EKO-logiczny sposób na życie

Obszar wsparcia:
  • Zatrudnienie i integracja społeczna
Rodzaj projektu:
  • projekt innowacyjny z komponentem ponadnarodowym
Beneficjent: Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej
Odbiorcy:
  • Osoby wykluczone społecznie
  • Osoby bezdomne
Użytkownicy:
  • Pracownicy naukowi
Opis rozwiązania:

Rozwiązanie wypracowane w projekcie odpowiada na problemy związane z rozszerzającą się sferą ubóstwa na wsi wśród rolników posiadających gospodarstwa rolne, a mimo to nie potrafiących zaspokoić podstawowych potrzeb swoich oraz swoich rodzin i zmuszonych do korzystania z pomocy społecznej. Zaproponowane w projekcie rozwiązanie ma na celu aktywizację zawodową rolników korzystających z systemu pomocy społecznej.

W ramach rozwiązania wypracowano metodę aktywizacji powodującą poprawę dotychczasowej sytuacji życiowej i materialnej rolników. Metoda aktywizacji została dostosowana do specyfiki grupy, uwzględniono także perspektywę płci. Wypracowana metoda wskazuje kolejne kroki pracy z liderami lokalnymi i dalej angażowania rolników w proces zmiany tradycyjnego gospodarstwa w ekologiczne.


Kto może skorzystać:

Z rozwiązania mogą skorzystać pracownicy instytucji pomocy i integracji społecznej oraz lokalni liderzy/animatorzy.


Innowacyjność:

Innowacyjny charakter tego rozwiązania polega przede wszystkim na tym, że odbiorcami projektu są rolnicy – grupa docelowa, która niezwykle rzadko partycypuje w projektach związanych z budową kapitału ludzkiego, a jest to ta część polskiego społeczeństwa, w której deficyty w tym obszarze są największe. W tym przypadku interwencja sprowadza się do pomocy rolnikom w zorganizowaniu źródła dochodu z działalności rolniczej, z wykorzystaniem zasobów własnego gospodarstwa i posiadanej ziemi.

Innowacyjność projektu polega również na zdefiniowaniu źródła problemu marginalizacji ekonomicznej i społecznej rolników oraz przyczyn braku skuteczności istniejącego w Polsce systemu pomocy społecznej, który jest drogi dla państwa, ma doraźny charakter, a przez to niewystarczający zakres, a przede wszystkim, zamiast rozwiązywać problemy osób nieradzących sobie z zaspokojeniem własnych potrzeb – petryfikuje istniejący stan rzeczy, uzależniając coraz większe grupy ludzi od pomocy socjalnej. Innowacją jest w tym projekcie dostarczenie pracownikom socjalnym powodu do wyjścia w teren, zainteresowania się przyczynami trudności życiowych podopiecznych i udzielenie im pomocy w wychodzeniu z biedy i marginalizacji społecznej. Innowacyjność projektu polega również na formie wsparcia odbiorcy projektu, która nie ma charakteru doraźnego, jest natomiast nowatorską metodą wyprowadzania rolników z ubóstwa z wykorzystaniem lokalnych liderów znających swoje środowisko i mających autorytet w środowisku. 

Skuteczność

Skuteczność metody aktywizacji udowodnił proces testowania produktu, w trakcie którego uzyskano pozytywne efekty wyraźnej zmiany postaw u wszystkich rolników zaangażowanych w projekt oraz deklaracje podjęcia działań na rzecz przekształcenia swojego gospodarstwa na uprawy / hodowlę ekologiczną od szesnastu osób. Skuteczność projektu przejawia się w tym, że rolnicy uczestniczący w testowaniu uzyskali wiedzę o rolnictwie ekologicznym pozwalającą im na prowadzenie gospodarstwa ekologicznego oraz narzędzie w postaci podręcznika, które może służyć do uzupełniania tej wiedzy, jak również nawiązali stałe kontakty z doradcami z Ośrodka Doradztwa Rolniczego, którzy mogą im towarzyszyć jako eksperci w procesie przeprowadzania zmian w gospodarstwach. Wszyscy uczestniczący w projekcie rolnicy w trakcie testowana opracowali Eko-indywidualne plany przekształcenia swojego gospodarstwa, które od razu, albo w przewidywalnej przyszłości, mogą być podstawą zmian. Rolnicy zostali również silnie zmotywowani do przeprowadzenia zmian w swoim życiu poprzez procesy grupowe, jakie miały miejsce w trakcie spotkań edukacyjno-motywacyjnych z liderami, w trakcie szkoleń w zakresie rolnictwa ekologicznego, licznych spotkań związanych z realizacją projektu oraz podczas wizyt studyjnych organizowanych w Szwecji i w Polsce.


Elementy składowe (do zastosowania w praktyce):

  • Podręcznik użytkownika

Podręcznik adresowany do służb socjalnych zawierający opis metody aktywizacji rolników korzystających z pomocy społecznej, zagrożonych i dotkniętych ubóstwem.

  • Podręcznik lidera

Podręcznik adresowany do lokalnych liderów pragnących podjąć działania motywujące wśród rolników

  • Podręcznik rolnictwa ekologicznego

Podręcznik adresowany zarówno do pracowników GOPS, liderów, jak i rolników wcielających w życie metodę aktywizacji, zawierający zasady prowadzenia gospodarstwa ekologicznego.

Beneficjent:
  • Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej
Fiszka projektowa: application/mswordFiszka.doc
Raport z ewaluacji zewnętrznej: application/pdfRaport z ewaluacji zewnętrznej.pdf
Rodzaj produktu:
  • produkt finalny projektu innowacyjnego
Status produktu/rozwiązania:
  • PI zwalidowany