Gdański Model Ekonomii Społecznej

Obszar wsparcia:
  • Zatrudnienie i integracja społeczna
Rodzaj projektu:
  • projekt innowacyjny z komponentem ponadnarodowym
Beneficjent: Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło Gdańskie
Odbiorcy:
  • Osoby wykluczone społecznie
  • Osoby bezdomne
  • Osoby bezrobotne
  • Osoby niepełnosprawne
  • Osoby uzależnione
  • Osoby opuszczające jednostki penitencjarne
  • Placówki opiekuńczo-wychowacze
  • Społeczności lokalne
  • Uchodźcy
Użytkownicy:
  • Administracja samorządowa
  • Instytucje pomocy i integracji społecznej
  • Organizacje pozarządowe
Opis rozwiązania:

Nazwa rozwiązaniaLokalny Model Ekonomii Społecznej

Rozwiązanie odpowiada na problem ograniczonego wsparcia rozwoju ekonomii społecznej na poziomie lokalnym, ze szczególnym uwzględnieniem w tym procesie roli administracji samorządowej i organizacji pozarządowych.

Lokalny Model Ekonomii Społecznej to kompleksowe podejście do koncepcji rozwoju ekonomii społecznej na danym terenie. Model to zbiór wskazówek, rozwiązań i narzędzi, jakie mogą być zastosowane w celu wspierania rozwoju ekonomii społecznej. Model wskazuje kluczowe dla tego procesu elementy i podsuwa propozycje gotowych, sprawdzonych rozwiązań. Koncentruje się z jednej strony na tworzeniu pozytywnego klimatu dla rozwoju ekonomii społecznej na danym terytorium, a z drugiej na czynnikach wspierających proces powstawania i rozwój samych przedsiębiorstw społecznych. Zawiera przykłady korzystania z prawa lokalnego w celu stworzenia optymalnego otoczenia prawnego ułatwiającego start i funkcjonowanie przedsiębiorstwom społecznym; metody i procesy inkubowania nowych pomysłów ekonomii społecznej; narzędzia wspierania stabilności ekonomicznej przedsięwzięć ekonomii społecznej; zasady międzysektorowej współpracy na rzecz ekonomii społecznej oraz zasady promocji i upowszechniania sektora ekonomii społecznej, jego podmiotów oraz przedsięwzięć. Możliwe jest wybranie wszystkich lub tylko niektórych elementów rozwiązania i zbudowanie na jego bazie modelu dostosowanego do indywidualnych potrzeb i możliwości danego terytorium.


Kto może skorzystać
:

Rozwiązanie skierowane jest przede wszystkim do przedstawicieli administracji samorządowej, organizacji pozarządowych, przedsiębiorstw społecznych oraz osób narażonych na dyskryminację zgodnie z art.7 ustawy o pomocy społecznej.


Innowacyjność
:

Dotychczas nie stworzono w Polsce całościowych rozwiązań, które pozwoliłyby wspierać ekonomię społeczną lokalnie, w odniesieniu do potrzeb i możliwości danego terytorium. W ramach modelu są dostępne narzędzia, wzory do stosowania w zakresie tworzenia klimatu dla rozwoju ekonomii społecznej oraz wspierania tworzenia i rozwoju przedsiębiorstw społecznych. Jego elastyczna i wielowymiarowa formuła umożliwia wybór najciekawszych i najlepszych dla danego miejsca narzędzi, dokonanie realnej i korzystnej zmiany w rozwoju lokalnym i stworzenie warunków do usamodzielniania się osób narażonych na wykluczenie społeczne.


Skuteczność
:

Wyniki badań przeprowadzonych na etapie ewaluacji rozwiązania pokazują, że bardzo pozytywnie oceniany jest etap tworzenia założeń modelu, który zintegrował i zaangażował do współpracy przedstawicieli różnych instytucji i sektorów. Podkreślana jest kompleksowość, wszechstronność, uniwersalność modelu. Doceniane jest oderwanie się od perspektywy projektowej i spojrzenie na sektor ekonomii społecznej problemowo i systemowo. Przedstawiciele różnych instytucji uważają, że można go adaptować w różnych środowiskach, potwierdzają że ma on duży potencjał wdrożeniowy.


Elementy składowe (do zastosowania w praktyce)
:

  • Lokalny Model Ekonomii Społecznej – Infografika

W sposób graficzny prezentuje wszystkie ogniwa modelu oraz sposób ich funkcjonowania.

  • Lokalny Model Ekonomii Społecznej – Instrukcja dla Użytkowników

Instrukcja zawiera opisaną "krok po kroku" koncepcję funkcjonowania LMES. „Przygotowanie” obejmuje wiele działań wstępnych skierowanych do osób planujących zatrudnić się w podmiotach ekonomii społecznej lub zainteresowanych tworzeniem takich podmiotów. "Wejście" polega na działaniach koncentrujących się na osobach (podmiotach, grupach) będących potencjalnymi twórcami podmiotów ekonomii społecznej. Etap „inkubowania” obejmuje szeroki katalog usług i porad, z którego może skorzystać każdy, kto chciałby utworzyć podmiot ekonomii społecznej. „Otoczenie” zawiera zasady kształtowania pozytywnego otoczenia, umożliwiającego rozwój i funkcjonowanie podmiotu. W etapie „wyjścia” następuje utworzenie podmiotu ekonomii społecznej i wybranie dla niego formy prawnej. „Podtrzymywanie (sieciowanie)” zawiera zasady rozwijania umiejętności powstałych podmiotów w zakresie współpracy z innymi podmiotami w sieci. Istotnym elementem modelu jest budowanie pozytywnego klimatu wokół utworzonego podmiotu, a także zapewnienie takich warunków, które będą zapewniały bezpieczeństwo instytucji i zatrudnionych przez nią pracowników. W końcowym eatpie następuje monitoring i ewaluacja wszystkich etapów tworzenia i rozwoju podmiotów ekonomii społecznej.

  • Lokalny Model Ekonomii społecznej – Materiały Uzupełniające

Materiały zawierają zagadnienia dotyczące ekonomii społecznej w dokumentach strategicznych Unii Europejskiej, w polskich dokumentach strategicznych, w dokumentach strategicznych województwa, dobre praktyki oraz wyniki badań.

  • Ekonomia społeczna – Poradnik dla Jednostek Samorządu Terytorialnego

Poradnik porusza zagadnienia ekonomii społecznej w kontekście samorządu terytorialnego. Dla osób związanych z samorządem terytorialnym stanowi kompendium podstawowej wiedzy związanej z zagadnieniem ekonomii społecznej, roli administracji samorządowej w jej obszarze i korzyści z niej wynikających dla samorządu.

  • Klauzule społeczne – Poradnik dla Zamawiających

Poradnik systematyzuje zagadnienia związane z tematem Społecznych Zamówień Publicznych, w tym stosowania klauzul społecznych. Pozwala krok po kroku przygotować zamówienie publiczne z uwzględnieniem aspektów społecznych, ocenić złożone w takim postępowaniu oferty, wybrać tę najkorzystniejszą i w końcu sporządzić ważną i zabezpieczającą ich interesy umowę. Wśród poruszanych w podręczniku zagadnień znalazły się: omówienie przepisów prawnych; sposoby ustalenia warunków udziału w postępowaniu oraz oceny ich spełniania z uwzględnieniem klauzul społecznych; metody konstruowania opisu przedmiotu zamówienia z uwzględnieniem klauzul społecznych; metody konstruowania opisu kryteriów, którymi zamawiający może kierować się przy wyborze oferty oraz sposoby konstruowania zapisów umownych dotyczących klauzul społecznych.

Beneficjent:
  • Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło Gdańskie
Fiszka projektowa: application/mswordFiszka projektowa.doc
Raport z ewaluacji zewnętrznej: application/pdfRaport z ewaluacji zewnętrznej.pdf
Rodzaj produktu:
  • produkt finalny projektu innowacyjnego
Status produktu/rozwiązania:
  • PI zwalidowany