Tworzenie architektury własnego środowiska pracy – innowacyjny model aktywizacji społeczno-zawodowej osób do 25. roku życia

Obszar wsparcia:
  • Zatrudnienie i integracja społeczna
Rodzaj projektu:
  • projekt innowacyjny
Beneficjent: Ecorys Polska Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Odbiorcy:
  • Osoby bezrobotne
  • Osoby do 25 roku życia
Użytkownicy:
  • Instytucje rynku pracy
Opis rozwiązania:

Nazwa rozwiązania: Model tworzenia architektury własnego środowiska pracy

Rozwiązanie odpowiada na problem niskiej aktywności zawodowej osób młodych. Z jednej strony oferta instytucji rynku pracy nie jest dostosowana do potrzeb tej grupy osób, z drugiej po stronie samych osób młodych leży szereg barier utrudniających im pozyskanie zatrudnienia: niewielkie doświadczenie zawodowe, nierealne oczekiwania wobec pracodawców, czy niska samoświadomość dotycząca własnych umiejętności.

Model tworzenia architektury własnego środowiska pracy umożliwia rozwój potencjału ludzi młodych poprzez zastosowanie nowoczesnych form doskonalenia umiejętności miękkich – niezbędnych do zdobywania pierwszych doświadczeń zawodowych. Ponadto rozwiązanie przewiduje wykorzystanie coworkingu oraz internetowej aukcji zleceń, co pozwala na wypracowanie schematu współpracy i komunikacji pracodawców, instytucji rynku pracy oraz osób pozostających bez zatrudnienia. Osoby młode, poszukujące pracy, mają możliwość zweryfikowania swoich kompetencji psycho-społecznych, nabycia wiedzy z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej, opracowania własnych video-cv, zapoznania się z video wizytówkami pracodawców poszukujących pracowników, a w konsekwencji wylicytowania zamieszczonej na aukcji zleceń oferty pracy.


Kto może skorzystać
:

Rozwiązanie kierowane jest przede wszystkim do publicznych i niepublicznych instytucji rynku pracy, które zajmują się aktywizacją ludzi młodych (np. doradcy zawodowi, pośrednicy pracy), jak również do samych osób w wieku do 25 lat, które bezskutecznie poszukują zatrudnienia.


Innowacyjn
ość:

Aspektem wartym uwagi jest zastosowanie w ramach wypracowanego modelu mechanizmów kładących nacisk na inicjatywę i aktywność samego młodego człowieka, co w konsekwencji motywuje osoby młode do podejmowania skutecznych działań. Rozwiązanie dzięki metodzie coworkingu wykorzystuje potencjał płynący z pracy w grupie. Przebywanie w otoczeniu osób o podobnych problemach i doświadczeniach daje inspirację, energię i motywację do działania.


Skuteczność
:

Pracownicy instytucji rynku pracy ocenili rozwiązanie jako przyczyniające się do poprawy jakości czynności zawodowych podejmowanych wobec osób młodych. Wskazali także na przydatność modelu w ich codziennej pracy. Osoby młode wskazały, że wsparcie uzyskane dzięki modelowi podniosło ich poziom aktywności i atrakcyjności zawodowej, pomogło zdobyć nowe umiejętności lub podnieść posiadane.


Elementy składowe (do zastosowania w praktyce)
:

  • Modelarnia Przestrzeni Pracy – działające w oparciu o zasadę coworkingu, miejsce realizacji szkoleń, warsztatów oraz wykonywania wylicytowanych zleceń.
  • Pakiet ścieżek wsparcia – narzędzie pracy dla pracowników instytucji rynku pracy, zawierające modelowe programy szkoleń i warsztatów adresowane do młodzieży oraz propozycje harmonogramów realizacji ww. szkoleń.
  • Kreator Kariery – osoba, która od momentu zgłoszenia się uczestnika aż po znalezienie i wykonanie zlecenia towarzyszy młodej osobie bezrobotnej.
  • Video CV – tzw. „cyfrowy życiorys” krótka prezentacja w formie pliku multimedialnego (plik video), za pomocą której dana osoba może przedstawić swoją osobę potencjalnemu pracodawcy.
  • Wideowizytówki pracodawców – film/prezentacja przygotowany przez pracodawcę w celu naszkicowania portretu, wzbudzenie zainteresowania swoja firmą oraz przedstawienie jej misji.
  • Platforma Modelarnia.pl – baza zleceń umieszczanych przez pracodawców umożliwiająca ich licytowanie przez osoby młode.
Załącznik: application/zipProdukt finalny.zip
Beneficjent:
  • Ecorys Polska Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Fiszka projektowa: application/mswordFiszka projektowa.doc
Strategia wdrażania: application/pdfStrategia wdrażania.pdf
Raport z ewaluacji zewnętrznej: application/pdfRaport z ewaluacji zewnętrznej projektu.pdf
Rodzaj produktu:
  • produkt finalny projektu innowacyjnego
Status produktu/rozwiązania:
  • PI zwalidowany