Innowacje – przedsiębiorczość – rozwój

Obszar wsparcia:
  • Zatrudnienie i integracja społeczna
Rodzaj projektu:
  • projekt innowacyjny
Beneficjent: Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL
Odbiorcy:
  • Osoby bezrobotne
  • Osoby pracujące
Użytkownicy:
  • Osoby bezrobotne
  • Osoby pracujące
Opis rozwiązania:

Rozwiązanie wypracowane w projekcie odpowiada na problemy związane ze słabą trwałością podmiotów ekonomii społecznej. Często ich funkcjonowanie związane jest z działaniami projektowymi, które mają ograniczony okres realizacji. Po zakończeniu projektów i finansowania wiele inicjatyw nie jest w stanie funkcjonować dalej i samodzielnie się utrzymać, dlatego konieczne jest prowadzenie takiej polityki nastawionej na lokalne wsparcie tego typu podmiotów, aby rzeczywiście odpowiadały na potrzeby rynku i były w stanie samodzielnie się utrzymać. Do tej pory w środowisku związanym z ekonomią społeczną dominowało myślenie, że jest to jednak działalność bardziej charytatywna lub społeczna niż ekonomiczna, uzależniona od potrzeb rynku. Niedostateczny poziom infrastruktury wsparcia oraz niewłaściwa polityka publiczna prowadzona na poziomie lokalnym ponadto utrudniają stabilność funkcjonowania podmiotów ekonomii społecznej.

Celem rozwiązania jest wzmocnienie trwałości podmiotów ekonomii społecznej z wykorzystaniem nowych form funkcjonowania, takich jak np. spółdzielnie socjalne z udziałem osób prawnych itp., podniesienie poziomu wsparcia trójsektorowego, włączenie nowych rozwiązań instytucjonalnych do głównego nurtu polityk lokalnych, większe zaangażowanie władz samorządowych we współpracę z podmiotami ekonomii społecznej.

Na rozwiązanie składa się sześć produktów dotyczących trzech kluczowych obszarów dla rozwoju ekonomii społecznej: rozwoju lokalnego (modele spółdzielni jako dostarczyciela usług), sektora usług społecznych (modele współpracy z przedsiębiorcami), polityki publicznej (projekt strategii rozwoju ekonomii społecznej). Wypracowane rozwiązania składają się na całościowy model działań na rzecz ekonomii społecznej, w który zaangażowane zostaną wszystkie strony - organizacje pozarządowe, administracja samorządowa, przedsiębiorcy.


Kto może skorzystać:

Z rozwiązania mogą korzystać liderzy i animatorzy z organizacji pozarządowych inicjujących i prowadzących podmioty ekonomii społecznej oraz pracownicy instytucji pomocy społecznej, pracodawcy, pracownicy administracji samorządowej.


Innowacyjność:

Innowacyjność rozwiązania przejawia się w dwóch wymiarach: w wymiarze problemu, czyli poszukiwań i redefinicji nowej roli ekonomi społecznej w rozwoju społeczności na poziomie lokalnym i regionalnym (uznania ekonomii społecznej za główny mechanizm zapewniający równowagę społeczną, poczucie sprawiedliwości społecznej) oraz w wymiarze formy wsparcia czyli tworzenia lub modyfikowania form organizacyjnych przedsiębiorstw i innych podmiotów ekonomii społecznej (wypracowanie sześciu nowych produktów).


Skuteczność:

Wyniki raportu ewaluacyjnego wskazują, że wszystkie produkty finalne wypracowane w projekcie wydają się bardziej skuteczne w oddziaływaniach społecznych od metod stosowanych wcześniej. Główna zaleta wypracowywanego podejścia polega na kompleksowości oddziaływań. Planowane działania mają szansę na równoległe, skoordynowane dotarcie do różnych elementów struktury społeczności lokalnej – zarówno w planie horyzontalnym, do podmiotów z każdego z trzech sektorów, jak i w planie wertykalnym – od pojedynczego członka społeczności lokalnej planującego rozpoczęcie działalności gospodarczej, aż do regionalnych gremiów decyzyjnych.


Elementy składowe (do zastosowania w praktyce):

Produkt jest modelem opartym na efektach stosowania wszystkich produktów zaprojektowanych i przetestowanych w ramach projektu. Produkty te to:

  • Model działania spółdzielni socjalnej osób prawnych „Centrum Usług Środowiskowych” z siedzibą w Słupnie;
  • Model (flexibility) spółdzielni socjalnej osób prawnych z udziałem spółki wodnej (interwencji kryzysowej z wykorzystaniem instrumentów ekonomii społecznej) – Melioracja;
  • Laboratorium Ekonomii Społecznej; 
  • Założenia do projektu Strategii Rozwoju i Promocji Ekonomii Społecznej w województwie mazowieckim; 
  • Model tworzenia trósektorowego partnerstwa na rzecz współpracy przedsiębiorców z podmiotami ekonomii społecznej; 
  • Zasady tworzenia i powoływania Klastra Podmiotów Ekonomii Społecznej", w oparciu o ideę partnerstwa trójsektorowego, jako mechanizmu wzmacniającego konkurencyjność przedsiębiorstw społecznych na terenie Mazowsza Płockiego. 
Załącznik: application/zipProdukt finalny.zip
Beneficjent:
  • Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL
Fiszka projektowa: application/mswordFiszka projektowa.doc
Raport z ewaluacji zewnętrznej: application/pdfRaport z ewaluacji zewnętrznej.pdf
Strona www:

www.cal.org.pl

Rodzaj produktu:
  • produkt finalny projektu innowacyjnego
Status produktu/rozwiązania:
  • PI zwalidowany