TURYZM DLA REGIONU - ZINTEGROWANY PROGRAM ROZWOJU DOKTORANTÓW

Obszar wsparcia:
  • Adaptacyjność
Rodzaj projektu:
  • projekt standardowy z komponentem ponadnarodowym
Beneficjent: Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia
Odbiorcy:
  • Pracownicy naukowi
Użytkownicy:
  • Instytucje otoczenia biznesu
  • Uczelnie wyższe
Opis rozwiązania:

Rozwiązanie odpowiada na problem niedostatecznych kompetencji przedstawicieli środowiska akademickiego (przede wszystkim doktorantów) w zakresie wdrażania wyników badań oraz innowacyjnych narzędzi aplikacyjnych do praktyki gospodarczej, w szczególności w sektorze usług turystycznych.

Zaproponowane w projekcie rozwiązanie to publikacje z zakresu współpracy przedsiębiorstw, nauki, administracji samorządowej i instytucji otoczenia biznesu, ukierunkowane na wspieranie zrównoważonego rozwoju turystyki na obszarze środkowej Polski. Wypracowane publikacje obejmują m.in. zaadaptowaną do polskich warunków metodologię QUALITEST, która odnosi się do ewaluacji jakości funkcjonowania podmiotów z branży turystycznej. Druga z publikacji zawiera dobre praktyki w zakresie realizacji projektów badawczych, których adresatami są doktoranci i pracownicy naukowi uczelni wyższych.


Kto może skorzystać:

Rozwiązanie może być stosowane przez uczelnie wyższe oraz jednostki otoczenia biznesu. Wsparcie w ramach projektu skierowane jest do uczestników studiów doktoranckich, w szczególności kształcących się na kierunkach matematyczno-przyrodniczych i technologicznych.


Korzyści ze współpracy ponadnarodowej:

W projekcie wykorzystano wieloletnie doświadczenie partnera norweskiego. Environment Lillehammer jest organizacją pozarządową promującą zrównoważoną turystykę, która aktywnie uczestniczy w sieci Green Business Network Norway oraz międzynarodowej sieci na rzecz wdrażania koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu. Organizacja współpracuje z takimi uczelniami jak: Lillehammer Univerisity i Norwegian Univesity of Life Science.

Głównym obszarem współpracy parterów było zaadaptowanie do potrzeb województwa łódzkiego metodologii QUALITEST, która dotyczy ewaluacji jakości działań podmiotów branży turystycznej. Współpraca objęła ponadto przeprowadzenie warsztatów metodologicznych (32 godz.) przygotowujących doktorantów i pracowników naukowych do realizacji projektów międzynarodowych, wizytę studyjną w Norwegii oraz wspólne opracowanie dwóch publikacji zbiorowych z zakresu tematyki projektu.


Elementy składowe (do zastosowania w praktyce):

  • Publikacja pt. Badania społeczne o charakterze aplikacyjnym jako narzędzie wspierania regionalnej specjalizacji – trzy raporty badawcze, które prezentują analizę problemów branży turystycznej województwa łódzkiego na poziomie operacyjnym (odnoszącym się do podmiotów gospodarczych) oraz strategicznym (odnoszącym się do zarządzania turystyką przez władze regionu). Publikacja stanowi rezultat pracy młodych naukowców zaangażowanych w realizację projektu.
  • Publikacja pt. Jakość zarządzania turystyką w województwie łódzkim – zbiór artykułów prezentujących wnioski z badań nad jakością i efektywnością zarządzania turystyką w województwie łódzkim. W publikacji poruszono m.in. kwestię uzależnienia jakości zarządzania od jakości dokumentów strategicznych wyznaczających kierunki rozwoju obszarów turystycznych, poddano ocenie wpływ sposobu finansowania turystyki ze środków samorządowych na jakość zarządzania turystyką w skali lokalnej oraz wpływ obiektywnych uwarunkowań rozwoju turystyki na jakość procesu zarządzania.
  • Publikacja pt. Europejski paradygmat innowacji społecznych – zbiór artykułów z zakresu współpracy nauki i biznesu (m.in.: uwarunkowania prawne dla rozwoju nauki i gospodarki; analiza uwarunkowań prawnych i systemu finansowego, wspierającego prowadzenie badań naukowych przez przedsiębiorstwa; uwarunkowania systemowe finansowania innowacji ze środków publicznych w Polsce; pro-innowacyjna oferta edukacyjna poza systemem akademickim, nowe metody transferowania wiedzy; networking uczelni i instytutów naukowych oraz programów dotujących współpracę międzynarodową stanowiących wsparcie dla innowacji społecznych; narzędzia stymulujące współpracę nauki i gospodarki w wymiarze ponadnarodowym; narzędzia internetowe stymulujące współpracę nauki i gospodarki w wymiarze ponadnarodowym).

 

Beneficjent:
  • Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia
Fiszka projektowa: application/zipFiszka projektowa.docx
Strona www:

www.proakademia.eu

Rodzaj produktu:
  • produkt współpracy ponadnarodowej
Status produktu/rozwiązania:
  • PWP opracowany