Kompleksowo zawodowi

Obszar wsparcia:
  • Edukacja i szkolnictwo wyższe
Rodzaj projektu:
  • projekt standardowy z komponentem ponadnarodowym
Beneficjent: ECORYS Polska Spółka z o.o.
Odbiorcy:
  • Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych
Użytkownicy:
  • Nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych
  • Pracodawcy
Opis rozwiązania:

Prezentowane rozwiązanie odpowiada na problem nieuwzględniania opinii pracodawców w zakresie tworzenia programów edukacyjnych, zwłaszcza dotyczacych praktycznej nauki zawodu. Powoduje to sytuację, w której realizowane aktualnie programy praktyk zawodowych u przedsiębiorców nie są skorelowane z potrzebami rynku pracy.

Problem może być rozwiązany poprzez dostosowanie modelu trójstronnej współpracy między interesariuszami kształcenia zawodowego i rynku pracy, tj. pracodawcami, szkołami zawodowymi i uczniami. Funkcjonujący w Wielkiej Brytanii model kształcenia zawodowego zwany „rynkowym” oparty jest na dostosowaniu przygotowania wykwalifikowanych pracowników do istniejącego zapotrzebowania. W ramach projektu zaadaptowano brytyjski program praktyk zawodowych dla uczniów kształcących się w zawodzie technik informatyk, a jego celem jest wyposażenie uczniów w umiejętności i wiedzę niezbędne do funkcjonowania na rynku pracy, oraz podniesienie jakości procesu kształcenia zawodowego w szkołach technicznych województwa mazowieckiego.

Dzięki programowi możliwe jest zwiększenie spójności programów praktyk zawodowych z rzeczywistymi potrzebami pracodawców branży informatycznej (włączenie pracodawców w proces przygotowywania programów praktyk zawodowych). Istotną korzyścią z zastosowania wypracowanego rozwiązania jest również zbliżenie interesariuszy edukacji zawodowej i rynku pracy, tj. szkół zawodowych, ich nauczycieli i uczniów oraz pracodawców, co pozytywnie wpływa na rozwój i jakość systemu edukacji zawodowej w kraju.

 

Kto może skorzystać:

Rozwiązanie może być stosowane przez szkoły ponadgimnazjalne, szczególnie kształcące na kierunkach związanych z informatyką. Wsparcie skierowane jest do uczniów, nauczycieli i dyrektorów tego typu szkół. Beneficjentem zastosowanego rozwiązania będą także przedsiębiorcy, uzyskujący w przyszłości wykwalifikowaną i zmotywowaną do pracy młodzież.

 

Korzyści ze współpracy ponadnarodowej:

W projekcie wykorzystano doświadczenia partnera z Wielkiej Brytanii, ECORYS UK, specjalizującego się w badaniach ekonomicznych i rozwoju społecznym. Posiada on duże doświadczenie w obszarze związanym z edukacją. 

Dzięki współpracy ponadnarodowej nastąpiło bezpośrednie zapoznanie nauczycieli kształcenia zawodowego, dyrektorów szkół zawodowych, pracodawców z rozwiązaniami stosowanymi w Wielkiej Brytanii w zakresie kształcenia zawodowego młodzieży, w tym przede wszystkim z organizacją praktycznej nauki zawodu w przedsiębiorstwach.

 

Elementy składowe produktu (do zastosowania w praktyce):

  • Program praktyk zawodowych dla uczniów kształcących się w zawodzie technik informatyk, uwzględniający rozwiązania zaadaptowane od partnera zagranicznego.

  • Publikacja prezentująca dobre praktyki i rozwiązania wypracowane we współpracy ponadnarodowej
    Publikacja przybliża funkcjonowanie rynkowego modelu kształcenia zawodowego w Wielkiej Brytanii. Publikacja prezentuje dobre praktyki w tym zakresie oraz przedstawia wypracowane w ramach współpracy ponadnarodowej rozwiązania w zakresie prowadzenia praktyk zawodowych (składa się na to m.in. diagnoza potrzeb edukacyjnych uczniów i potrzeb rozwojowych nauczycieli wybranych szkół oraz pracodawców województwa mazowieckiego, sposób organizacji zajęć dla uczniów w ramach programu rozwojowego szkół, sposób organizacji praktyk zawodowych dla uczniów, zajęć doskonalących wiedzę i kompetencje zawodowe nauczycieli, jak organizować wycieczki zawodoznawcze, wyjścia edukacyjne czy targi wystawiennicze).

 

Załącznik: application/zipProdukt WP.zip
Beneficjent:
  • ECORYS Polska Spółka z o.o.
  • Ecorys Polska Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Fiszka projektowa: application/mswordFiszka projektu.doc
Strona www:

www.ecorys.pl

Rodzaj produktu:
  • produkt współpracy ponadnarodowej
Status produktu/rozwiązania:
  • PWP opracowany