Fifty-Fifty – model sieci franczyzy społecznej metodą przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu, jako jednej z barier aktywności zawodowej osób 50+

Obszar wsparcia:
  • Zatrudnienie i integracja społeczna
Rodzaj projektu:
  • projekt innowacyjny
Beneficjent: „HRP Group” Sp. z o.o.
Odbiorcy:
  • Osoby bezrobotne
  • Osoby po 45/50 roku życia
Użytkownicy:
  • Instytucje rynku pracy
  • Instytucje szkoleniowe
Opis rozwiązania:

Rozwiązanie wypracowane w projekcie odpowiada na problem niskiego zatrudnienia osób w wieku 50+ oraz powiązany z tym problem niewielkiego uczestnictwa osób dojrzałych w systemie kształcenia ustawicznego. Przyczyną negatywnej sytuacji osób 50+ jest z jednej strony niedostosowanie kwalifikacji do potrzeb rynku pracy (w tym brak znajomości języków obcych, niedostateczne kompetencje z zakresu technologii informatycznych), z drugiej zaś - negatywne stereotypy dotyczące pracy osób 50+ i dojrzałych pracowników, nadal silnie rozpowszechnione w społeczeństwie, także wśród pracodawców.

Zaproponowane w projekcie rozwiązanie ma na celu zmniejszenie stopnia wykluczenia cyfrowego w grupie osób 50+, przyczyniającego się do niskiej aktywności zawodowej dzięki wdrożeniu przez organizacje pozarządowe (NGO) modelu sieci franczyzy społecznej 50-50 opracowanego w ramach projektu. Sieć ta i tworzone w ramach niej punkty będą wspierać NGO w niwelowaniu deficytów osób pozostających bez zatrudnienia w wieku 50+ z zakresu piśmiennictwa cyfrowego (umiejętności m.in. opracowania dokumentów, w tym aplikacyjnych przy użyciu komputera, wyszukiwania ofert pracy, aplikowania za pomocą e-mail), przez co osoby te będą lepiej oceniane przez potencjalnych pracodawców i częściej zatrudniane, co przyczyni się do wydłużenia ich aktywności zawodowej. Rozwiązanie oferuje model sieci 50-50 składający się z: marki 50-50 (nazwa, logo) oraz know-how (wytyczne jak uruchomić i prowadzić punkty w ramach franczyzy). Model ma formę podręcznika skierowanego do NGO, składającego się z założeń organizacyjnych, części poradnikowej, pakietów szkoleniowych oraz systemu identyfikacji wizualnej.


Kto może skorzystać:

Rozwiązanie może być stosowane przez organizacje pozarządowe działające w obszarze integracji/reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez zatrudnienia lub zagrożonych zwolnieniem z pracy.


Innowacyjność:

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez beneficjenta dotychczas nie pojawiła się idea tworzenia przestrzeni kontaktu osób 50+ z technologiami, takich jak punkty sieci Fifty:Fifty, tj. wykraczających poza formułę szkoleń. Oferta punktów obejmuje, poza szkoleniami, również spotkania ze specjalistami z zakresu nowych technologii, mające mniej formalny charakter. Innowacyjne, w kontekście formy wsparcia, jest również podejście do aktywizacji osób 50+, w ramach którego osoby te są nie tylko odbiorcami wsparcia, ale także, dzięki ofercie kursów trenerskich w ramach sieci Fifty:Fifty, osobami wspierającymi.


Skuteczność:

Do uzupełnienia po otrzymaniu raportu z ewaluacji.


Elementy składowe (do zastosowania w praktyce):

  • Podręcznik skierowany do NGO, które zdecydowały się na przystąpienie do sieci Fifty-Fifty, stanowiący podstawowe narzędzie ich wsparcia w procesie uruchamiania i prowadzenia punktów Fifty-Fifty. Składa się z 9 rozdziałów tematycznych:
  1. Franczyza społeczna.
  2. Podstawowe założenia Sieci Fifty-Fifty.
  3. Schematy funkcjonowania Punktu Fifty-Fifty.
  4. Role w Punkcie Fifty-Fifty.
  5. Wsparcie oferowane przez Centralę Fifty-Fifty.
  6. Działalność promocyjna Punktu Fifty-Fifty.
  7. Współpraca Punktów z Partnerami Lokalnymi.
  8. Wolontariat w Punktach Fifty-Fifty.
  9. Słownik najważniejszych pojęć.

  • Pakiety Szkoleniowe
    W skład każdego pakietu wchodzi skrypt dla trenera, materiały dla uczestników oraz prezentacja na potrzeby realizacji zajęć. Dodatkowo pakiety uzupełnione są wytycznymi z zakresu edukacji osób dorosłych (andragogiki), przygotowanymi z uwzględnieniem specyfiki edukacji osób 50+. W ramach projektu opracowano następujące pakiety:
  • Pakiet na potrzeby Kursu Trenerskiego – składa się on z dwóch części odpowiadających odpowiednio zajęciom z zakresu rozwijania kompetencji trenerskich (8 spotkań 6-godzinnych) oraz pracy metodą Fifty-Fifty (4 spotkania 6-godzinne).
  • 8 Pakietów na potrzeby szkoleń, które stanowić będą podstawę pracy trenerów sieci Fifty-Fifty. Szkolenia w ramach każdego z pakietów obejmują 7 spotkań 4-godzinnych, przy czym każde spotkanie stanowi kompletną i spójną jednostkę dydaktyczną. Tematyka pakietów została określona w wyniku analiz, badań i konsultacji przeprowadzonych w ramach projektu i obejmuje:
  1. Nie taki komputer straszny, jak go malują (podstawy obsługi komputera).
  2. Ludzie listy piszą (MS Word dla początkujących).
  3. Word dla dociekliwych (poziom średniozaawansowany).
  4. Dla tych, co lubią liczyć (MS Excel dla początkujących).
  5. Mistrz prezentacji (PowerPoint).
  6. Ocalić od zapomnienia (Cyfrowa obróbka fotografii).
  7. Internet jako medium komunikacyjne.
  8. Zakupy bez wychodzenia z domu (usługi internetowe).

  • System Identyfikacji Wizualnej
    Obejmuje komplet materiałów i narzędzi marketingowych i PR-owych, opracowanych na potrzeby działalności sieci i punktów Fifty-Fifty. W jego skład wchodzą następujące elementy: księga znaku (logotyp), papier A4, stopka e-mail, wizytówka, roll-up, teczka A4, certyfikat szkoleniowy A4, prezentacja Powerpoint (sieci i 3 produktowe), banery na stronę www (sieci i 3 produktowe), broszura, ulotki (3 produktowe), projekt naklejki, projekt tabliczek przydrzwiowych, projekt pieczątki, layout ogłoszeń prasowych (sieci i 3 produktowe), plakat (sieci i 3 produktowe), gadżety (długopis, kubek, znaczek, notatnik, podkładka pod mysz, wygaszacz na ekran), layout na fanpage (Facebook). Dodatkowo, w ramach systemu identyfikacji wizualnej, stworzona została strona www sieci Fifty-Fifty (docelowo www.siec5050.org), która pozwala tworzyć podstrony poszczególnych punktów.
Załącznik: application/zipProdukt finalny.zip
Beneficjent:
  • HRP Group Sp. z o.o.
Fiszka projektowa: application/pdfFiszka projektowa.pdf
Rodzaj produktu:
  • produkt finalny projektu innowacyjnego
Status produktu/rozwiązania:
  • PI zwalidowany