Zawodowe Centrum Kariery – program rozwojowy dla szkół w Koluszkach, jako narzędzie podnoszące atrakcyjność i jakość kształcenia zawodowego

Obszar wsparcia:
  • Edukacja i szkolnictwo wyższe
Rodzaj projektu:
  • projekt standardowy z komponentem ponadnarodowym
Beneficjent: Uniwersytet Łódzki
Odbiorcy:
  • Nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych
  • Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych
Użytkownicy:
  • Nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych
Opis rozwiązania:

Nazwa rozwiązania: Dwa programy rozwojowe szkoły oraz utworzenie Zawodowego Centrum Kariery

Prezentowane rozwiązanie odpowiada na problemy pojawiające się w związku z obecną sytuacją demograficzną oraz potrzebami współczesnego i przyszłego rynku pracy. Zaproponowane w projekcie rozwiązania, opracowane przy współpracy partnera ze Stanów Zjednoczonych mają na celu wzmocnienie atrakcyjności i podniesienie jakości oferty edukacyjnej Zespołu Szkół w Koluszkach, a tym samym zwiększenie zdolności uczniów do działania na rynku pracy, poprzez realizowanie programów rozwojowych wykorzystujących nowoczesną metodykę kształcenia.

Na program rozwojowy szkoły składają się m.in. nowoczesne systemy zarządzania, zajęcia pozalekcyjne i pozaszkolne. Opracowano takie elementy jak: moduł wiedzy ścisłej (matematyka, fizyka), moduł edukacji zawodowej (język angielski), moduły szkoleń zawodowych (prawo jazdy, zarządzanie bazami danych, kursy: eksploatacja urządzeń, instalacji i sieci, moduł dotyczący bezpieczeństwa w sieci, moduł "droga do przedsiębiorczości". Program rozwojowy uwzględnia nowoczesne metody nauczania, nowatorskie formy współpracy z uczniami, kładzie nacisk na inwencję własną uczniów, metody oceniania angażujące otoczenie i nauczanie multimedialne, przyczyniając się do rozwoju społecznego uczniów.

Program uwzględnia doradztwo i opiekę pedagogiczno-psychologiczną, zajęcia z zakresu podnoszenia kompetencji społecznych, obywatelskich, matematycznych, i kompetencji dotyczących przedsiębiorczości i podejmowania inicjatyw, oraz konsultacje z doradcą.

Zawodowe Centrum Kariery, będące częścią opracowanego rozwiązania, zajmuje się doradztwwem, edukacją i kształtowaniem kompetencji kluczowych.

Zastosowanie rozwiązania przyczyni się do wprowadzenia jakościowej zmiany w funkcjonowaniu szkoły. Rozwinie kompetencje kluczowe i orientację zawodową uczniów, wyrówna ich szanse edukacyjne i zmniejszy występujące dysproporcje. 


Kto może skorzystać:

Rozwiązanie może być stosowane przez szkoły ponadgimnazjalne. Wsparcie skierowane jest do młodzieży uczęszczającej do tego typu szkół, a także do nauczycieli, którzy poprzez wymianę doświadczeń nabędą kompetencje z zakresu nowych metod nauczania, stosowanych w Stanach Zjednoczonych.


Korzyści ze współpracy ponadnarodowej:

W projekcie wykorzystano doświadczenia partnera ze Stanów Zjednoczonych, Arlington Public Schools (APS), lidera w zakresie technologii i zarządzania karierą. Od 2008 roku poprzez Centrum Zarządzania Karierą i Akademię Techniczną (integralną część szkolnictwa licealnego w Arlington) wzbogaca kompetencje uczniów i absolwentów chcących skorzystać z praktycznego stylu nauczania oraz przede wszystkim wspiera w przygotowaniu zawodowym oraz aktywnym poszukiwaniu pracy. Doświadczenie edukacyjne APS to gwarancja sukcesu Zawodowego Centrum Kariery (ZCK), powstałego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Koluszkach – odpowiednika amerykańskiego Career Service Center.

Dzięki współpracy ponadnarodowej z Arlington Public Schools ze Stanów Zjednoczonych, wykorzystane zostały amerykańskie rozwiązania w zakresie prowadzenia Zawodowego Centrum Kariery, sposoby prowadzenia zajęć z bezpieczeństwa sieci (zajęcia teoretyczne i praktyczne zakończone wizytami w przedsiębiorstwie wykorzystującym procedury bezpieczeństwa w sieci). Współpraca ponadnarodowa pozwoliła na wdrożenie nowatorskich rozwiązań w szkole oraz podniesienie jakości oferty edukacyjnej i dostosowanie jej do potrzeb lokalnego rynku pracy. 


Elementy składowe produktu (do zastosowania w praktyce):

  • Dwa programy rozwojowe powstałe na podstawie doświadczeń Arlington Public Schools

  • Raport dotyczący doświadczeń we wdrażaniu komponentu krajowego i ponadnarodowego

  • Utworzenie Zawodowego Centrum Kariery
Załącznik: application/zipProdukt WP.zip
Beneficjent:
  • Uniwersytet Łódzki
Fiszka projektowa: application/pdfFiszka.pdf
Rodzaj produktu:
  • produkt współpracy ponadnarodowej
Status produktu/rozwiązania:
  • PWP opracowany