Model walidacji kompetencji dla pracowników MMŚP wielkopolskiego sektora komunalnego
- Adaptacyjność
- projekt innowacyjny z komponentem ponadnarodowym
- Kadra zarządzająca
- Kobiety
- Pracodawcy
- Pracownicy przedsiębiorstw
- Przedsiębiorcy
- Administracja samorządowa
- Instytucje otoczenia biznesu
- Instytucje rynku pracy
- Instytucje szkoleniowe
- Kadra zarządzająca
Nazwa rozwiązania: Model walidacji kompetencji dla pracowników MMŚP sektora komunalnego
Rozwiązanie odpowiada na problem związany walidacją kompetencji kadry kierowniczej i menedżerskiej sektora komunalnego nabytych w edukacji nieformalnej. Model walidacji kompetencji dla pracowników mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) sektora komunalnego zakłada zmniejszenia występującego problemu niedopasowania kompetencji do stanowisk pracy.
Kto może skorzystać:
Rozwiązanie skierowane jest do kadry zarządzającej MŚP sektora komunalnego, których działalność obejmuje usługi wykonywane na rzecz zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty (mieszkańców) miast i gmin zgodnie z Ustawą o samorządzie gminnym. W założeniu z narzędzia skorzystać mogą też osoby decyzyjne i opiniotwórcze, m.in. radni Sejmiku Wojewódzkiego, Sejmiku Gospodarczego, radni miast, instytucje szkoleniowe i doradcze, w tym instytucje otoczenia biznesu, instytucje rynku pracy.
Innowacyjność:
Według autorów rozwiązania dotychczas w Polsce nie prowadzono systemowych prac w zakresie walidacji kompetencji kadry kierowniczej i menedżerskiej sektora komunalnego nabywanych w trybie edukacji nieformalnej. Większość zapoczątkowanych inicjatyw dotyczy walidacji kompetencji nabytych w edukacji formalnej. Również w Europie tego typu działania są w początkowej fazie realizacji.
Przyczyny odrzucenia rozwiązania na etapie walidacji:
W opinii Regionalnej Sieć Tematycznej Województwa Wielkopolskiego rozwiązanie nie jest zgodne z założeniami strategii wdrażania. Zgodnie z tytułem projektu, celami projektu i strategią wdrażania, projekt powinien być dedykowany mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom sektora komunalnego. Przedstawione w ramach rozwiązania materiały w swoich tytułach odnoszą się do MŚP, natomiast z treści dokumentu nie wynika, iż są one w jakikolwiek sposób dedykowane sektorowi komunalnemu mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Wszelkie materiały składające się na opis systemu walidacji są uniwersalne i pasują do każdego rodzaju branży oraz każdego rodzaju przedsiębiorstwa bez względu na jego wielkość. Wypracowane w projekcie rozwiązanie nie stanowi kompletnego narzędzia walidacji, gotowego do zastosowania przez podmioty chcące w przyszłości walidować kompetencje pracowników sektora komunalnego, jest tylko omówieniem problemu walidacji kompetencji, na podstawie których możliwe jest opracowanie konkretnych narzędzi.
Elementy składowe rozwiązania:
- Model walidacji kompetencji dla pracowników MŚP wielkopolskiego sektora komunalnego oraz materiały pomocnicze
- Prezentacja i analiza wyników sesji testującej dla menedżerów wielkopolskiego sektora komunalnego – jako przykład testowania menedżerów wielkopolskiego sektora komunalnego
- Raport z analizy systemu potwierdzania kompetencji w wielkopolskich MŚP sektora komunalnego
Materiał przydatny w kształtowaniu zaplecza instytucjonalnego dla systemu walidacji kompetencji
- Analiza benchmarkingowa walidacji kompetencji i umiejętności w europejskich MŚP sektora komunalnego w oparciu o wiedzę partnera ponadnarodowego
Materiał pożyteczny w kształtowaniu zaplecza instytucjonalnego dla systemu walidacji kompetencji w oparciu o praktykę europejską.
- „Wielkopolski sektor gospodarki komunalnej: Analiza stanowisk kadry zarządczej i menedżerskiej w MMŚP sektora komunalnego”
Przykładowa metodyka analizy stanowiska pracy dla potrzeb systemu walidacji kompetencji.
- Wytyczne
Wytyczne i reguły dotyczące stosowania Ośrodka Oceny oraz wytyczne międzynarodowej komisji ds. Testów z 2000 roku dotyczące stosowania testów.
- Krajowa Izba Gospodarcza
- produkt finalny projektu innowacyjnego
- produkt współpracy ponadnarodowej
- PI niezwalidowany