkołami w celu przygotowania i pozyskania wykwalifikowanych pracowników.


Korzyści ze współpracy ponadnarodowej:

W projekcie wykorzystano doświadczenia partnera niemieckiego, Kreisverwaltung Olpe/ Berufskolleg des Kreises Olpe w zakresie szkolnictwa i doradztwa zawodowego. Podejmowane działania umożliwiły nawiązanie długofalowej współpracy z zakładami pracy, współpracę przy organizacji praktyk i staży dla młodzieży również po zakończeniu realizacji projektu.

Dzięki współpracy ponadnarodowej zmodyfikowano programy nauczania i opracowano pakiety edukacyjne, które pozwoliły na wzbogacenie oferty edukacyjnej i lepsze jej dostosowanie do wymogów rynku pracy.


Elementy składowe produktu (do zastosowania w praktyce):

  • Modyfikacja 10 programów nauczania, obejmująca następujące specjalizacje: technik mechanik, technik elektryk, technik mechanik lotniczy, technik ekonomista, technik mechatronik, technik mechanik pojazdów samochodowych, technik informatyk, operator obrabiarek skrawających CNC, mechanik pojazdów samochodowych, monter mechatronik.

  • Opracowanie materiałów dydaktycznych powiązanych z w/w modyfikacjami, w tym do organizacji zajęć pozalekcyjnych ukierunkowanych na rozwój kompetencji w zakresie ICT oraz praktyk w zakładach pracy dla uczniów zasadniczych i średnich szkół zawodowych.
Załącznik: application/zipProdukt WP.zip
Beneficjent:
  • Powiat Mielecki /Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu
Fiszka projektowa: application/mswordFiszka projektowa.doc
Strona www:

www.ckp.edu.pl

Rodzaj produktu:
  • produkt współpracy ponadnarodowej
Status produktu/rozwiązania:
  • PWP opracowany