Moje miejsce NGO

Rodzaj projektu:
  • projekt standardowy z komponentem ponadnarodowym
Beneficjent: Centrum ds. Katastrof i Klęsk Żywiołowych TRATWA
Opis rozwiązania:

Opis wspólpracy ponadnarodowej:

Głównym celem projektu jest rozwój usług społecznych przezwyciężających indywidualne bariery w integracji społecznej w tym w wejściu na rynek pracy skierowanych do młodzieży opuszczającej lub przebywającej w całodobowych placówkach opiekuńczo-wychowawczych lub rodzinach zastępczych w wieku 16 -25 lat z MOPS Wrocław w okresie I 2012-XII 2014. Cel ten byłby nieosiągalny bez współpracy ponadnarodowej, mającej na celu import, eksport oraz adaptację wybranych elementów niemieckiego systemu współpracy pomiędzy administracją socjalną a ngo w świadczeniu kompleksowej oferty usług społecznych wobec wychowanków opieki zastępczej, opartego na zasadzie subsydiarności do polskich warunków społeczno - prawnych polskiego systemu usług społecznych. W pomocy dla młodzieży zasada subsydiarności przybiera w Niemczech postać zasady pierwszeństwa ngo wykazujących się odpowiednim przygotowaniem przed administracją publiczną w świadczeniu usług i prowadzeniu placówek, przy równoczesnym nałożeniu na stronę publiczną obowiązku finansowego wspierania organizacji w wykonywaniu tych zadań. W niemieckiej rzeczywistości wykształcił się skuteczny system zlecania zadań publicznych przez Urzędy Socjalne, Urzędy ds. Młodzieży i UP dla ngo. W przypadku opieki zastępczej wychowankowie są adresatami różnorodnej oferty ngo, również w obszarze integracji społecznej. Realizacja tego typu usług przez ngo zapewnia nie tylko wysoką jakość i efektywność, ale pozwala, w ścisłej współpracy z administracją publiczną, lepiej reagować na zróżnicowane potrzeby grup docelowych oraz rozwijać nowatorskie formy i metodykę pracy socjalnej. W Polsce w tej sferze dominuje oferta realizowana przez administrację publiczną. Wspólnym celem obu partnerów w projekcie jest wymiana doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie pracy z grupą docelową oraz w obszarze rozwiązań systemowych w zakresie współpracy pomiędzy administracją publiczną a ngo. Adaptacja systemu niemieckiego pozwoli zdynamizować sytuację rozwojową wychowanków opieki zastępczej i zminimalizować jej podatność na uzależnienie od pomocy społecznej. Ponadto szczegółowym celem będzie ewaluacja i upowszechnienie wypracowanych rozwiązań/modelu w zakresie rozwoju usług społecznych skierowanych do grupy docelowej.
Głównym produktem projektu będzie raport dotyczący modelu rozwoju usług społecznych skierowanych do grupy docelowej służących przezwyciężaniu indywidualnych barier w integracji społecznej w tym w wejściu na rynek pracy. Dodatkowym rezultatem w projekcie będzie nawiązanie znajomości przez uczestników projektu z osobami w podobnej sytuacji życiowej w Niemczech, międzykulturowa wymiana doświadczeń, a wartością dodaną zwiększenie u uczestników motywacji, brania odpowiedzialności za swoje działania, a także wyzbycie się przez uczestników psychologicznego modelu zewnątrzsterowności i wyuczonej bezradności. Projekt przyczyni się do:
 Zwiększenia współpracy pomiędzy administracją publiczną i samorządową a organizacjami pozarządowymi.
 Zlecania zadań skierowanych do grupy docelowej przez administrację publiczną i samorządową organizacjom pozarządowym.
 Zwiększenia aktywności zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
 Zapoznania się osób pracujących z grupą docelową z metodami i dobrymi praktykami pracy z ww. grupą stosowanymi w Niemczech.
 Wyrobienie w uczestnikach projektu postawy angażowania się w pracę, podejmowania nowych wyzwań, realizowania zadań i pomagania innym poprzez pracę woluntarystyczną, a co za tym idzie, niwelowania postawy roszczeniowej.

Beneficjent:
  • Centrum ds. Katastrof i Klęsk Żywiołowych TRATWA
Fiszka projektowa: application/mswordDŚ_f312_PWPK.doc
Rodzaj produktu:
  • produkt współpracy ponadnarodowej
Status produktu/rozwiązania:
  • PWP opracowany