Diversity Index

Obszar wsparcia:
  • Adaptacyjność
Rodzaj projektu:
  • projekt innowacyjny
Beneficjent: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
Odbiorcy:
  • Kadra zarządzająca
  • Pracownicy przedsiębiorstw
  • Przedsiębiorcy
Użytkownicy:
  • Instytucje otoczenia biznesu
  • Kadra zarządzająca
  • Media
  • Pracodawcy
  • Pracownicy przedsiębiorstw
  • Przedsiębiorcy
Opis rozwiązania:

Nazwa rozwiązania: Diversity Index – narzędzie umożliwiające analizę różnorodności w miejscu pracy

Świadomość w zakresie zarządzania różnorodnością1 systematycznie wzrasta, jednak liczba rozwiązań dostosowanych do potrzeb przedsiębiorstw jest w dalszym ciągu niewystarczająca. Firmy funkcjonujące w Polsce wdrażają poszczególne elementy zarządzania różnorodnością, jednak nie robią tego w sposób całościowy, jak również nie planują działań w dłuższym horyzoncie czasowym. Zdiagnozowane deficyty w tym zakresie przekładają się na niski poziom zatrudnienia grup defaworyzowanych na rynku pracy oraz niski komfort pracy dla przedstawicieli tych grup, którym udało się zdobyć zatrudnienie.

Rozwiązanie wskaźnik Diversity Index służy do przeprowadzenia samoaudytu przedsiębiorstwa w zakresie zarządzania różnorodnością. Narzędzie wspomaga kompleksową analizę bieżącej sytuacji organizacji, jak również wspiera kadrę zarządzającą we wprowadzaniu i rozwijaniu w miejscu pracy praktyk opartych na poszanowaniu różnorodności pracowników.

Wskaźnik Diversity Index ma postać formularza z pytaniami, odpowiedziami i komentarzami, który jest dostępny w wersji papierowej oraz on-line na platformie internetowej realizatora projektu – Konfederacji Lewiatan. Narzędzie pozwala na analizę miejsca pracy pod kątem różnorodności wynikającej z: płci, wieku, (nie)pełnosprawności, orientacji seksualnej, rasy, narodowości, pochodzenia etnicznego, religii, wyznania czy bezwyznaniowości. Obszary badawcze wskaźnika odnoszą się bezpośrednio do obszarów funkcjonowania organizacji: zarządzanie strategiczne, kultura organizacyjna, struktura zatrudnienia, rekrutacja, rozwój zawodowy i awans, wynagrodzenia. Po wypełnieniu kwestionariusza firma otrzymuje informację zwrotną o charakterze ilościowym oraz jakościowym, która stanowi punkt wyjścia dla dalszych działań. Warto zaznaczyć, że narzędzie pełni również funkcję edukacyjną. Organizacja w oparciu o zestaw rekomendacji poszerza swoją wiedzę o dobre praktyki z zakresu zarządzania różnorodnością. Wskaźnik służy jako inspiracja do bardziej nowatorskiego oraz wykraczającego poza dotychczasowe schematy i procedury spojrzenia na organizację i sposób jej funkcjonowania.

Dodatkowo zainteresowane podmioty mogą wziąć udział w Barometrze Różnorodności – ogólnopolskim badaniu firm wskaźnikiem Diversity Index, które pozwala na porównanie się z innymi organizacjami o podobnej wielkości, z tej samej branży, czy też działającymi na terenie tego samego województwa.

---------------------------------------

Zarządzanie różnorodnością to strategia zarządzania personelem, która zakłada, że różnorodność w miejscu pracy jest jednym z kluczowych zasobów organizacji, przyczyniającym się do jej rozwoju oraz realizacji celów biznesowych.

 

Kto może skorzystać:

Rozwiązanie może być stosowane przez kadrę zarządzającą i pracowników działów personalnych małych, średnich i dużych przedsiębiorstw, które są zainteresowane wdrażaniem bądź ulepszaniem dotychczas stosowanych rozwiązań w zakresie zarządzania różnorodnością.


Innowacyjność:

Diversity Index stanowi kompleksowe narzędzie do monitorowania zarządzania różnorodnością w zakresie różnych obszarów funkcjonowania organizacji. Dotychczas stosowane rozwiązania nie obejmowały jednocześnie wszystkich aspektów różnorodności, takich jak: płeć, wiek, niepełnosprawność, wyznanie, pochodzenie. Na uwagę zasługuje fakt, że wskaźnik uwzględnia specyfikę firm różnej wielkości, tj. małych, średnich i dużych. W przypadku podmiotów z pierwszej kategorii ankieta zawiera 71 pytań, natomiast w przypadku firm średnich i dużych jest to 100 pytań. Przeprowadzenie badania i analiza wyników nie wymaga wsparcia ekspertów zewnętrznych, co wpływa na ograniczenie wydatków po stronie przedsiębiorcy. Wynik autodiagnozy firmy interpretuje się w oparciu o zestaw wskazówek i rekomendacji, które przedsiębiorca może wykorzystać do planowania przyszłych działań w zakresie zarządzania różnorodnością. Zmiany mogą mieć różny charakter w zależności od potrzeb i możliwości danej organizacji (np. zmiany organizacyjne, wprowadzenie specjalnych programów bądź dobrych praktyk).


Skuteczność:

Wyniki badań ewaluacyjnych potwierdziły, że wdrożenie wskaźnika Diversity Index może wpłynąć na rozwiązywanie problemów grup defaworyzowanych, m.in. w zakresie dostępu do zatrudnienia, ścieżki awansu, poprawy warunków pracy, przyczyniając się do tworzenia bardziej przyjaznego środowiska pracy. W ocenie przedstawicieli przedsiębiorstw istotnym elementem wypracowanego wskaźnika jest to, że obejmuje on jednocześnie wiele obszarów różnorodności oraz aspektów zarządzania. Narzędzie zostało dostosowane do warunków polskich przedsiębiorstw, zaś jego wdrażanie nie wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych nakładów finansowych, przeszkolenia personelu czy zaangażowania zewnętrznych ekspertów.


Elementy składowe (do zastosowania w praktyce):

  • Wskaźnik zarządzania różnorodnością Diversity Index ma formę ankiety, która odnosi się do kluczowych obszarów funkcjonowania przedsiębiorstwa w tym: kultury organizacji, rekrutacji, planowania ścieżki kariery, polityki wynagrodzeń, ochrony przed zwolnieniami oraz strategii firmy. Kwestionariusz wypełnia osoba, która jest odpowiedzialna w firmie za zarządzanie zasobami ludzkimi. Prawidłowe wypełnienie dokumentu wymaga uzupełnienia danymi z działu kadr, zaś w przypadku niektórych pytań mogą być potrzebne konsultacje z innymi działami firmy. Minimalny czas potrzebny na wypełnienie ankiety to ok. 1,5 godz., przy czym istnieje możliwość przerwania badania i kontynuowania w późniejszym czasie bez ryzyka utraty zapisanych danych. Po przeprowadzeniu autodiagnozy firma uzyskuje indywidualny Indeks Różnorodności wraz z informacją zwrotną zawierającą rekomendacje i przykłady dobrych praktyk z zakresu zarządzania różnorodnością.

Wskaźnik może być wykorzystywany w wersji on-line w ramach platformy dostępnej na stronie internetowej: www.diversityindex.konfederacjalewiatan.pl bądź w wersji off-line – w postaci aplikacji desktopowej, czyli programu działającego na komputerach z systemem operacyjnym Mac OS lub Windows.

  • Publikacja Diversity Index - przewodnik po zarządzaniu różnorodnością

Publikacja zawiera kompleksowe informacje w zakresie tematyki zarządzania różnorodnością, jak również praktyczne wskazówki w zakresie stosowania wskaźnika Diversity Index.

  • Instrukcja techniczna dla użytkowników w postaci krótkiego filmu instruktażowego
Załącznik: application/zipProdukt finalny.zip
Beneficjent:
  • Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
Fiszka projektowa: application/mswordFiszka projektowa.doc
Rodzaj produktu:
  • produkt finalny projektu innowacyjnego
Status produktu/rozwiązania:
  • PI zwalidowany