Mechatronik zawód przyszłości

Obszar wsparcia:
  • Edukacja i szkolnictwo wyższe
Rodzaj projektu:
  • projekt standardowy z komponentem ponadnarodowym
Beneficjent: Powiat Rawski
Odbiorcy:
  • Dzieci i młodzież
  • Osoby po 45/50 roku życia
  • Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych
Użytkownicy:
  • Nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych
  • Pracodawcy
  • Przedsiębiorcy
Opis rozwiązania:

Prezentowane rozwiązanie odpowiada na problem związany z niedostosowaniem edukacji do wymagań rynku pracy. Zaproponowane w projekcie rozwiązanie, wypracowane przy udziale partnera z Niemiec, to nowy kierunek kształcenia – technik mechatronik – wdrożony w Zespole Szkół-Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej  w Rawie Mazowieckiej. Rozwiązanie przyczyni się do lepszego dostosowania kształcenia do wymagań loklanego rynku pracy.

W ramach projektu wprowadzono nauczanie nowego kierunku według modułowego programu nauczania dla zawodu – mechatroniki, czyli połączenie mechaniki, elektroniki, programowania i informatyki. Nowy kierunek kształcenia obejmuje m.in. nauczanie podstaw mechatroniki, zajęcia dodatkowe z przygotowania zawodowego, języka polskiego, matematyki, języka niemieckiego, zajęcia sportowe, jak również praktyki zawodowe w lokalnych przedsiębiorstwach oraz u partnera ponadnarodowego. Uczniowie mieli również możliwość uczestniczenia w symulowanych rozmowach kwalifikacyjnych.

Zastosowanie rozwiązania umożliwia realne zwiększenie szans zatrudnieniowych uczniów kształcących się na kierunku mechatronik. Pozwala na lepsze dostosowanie umiejętności uczniów do potrzeb lokalnego rynku pracy i wymogów pracodawców. W wyniku zastosowania narzędzia możliwe jest poszerzenie wiedzy i kompetencji uczniów i nauczycieli, poszerzenie perspektyw, wzmocnienie rozwoju i adaptacyjności młodego pokolenia do wymogów obecnego rynku pracy.

Z projektu skorzystała cała szkoła, która wzbogaciła się o pracownię mechatroniki, wyposażoną w komputery ze specjalistycznym oprogramowaniem oraz stanowiska egzaminacyjne dla zawodu technik mechatronik.


Kto może skorzystać:

Rozwiązanie może być stosowane przez szkoły zawodowe i inne instytucje edukacyjne zajmujące się kształceniem i wsparciem rozwoju kariery uczniów na kierunku mechatronik. Wsparcie skierowane jest do absolwentów szkół zawodowych i nauczycieli, a na wdrożeniu rozwiązania skorzystają również lokalni przedsiębiorcy.


Korzyści ze współpracy ponadnarodowej:

Przy opracowaniu rozwiązania wykorzystano długoletnie doświadczenia partnera ponadnarodowego z Niemiec, Anhaltisches Berufsschulzentrum Dessau-Roplau Berufsbildende Schulen II. Partnerem ponadnarodowym jest szkoła, która w swoim nowoczesnym programie nauczania promuje zawód mechatronika w szkołach niższego szczebla oraz nawiązuje relacje praktykant-absolwent-pracodawca.

Realizacja projektu wykazała, że wykorzystanie doświadczeń niemieckich w zakresie zaadaptowania nowego kierunku kształcenia znacznie zwiększy szanse absolwentów szkół zawodowych na znalezienie pracy po zakończeniu kształcenia. Nauczyciele z kolei podniosą swoje kwalifikacje dzięki kontaktom z partnerem zagranicznym – nauczycielami, wykładowcami i doradcami zawodowymi, którzy od lat zajmują się kształceniem na tym kierunku i współpracują z lokalnymi przedsiębiorstwami.


Elementy składowe produktu (do zastosowania w praktyce):

  • Program kształcenia w zawodzie technik mechatronik dla szkół zawodowych wypracowany we współpracy z parterem niemieckim

  • Trzy publikacje dokumentujące współpracę polsko-niemiecką, m.in. publikacja pt. Relacje pomiędzy szkołą zawodową a pracodawcą, Słownik mechatroniczny (dwujęzyczny).
Beneficjent:
  • Powiat Rawski będący organem prowadzącym dla Zespołu Szkół – Centrum Edukacji Zawodowej
  • Powiat Rawski
Fiszka projektowa: application/mswordFiszka projektowa.doc
Rodzaj produktu:
  • produkt współpracy ponadnarodowej
Status produktu/rozwiązania:
  • PWP opracowany