Innowacje Przyszłością Regionu

Obszar wsparcia:
  • Adaptacyjność
Rodzaj projektu:
  • projekt innowacyjny
Beneficjent: Fundacja na Rzecz Budowy Społeczeństwa Opartego na Wiedzy „Nowe Media”
Odbiorcy:
  • Absolwenci
  • Pracownicy naukowi
  • Studenci
Użytkownicy:
  • Administracja samorządowa
  • Instytucje otoczenia biznesu
  • Jednostki naukowe i jednostki B+R
  • Organizacje pozarządowe
  • Przedsiębiorcy
  • Uczelnie wyższe
Opis rozwiązania:

Nazwa rozwiązania: Model wspierania innowacyjnych akademickich pomysłów biznesowych

Rozwiązanie odpowiada na problem niskiej skuteczności działań instytucji otoczenia biznesu (IOB) na rzecz wzmocnienia współpracy środowiska nauki i biznesu oraz tworzenia spółek technologicznych na wczesnym etapie rozwoju.

Prezentowane narzędzie to kompleksowa metoda wspierania rozwoju innowacyjnych pomysłów biznesowych tworzonych przez studentów, doktorantów, pracowników naukowych i absolwentów. Główną część modelu stanowią dwie wyspecjalizowane jednostki – Centrum Kompetencji Seed i Start-up, które świadczą usługi doradcze w zakresie preinkubacji innowacyjnych przedsięwzięć akademickich. Eksperci zatrudnieni w ramach centrów kompetencji udzielają profesjonalnego poradnictwa w zakresie zakładania spółek technologicznych typu spin off lub spin out. Częścią rozwiązania jest również biblioteka multimedialna oferująca wszystkim zalogowanym użytkownikom dostęp do materiałów z zakresu przedsiębiorczości.


Kto może skorzystać:

Rozwiązanie może być stosowane w szczególności przez uczelnie, ośrodki badawczo-rozwojowe, instytucje otoczenia biznesu, inkubatory przedsiębiorczości, parki naukowo-technologiczne, parki przemysłowe, centra transferu technologii pośredniczące w transferze nowych technologii do gospodarki. Wdrożenie modelu przyniesie korzyści również studentom, absolwentom i pracownikom naukowym zaangażowanym w prace interdyscyplinarnych zespołów badawczych.


Innowacyjność:

Rozwiązanie stanowi kompleksową, bezpłatną i powszechnie dostępną formę wsparcia adresowaną do przedstawicieli środowiska akademickiego i biznesu. Wypracowany model umożliwia identyfikację innowacyjnych pomysłów, które odznaczają się największym potencjałem wdrożeniowym, a następnie ich rozwijanie pod okiem ekspertów zatrudnionych w Centrum Kompetencji Seed i Start-up. W ramach działań prowadzonych przez Centrum na szczególną uwagę zasługuje organizowanie spotkań przedstawicieli świata nauki i biznesu, podczas których na zasadzie „burzy mózgów” analizowane są skomplikowane przypadki wdrażania innowacji. Wartością dodaną ze spotkań jest zniwelowanie bariery porozumienia pomiędzy znajdującymi się w pewnym oddaleniu od realiów świata gospodarki naukowcami, a przedstawicielami przedsiębiorstw, którzy są zainteresowani pozyskaniem rozwiązań dopasowanych do ich indywidualnych potrzeb.

Elementy składowe (do zastosowania w praktyce):

  • Przewodnik "Od idei do biznesu – pierwsze kroki komercjalizacji pomysłu naukowego”

Publikacja zawiera wskazówki pomocne pomysłodawcom przy budowaniu pierwszej koncepcji komercjalizowanego pomysłu, od fazy przygotowawczej, aż do prezentacji oferty potencjalnym inwestorom.

  • Raport „Prawne aspekty komercjalizacji pomysłów naukowych i akademickich”

Publikacja zawiera zbiór praktycznych zagadnień prawnych dotyczących transferu praw autorskich oraz dobre praktyki związane z dysponowaniem prawami własności.

  • Zbiór zaleceń projektowych pn. "Aranżacja i funkcjonalność Centrum Kompetencji Seed i Start-up”

Zalecenia obejmują koncepcję architektoniczną Centrum Kompetencji Seed i Start-up, z zaprojektowanymi pomieszczeniami spełniającymi funkcjonalności wspierające proces kreacji i analizy przedsięwzięć innowacyjnych.

  • Moduł rekrutacyjny

Moduł zawiera wstępne arkusze oceny pomysłu, materiały instruktażowe do wprowadzenia pomysłodawcy w proces komercjalizacji biznesowej pomysłu, ankietę dla pomysłodawców służącą wstępnej ocenie ich motywacji do komercjalizacji.

  • Mapa procesu od przyjęcia pomysłu do prezentacji przed egzaminatorem/inwestorem lub wsparciem kapitałowym

Proces od przyjęcia pomysłu do prezentacji przed egzaminatorem/inwestorem lub wsparciem kapitałowym składa się z kilku etapów wymagających sprawnego działania.

  • Schemat funkcjonowania inkubatora

Schemat zawiera schemat działania i prowadzenia procesu preinkubacji w ramach inkubatora przedsiębiorczości, do zaimplementowania przez zainteresowane IOB, park technologiczny, jednostkę naukową.

  • Wzór strategii inwestycyjnej i regulaminu prowadzenia procesu preinkubacji

Zawiera dokumenty kluczowe dla każdego inkubatora, określające ramy prowadzonej działalności inkubacyjnej.

  • E-broker technologiczny

Jest to interaktywny system do katalogowania pomysłów i technologii oraz kojarzenia baz danych.

  • Narzędzie informatyczne do wstępnej autoewaluacji pomysłu

Narzędzie umożliwia dostęp szerokiej grupie osób zainteresowanych rozpoczęciem procesu komercjalizacji własnych pomysłów do modułu sprawdzającego i wstępnie weryfikującego atrakcyjność koncepcji dla potencjalnego inwestora.

  • Oprogramowanie do zarządzania procesami i obiegiem dokumentów w inkubatorze innowacyjności – workflow

Narzędzie pozwala na efektywną identyfikację rozwiązań modelowych w zakresie nowoczesnych metod i kanałów monitorowania procesów decyzyjnych, kanałów informowania osób związanych z procesem zarządzania i obiegiem dokumentów w Centrum Kompetencji Seed i Start-up lub każdym innym ośrodku wspierania osób zainteresowanych komercjalizacją własnych pomysłów lub wyników badań.


Szczegółowe informacje na temat rozwiązania zostały udostępnione na stronie internetowej: http://www.ipr.fnm.pl/.

Załącznik: application/zipProdukt finalny.zip
Beneficjent:
  • Fundacja na Rzecz Budowy Społeczeństwa Opartego na Wiedzy „Nowe Media”
Fiszka projektowa: application/mswordf290_PI.doc
Raport z ewaluacji zewnętrznej: application/pdfEwaluacja ex-post_IPR_raport_końcowy.pdf
Strona www:

www.fnm.pl

Rodzaj produktu:
  • produkt finalny projektu innowacyjnego
Status produktu/rozwiązania:
  • PI zwalidowany