Fundusz pożyczkowy ES

Obszar wsparcia:
  • Zatrudnienie i integracja społeczna
Rodzaj projektu:
  • projekt innowacyjny
Beneficjent: CISTOR Stowarzyszenie Partnerstwo Społeczne
Odbiorcy:
  • Podmioty ekonomii społecznej
Użytkownicy:
  • Administracja samorządowa
  • Organizacje pozarządowe
  • Podmioty ekonomii społecznej
Opis rozwiązania:

Rozwiązanie wypracowane w projekcie odpowiada na problemy związane z niską aktywnością podmiotów ekonomii społecznej (PES) w zakresie przedsiębiorczości oraz uzależnieniem od bezzwrotnego wsparcia zewnętrznego w postaci dotacji czy zadań zleconych. Podmioty ekonomii społecznej często zagrożone są utratą płynności finansowej oraz mają ograniczenia w dostępie do zwrotnych instrumentów finansowych co utrudnia profesjonalizację tego sektora i zmniejsza stabilność oraz trwałość organizacji. Dużym utrudnieniem jest nieodpowiednie przygotowanie instytucji finansowych na współpracę z PES, ponieważ typowe procedury udzielania pożyczek i poręczeń przygotowywane są z myślą o kliencie biznesowym, same instytucje finansowe nie mają praktyki we współpracy i doradztwie finansowych dla PES. Natomiast same PES nie dysponują wystarczającą wiedzą na temat korzystania z pożyczek z obawy przed trudnościami w ich zwrocie.

Celem rozwiązania jest wzmocnienie PES i lepsze wykorzystanie ich potencjału poprzez poszerzenie ich możliwości korzystania z różnych form finansowania zwrotnego.
Na rozwiązanie składa się procedura udzielania pożyczek dla PES wraz z niezbędnymi dokumentami. Organizacje korzystające z takich pożyczek będą mogły w ciągu 10 dni od złożenia wniosku otrzymać informację czy ich prośba został pozytywnie rozpatrzona, skorzystają również z profesjonalnego doradztwa w tym zakresie. Po wprowadzeniu procedur udzielania pożyczek dla PES, równolegle został utworzony Punkt Informacyjno-Konsultacyjny (PIK) dla PES, którego zadaniem jest w szczególności udzielanie informacji na temat rodzaju pożyczek, wsparcie PES w wypełnianiu dokumentacji oraz konsultacje. Zaproponowane rozwiązanie przeznaczone jest dla już funkcjonujących funduszy pożyczkowych oraz doręczeniowych.


Kto może skorzystać:

Z rozwiązania mogą korzystać instytucje pełniące funkcje funduszy pożyczkowych/ poręczeniowych oraz jednostki samorządu terytorialne, które zamierzają powołać tego typu fundusze.


Innowacyjność rozwiązania:

Pożyczka z poręczeniem stanowi innowacyjne rozwiązanie innowacyjnym, który ma umożliwić PES finansowanie szerokiego zakresu działań. Taki produkt na rynku polskim dotychczas nie istnieje. Dzięki temu podmioty ubiegające się o udzielenie pożyczki wraz z poręczeniem będą mogły wykorzystać ją m.in na zakup surowców, sprzętu, adaptację pomieszczeń jak i na utrzymanie płynności finansowej.

Rozwiązanie jest innowacyjne również w wymiarze problemu ze względu na to, że odpowiada na bieżące problemy związane ze stabilnością PES, w tym szczególnie podmiotów nie prowadzących działalności gospodarczej, które jak dotąd nie były przedmiotem wsparcia. Zgodnie z „Wytycznymi Ministra Pracy i Polityki Społecznej do przygotowania i realizacji wieloletniego regionalnego planu działań na rzecz promocji i upowszechniania ekonomii społecznej oraz rozwoju instytucji sektora ekonomii społecznej i jej otoczenia w regionie” zakłada się wspieranie rozwoju PES tak, by działając na zasadach rynkowych osiągały dochód lub nadwyżkę bilansową z działalności lub pokrywały koszty swojej działalności. Promuje się więc przechodzenie PES z działalności nieodpłatnej poprzez działalność odpłatną do podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.


Skuteczność:

Z przeprowadzonych badań ewaluacyjnych wynika, że wypracowane rozwiązanie jest praktyczne, nieskomplikowane, może stanowić znaczące wsparcie dla PES. 56% przedstawicieli PES biorących udział w badaniu zadeklarowało, że skorzysta z możliwości finansowania zwrotnego w przyszłości, co może im ułatwić rozwinąć działalność. 40% respondentów zadeklarowało zainteresowanie wzięciem pożyczki na oferowanych przez fundusz warunkach. Większość (blisko 80%) PES w badaniu bardzo pozytywnie oceniło wsparcie okołofunduszowe realizowane przez Punkt Konsultacyjno-Informacyjny
Elementy składowe (do zastosowania w praktyce):

Rozwiązanie obejmuje dwa typy procedur i dostosowanych do nich formularzy, tj.:

  • procedury i formularze dot. formalności pomiędzy funduszem pożyczkowym a potencjalnym pożyczkobiorcą
  • procedury i formularze dot. formalności pomiędzy funduszem pożyczkowym a funduszem poręczeniowym.


Produkt składa się z następujących elementów:

1. Regulamin Funduszu Pożyczkowego Ekonomii Społecznej.
2. Ocena ryzyka.
3. Wniosek o udzielenie pożyczki z poręczeniem.
4. Informacja na temat realizowanego przedsięwzięcia.
5. Arkusz zdolności pożyczkowej.
6. Osobisty kwestionariusz poręczyciela. Oświadczenie majątkowe.
7. Umowa pożyczki.
8. Umowa o udzielenie poręczenia.
9. Umowa poręczenia.
10. Umowa o współpracy.
11. Weksel.
12. Deklaracja wekslowa.
13. Wezwanie do zapłaty z tytułu poręczenia spłaty pożyczki.
14. Powiadomienie o warunkowej decyzji pożyczkowej Funduszu Pożyczkowego.
15. Rozliczenie funduszu pożyczkowego z tytułu odzyskanych kwot.
16. Wykaz dokumentów przekazywanych do FPK.
17. Informacja kwartalna funduszu pożyczkowego stanie realizacji umów pożyczki z poręczeniem.

Załącznik: application/zipProdukt finalny.zip
Beneficjent:
  • CISTOR Stowarzyszenie Partnerstwo Społeczne
Fiszka projektowa: application/pdfFiszka projektowa.pdf
Strategia wdrażania: application/pdfStrategia wdrażania projektu.pdf
Raport z ewaluacji zewnętrznej: application/pdfRaport z ewaluacji zewnętrznej.pdf
Strona www:

www.cistorsps.pl

Rodzaj produktu:
  • produkt finalny projektu innowacyjnego
Status produktu/rozwiązania:
  • PI zwalidowany