Model Adaptacyjnego Transferu Rozwiązań Innowacyjnych i Eksperckich: MATRIX
- Adaptacyjność
- projekt innowacyjny
- Absolwenci
- Instytucje rynku pracy
- Media
- Organizacje zawodowe i gospodarcze
- Pracodawcy
- Pracownicy naukowi
- Przedsiębiorcy
- Studenci
- Związki zawodowe
- Absolwenci
- Instytucje rynku pracy
- Organizacje zawodowe i gospodarcze
- Pracodawcy
- Pracownicy naukowi
- Przedsiębiorcy
- Studenci
- Uczelnie wyższe
Nazwa rozwiązania: Model Adaptacyjnego Transferu Rozwiązań Innowacyjnych i Eksperckich wspierający współpracę pomiędzy sektorem nauki i biznesu
Opis rozwiązania:
Prezentowane rozwiązanie odpowiada na problem niedostatecznej wymiany informacji pomiędzy przedstawicielami świata nauki i biznesu, która przekłada się na niski poziom wdrażania wyników prac badawczych do praktyki gospodarczej.
Model MATRIX to system współpracy pomiędzy sektorem nauki i biznesu, który obejmuje platformę informatyczną wraz z zestawem procedur w zakresie transferu wiedzy. Platforma wykorzystuje powiązania macierzowe pomiędzy poszczególnymi bazami wchodzącymi w skład systemu w celu usprawnienia procesu wyszukiwania konkretnych informacji/ekspertów, co wpłynie na szybkość tworzenia zespołów badawczych realizujących projekty na zlecenie przedsiębiorstw.
Kto może skorzystać:
Rozwiązanie może być stosowane przez uczelnie, jednostki badawczo-rozwojowe, studentów oraz przedsiębiorstwa zainteresowane nawiązaniem współpracy w zakresie komercjalizacji wiedzy.
Innowacyjność:
Główne korzyści ze stosowania modelu MATRIX to zwiększenie dostępności informacji na temat realizowanych projektów badawczych, wsparcie tworzenia interdyscyplinarnych zespołów projektowych oraz wzrost poziomu przedsiębiorczości wśród studentów.
Platforma informatyczna została wyposażona w funkcjonalności, które pozwalają na szybkie i precyzyjne wyszukiwanie pożądanych informacji (m.in. zastosowanie inteligentnego algorytmu wyszukiwania, wyszukiwanie semantyczne, system podpowiedzi i odsyłaczy do poradników i wzorów dokumentów).
Skuteczność:
Przewidywany termin walidacji rozwiązania: III kwartał 2015 r.
Rozwiązanie zapewnia wszystkim zainteresowanym podmiotom, szybki i bezpłatny dostęp do zasobów wiedzy i praktycznych narzędzi w zakresie komercjalizacji wiedzy do praktyki gospodarczej. Zastosowanie modelu umożliwia nawiązanie trwałej współpracy pomiędzy przedstawicielami środowiska naukowego i biznesu. Interfejs platformy jest intuicyjny i łatwy w użytkowaniu dzięki systemowi podpowiedzi (m.in. opisy pól widoczne przez cały czas edycji formularza, dynamiczne podpowiedzi do wybranych pól). Organizacje, które zdecydują się na pracę z modelem powinny dysponować serwerem, zapewnić dostęp do Internetu oraz osobę do administrowania platformą.
Elementy składowe (do zastosowania w praktyce):
- Platforma MATRIX
Platforma składa się z czterech wyodrębnionych komponentów:
- Baza Wiedzy – umożliwia dzielenie się wiedzą między przedstawicielami świata nauki a przedsiębiorcami. W skład bazy wchodzą m.in. publikacje online, poradniki i wzory dokumentów, materiały e-learningowe;
- Baza Praktyk i Staży – dedykowana firmom poszukującym studentów na praktykę/staż. Pozwala również zamieszczać oferty studentów poszukujących praktyk lub staży;
- Baza Ekspertów – pozwala pozyskać informacje o specjalistach ze świata nauki i biznesu, którzy są gotowi do podjęcia współpracy przy konkretnych przedsięwzięciach/projektach;
- Panel współpracy – pozwala znaleźć partnera do realizowanych bądź planowanych projektów. To miejsce, gdzie firmy mogą zgłosić swoje potrzeby badawcze, zaś uczelnie mogą przedstawić posiadane zasoby ludzkie, czy też infrastrukturalne.
- Zbiór procedur w zakresie użytkowania modelu MATRIX
Zbiór obejmuje m.in. procedury współdziałania pomiędzy naukowcami a przedsiębiorcami; modele upowszechniania wyników badań naukowych; modele w zakresie organizowania praktyk i staży; modele budowania wizerunku firmy; procedury technologiczne; instrukcje obsługi platformy oraz dotyczące budowania i wykorzystania poszczególnych komponentów Platformy MATRIX.
- Elementy dodatkowe
W ich skład wchodzą m.in. szkolenia dla studentów, pracowników naukowo-dydaktycznych oraz organizacji przedsiębiorców; szkolenia e-learningowe; poradniki dla użytkowników platformy; wzory dokumentów oraz raport z badań w zakresie komercjalizacji wyników badań naukowych.
Ze względu na dużą objętość plików produkt nie może być udostępniony na portalu. Produky finalny jest dostępny pod adresem: http://kiw-pokl.org.pl/media/upload/produkty_pi/f194/Produkt_finalny.zip- Zachodniopomorska Szkoła Biznesu
- produkt finalny projektu innowacyjnego
- PI zwalidowany