Zachodniopomorska Platforma Transferu Technologii

Obszar wsparcia:
  • Adaptacyjność
Rodzaj projektu:
  • projekt innowacyjny z komponentem ponadnarodowym
Beneficjent: Fundacja ProRegio
Odbiorcy:
  • Jednostki naukowe i jednostki B+R
  • Pracownicy naukowi
  • Przedsiębiorcy
Użytkownicy:
  • Instytucje otoczenia biznesu
  • Jednostki naukowe i jednostki B+R
Opis rozwiązania:

Nazwa rozwiązaniaZachodniopomorska Platforma Transferu Technologii

Rozwiązanie odpowiada na problem mało efektywnej współpracy sektora nauki oraz sektora przedsiębiorstw, co stanowi jedną z głównych barier wzrostu innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki. Ponadto zidentyfikowano problem zbyt małej ilości instytucji wsparcia transferu technologii i ogólnej współpracy nauki i biznesu funkcjonujących poza głównymi ośrodkami miejskimi.

Rozwiązanie polega na świadczeniu praktycznego wsparcia procesu współpracy nauki i biznesu w formie transferu technologii na etapie inicjacji współpracy, bez konieczności udziału zewnętrznych ekspertów i w sposób zdalny. Narzędzie wykorzystuje Internet, który jest optymalnym narzędziem pozwalającym w łatwy sposób kojarzyć potencjalnych partnerów, którzy nie mieli okazji wcześniej się spotkać i współpracować. Internetowe narzędzia pozwalają na korzystanie ze wsparcia (przynajmniej w mniej skomplikowanych przypadkach) bez konieczności spotykania się osobiście z ekspertem. Przy pomocy rozwiązania przedstawiciele świata nauki oraz biznesu mogą odszukać partnera biznesowego. Platforma umożliwia tworzenie wzorcowych narzędzi transferu technologii, takich jak regulaminy wynalazczości oraz umowy, a także pomaga w wycenie technologii. Zachodniopomorska Platforma Transferu Technologii pozwala uzyskać w jednym miejscu dostęp do zestawu użytecznych bezpłatnych narzędzi wspomagających proces transferu technologii.


Kto może skorzystać:

Narzędzie skierowane jest do wszystkich jednostek odpowiedzialnych za transfer technologii na uczelniach i w przedsiębiorstwach oraz ich pracowników, pracowników naukowych i naukowo-dydaktycznych uczelni oraz instytutów naukowych, a także pracowników i właścicieli przedsiębiorstw.


Innowacyjność:

Dotychczas stosowane narzędzia nie są wystarczająco skuteczne. Platforma w kompleksowy sposób dostarcza informacje na temat transferu technologii, które wcześniej były niedostępne w całości, umożliwia także skorzystanie z konkretnego wsparcia.


Elementy składowe (do zastosowania w praktyce)
:

  • Zachodniopomorska Platforma Transferu Technologii

Portal internetowy zawiera cztery główne narzędzia:

  • Serwis ofert i zapytań technologicznych – w jego ramach powstała baza przedsiębiorstw i jednostek naukowych z określonych branż. Zapytania i oferty są automatycznie rozsyłane do zgromadzonych w bazie przedsiębiorstw, naukowców oraz jednostek wsparcia, według wybranej branży. Narzędzie znacznie skraca czas i zwiększa skuteczność procesu poszukiwania partnera.
  • Kalkulator wyceny technologii – na podstawie wprowadzonych przez użytkownika danych w trybie online, kalkulator pomaga przeprowadzić wycenę technologii metodą rynkową (porównawczą), kalkulator działa w oparciu o standardy wyceny dla określonej branży.
  • Generator umów transferu technologii – na podstawie podanych kryteriów w trybie online, generator tworzy szablon umowy licencji/przeniesienia praw do własności intelektualnej/umowy na wykonanie prac, możliwy do pobrania w wersji edytowalnej.
  • Generator regulaminów wynalazczości – na podstawie podanych informacji w trybie onine, generator tworzy szablon regulaminu wynalazczości dla przedsiębiorstw lub regulamin ochrony własności intelektualnej dla jednostek naukowych, możliwy do pobrania w wersji edytowalnej.
Załącznik: application/zipProdukt finalny.zip
Beneficjent:
  • Fundacja ProRegio
Fiszka projektowa: application/mswordFiszka.doc
Strategia wdrażania: application/pdf20141028_STRATEGIA_ZPTT.pdf
Raport z ewaluacji zewnętrznej: application/pdfRaport ewaluacyjny końcowy_ZPTT.pdf
Rodzaj produktu:
  • produkt finalny projektu innowacyjnego
Status produktu/rozwiązania:
  • PI zwalidowany