TRANSADAPT

Obszar wsparcia:
  • Zatrudnienie i integracja społeczna
Rodzaj projektu:
  • projekt innowacyjny z komponentem ponadnarodowym
Beneficjent: Powiat Sulęciński
Odbiorcy:
  • Kobiety
  • Osoby bezrobotne
Użytkownicy:
  • Instytucje rynku pracy
Opis rozwiązania:

Rozwiązanie wypracowane w projekcie odpowiada na problemy pozostawania bez zatrudnienia osób znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy. Obecnie stosowane w praktyce rozwiązania wspierające aktywizację zawodową skierowane są do wszystkich grup bezrobotnych będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy, działania te jednak nie przynoszą oczekiwanych efektów w odniesieniu do osób długotrwale bezrobotnych. Osoby te nie dostrzegają szans, jakie oferuje rynek pracy w regionie, nie korzystają umiejętnie z nowych technologii, podupadają na zdrowiu i przestają tym samym być aktywne.

Zaproponowane w projekcie rozwiązanie to program pracy z osobami długotrwale bezrobotnymi. Metoda ma na celu zidentyfikowanie kompetencji miękkich osoby bezrobotnej, poddanie modularnemu szkoleniu w celu podniesienia jej kompetencji socjalnych, aby następnie opracować ścieżkę dalszej kariery zawodowej lub nabycia umiejętności podczas stażu u pracodawcy. Pracownicy instytucji rynku pracy mogą skorzystać z następujących materiałów: programu pracy z osobami długotrwale bezrobotnymi (szkolenia z kompetencji miękkich, trening zdrowego życia obejmujący aktywność fizyczną oraz zasady zdrowego odżywiania, warsztaty gender), instrumentów koniecznych do kwalifikowania osób do programu, wskazówek metodycznych dla trenera do realizacji nowych metod szkoleniowych, wskazówek dotyczących warunków technicznych szkolenia, programu szkolenia dla trenerów oraz koncepcja punktu doradczego dla osób długotrwale bezrobotnych.


Kto może skorzystać:

Rozwiązanie może być stosowane przez instytucje rynku pracy.


Innowacyjność:

Rozwiązanie zakłada wprowadzenie nowych form działań aktywizujących, dotyczących przede wszystkim aktywności sportowej, prewencji zdrowia oraz dietetyki. W efekcie jej zastosowania zwiększa się motywacja i mobilizacja osób bezrobotnych do poszukiwania pracy, poprawia się ich kondycja fizyczna.


Elementy składowe (do zastosowania w praktyce):

  • Program pracy z osobami długotrwale bezrobotnymi – warsztaty szkoleniowe:
  • moduł I PROFILING - ocena kompetencji miękkich poprzez zastosowanie metody Assessment Center,
  • moduł II SOFT SKILLS - uczestnicy zdobywają wiedzę jak skutecznie motywować się do pracy, poznają zasady komunikowania się oraz efektywnej pracy w zespole,
  • moduł III HEALTH COACHING - trening zdrowego życia, przewidziane są działania mające na celu polepszenie samopoczucia osób bezrobotnych poprzez aktywność ruchową oraz właściwe odżywianie,
  • moduł IV WARSZTATY GENDER - celem tych warsztatów jest zwrócenie uwagi na tzw. kontrakt płci, który jest barierą równości, wspomaga wpływ stereotypów płci oraz jest przyczyną problemów w godzeniu życia zawodowego i osobistego.

  • Zbiór instrumentów koniecznych do kwalifikowania osób do programu
    Osoby długotrwale bezrobotne są kwalifikowane do programu w punkcie doradczym przez doradców zawodowych na podstawie ankiet rekrutacyjnych. Do programu kwalifikowane są osoby o niskim poziomie kompetencji socjalnych i społecznych, które wymagają wsparcia w szczególności tym zakresie.

  • Wskazówki metodyczne dla trenera do realizacji nowych metod szkoleniowych
    Wskazówki dotyczące warunków technicznych szkolenia, wskazówki metodyczne dla trenerów zawierają: czas, warunki techniczne szkoleń, sposób sporządzania dokumentów, sposób weryfikacji umiejętności, zestawy ćwiczeń, zestawy plansz.

  • Program szkolenia dla trenerów 
    Wskazówki dotyczące przeprowadzania poszczególnych modułów warsztatów szkoleniowych.

  • Koncepcja punktu doradczego dla osób długotrwale bezrobotnych 
    Osoby długotrwale bezrobotne mogą korzystać z dodatkowego wsparcia doradcy zawodowego, który przy pomocy ankiety rekrutacyjnej oraz swojej opinii kwalifikuje osoby do objęcia wsparciem nową metodą aktywizacji lub też do innych programów realizowanych przez urząd.
Załącznik: application/zipProdukt finalny.zip
Beneficjent:
  • Powiat Sulęciński
Fiszka projektowa: application/mswordFiszka projektowa.doc
Raport z ewaluacji zewnętrznej: application/pdfRaport z ewaluacji zewnętrznej.pdf
Strona www:

www.transadapt.pl

Rodzaj produktu:
  • produkt finalny projektu innowacyjnego
Status produktu/rozwiązania:
  • PI zwalidowany