Pomysł dla mamy – innowacyjny projekt współpracy PSZ z przedsiębiorcami na rzecz aktywizacji młodych matek

Obszar wsparcia:
  • Zatrudnienie i integracja społeczna
Rodzaj projektu:
  • projekt innowacyjny
Beneficjent: Ecorys Sp. z o.o.
Odbiorcy:
  • Kobiety
Użytkownicy:
  • Pracodawcy
Opis rozwiązania:

Rozwiązanie wypracowane w projekcie odpowiada na problemy związane z niewystarczającym poziomem wsparcia przez publiczne służby zatrudnienia aktywizacji zawodowej osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej z wychowywaniem dzieci lub osób samotnie wychowujących dzieci. 

Zaproponowane w projekcie rozwiązanie ma na celu podniesienie jakości usług świadczonych przez publiczne służby zatrudnienia na rzecz kobiet powracających na rynek pracy po przerwie związanej z urlopem macierzyńskim lub wychowawczym. W ramach rozwiązania wypracowano model lokalnego ośrodka wsparcia dla młodych matek, w którym podejmowane są działania na rzecz utrzymania ich aktywności zawodowej, we współpracy ze służbami zatrudnienia i pracodawcami. Narzędzie przewiduje wsparcie wszystkich grup zaangażowanych w proces (matek, pracowników urzędów pracy i pracodawców). Dla matek przewidziano działania aktywizujące zawodowo np.: podniesienie kwalifikacji zawodowych poprzez udział w kursach i szkoleniach, praca z psychologiem i doradcą zawodowym w zakresie budowania aktywnej postawy na rynku pracy. Dla pracowników służb zatrudnienia opracowano testy talentów do wykorzystania przez doradców zawodowych w ich pracy z matkami. W ramach modelu dostępna jest także platforma internetowa wspomagająca nawiązywanie współpracy i podejmowanie inicjatyw na rzecz młodych matek pomiędzy publicznymi służbami zatrudnienia a przedsiębiorcami.


Kto może skorzystać:

Z rozwiązania mogą skorzystać pracownicy instytucji rynku pracy, pracodawcy.


Innowacyjność:

Innowacja wyraża się w trzech obszarach: problemu, formy wsparcia i uczestnika, z których kluczowym jest obszar problemowy. Rozwiązanie uwzględnia potrzeby, aspiracje rozwojowe oraz koncentruje się w sposób całościowy na aktualnej sytuacji społeczno-zawodowej młodych i/lub samotnych matek. Dotychczasowa praktyka wspierania tej grupy nie ma takiego charakteru, gdyż oferowane jest wsparcie w takim samym zakresie, jak wsparcie innych grup defaworyzowanych. Dodatkowo słuzby zatrudnienia i ich pracownicy nie dysponują tak kompleksowymi narzędziami wspierającymi młode matki, do których mogliby się odwołać w codziennej pracy. Centrum Aktywnej Mamy ma być przestrzenią w procesie nawiązywania współpracy pomiędzy służbami zatrudnienia a pracodawcami i aktywnym podmiotem inicjującym tę współpracę. Według analiz przeprowadzonych przez beneficjenta do tej pory nie powstały tego rodzaju ośrodki w Polsce.


Przyczyny odrzucenia rozwiązania na etapie walidacji:

Zdaniem członków Krajowej Sieci Tematycznej w obszarze Zatrudnienie i integracja społeczna wyniki testowania wskazały jednoznacznie, że założenia wypracowanego modelu wymagają przeformułowania zarówno w ujęciu całościowym, jak i poszczególnych elementów składowych.

Testowanie nie potwierdziło skuteczności i efektywności w zakresie współpracy między publicznymi służbami zatrudnienia a pracodawcami w procesie aktywizacji grupy odbiorców. Przeprowadzona analiza i ocena potencjału wdrożeniowego modelu, na podstawie efektów testowania i zebranych danych w ramach ewaluacji zewnętrznej pozwala stwierdzić, że mogą zaistnieć problemy z wdrożeniem modelu. Problemem może okazać się pozyskanie do współpracy prywatnych pracodawców, ale również publicznych służb zatrudnienia, które swój rzeczywisty udział w projekcie zakończyły na etapie podpisania deklaracji współpracy oraz udziału pracowników w szkoleniach i seminariach. Jest to wynikiem braku realnego zainteresowania PSZ współpracą z pracodawcami w zakresie nienarzuconym Ustawą o promocji zatrudnienia. Wdrożenie wszystkich trzech produktów, składających się na testowany model wydaje się być obciążone dużym ryzykiem. Projektodawca potwierdził konieczność zweryfikowania i dopracowania ścieżki finansowania modelu w warunkach rynkowych. Test Talentów nie został przygotowany w sposób gwarantujący szeroki dostęp dla młodych matek i pracodawców, nie potwierdzono także zapotrzebowania na wykorzystanie tego narzędzia. Internetowa platforma społecznościowa nie spełniła swojej roli jako nośnik aktualnych ofert pracy dla młodych mam oraz aktywnej komunikacji online miedzy interesariuszami projektu. Pracownicy publicznych służb zatrudnienia krytycznie ocenili platformę, wskazując na jej teoretyczny charakter. Głowna część praktyczna platformy – oferty pracy czy komunikacja między użytkownikami nie działa.


Elementy składowe (do zastosowania w praktyce):

W ramach produktu finalnego zaplanowano:

  • powstanie Centrum Aktywnej Mamy, którego zadaniem ma być pomoc kobietom w utrzymaniu aktywności zawodowej oraz nieosłabianie ich pozycji na rynku pracy

  • opracowanie testów talentów jako narzędzie dla doradców zawodowych i doradców kariery, pracujących z młodymi matkami

  • ekstranet z innowacyjną platformą współpracy Państwowych Służb Zatrudnienia z przedsiębiorcami
Beneficjent:
  • ECORYS Polska Sp. z o.o.
  • Ecorys Sp. z o.o.
Fiszka projektowa: application/zipFiszka projektowa.docx
Strona www:

www.ecorys.pl

Rodzaj produktu:
  • produkt finalny projektu innowacyjnego
Status produktu/rozwiązania:
  • PI niezwalidowany