GPS dla rodziny

Obszar wsparcia:
  • Zatrudnienie i integracja społeczna
Rodzaj projektu:
  • projekt innowacyjny
Beneficjent: Powiat Policki
Odbiorcy:
  • Kobiety
Użytkownicy:
  • Instytucje pomocy i integracji społecznej
Opis rozwiązania:

Nazwa rozwiązaniaNASZK – Innowacyjne Narzędzie Aktywizacji Społeczno-Zawodowej Kobiet

Rozwiązanie odpowiada na problem postępującego wykluczenia społeczno-zawodowego kobiet podejmujących próby powrotu na rynek pracy po urodzeniu dziecka. Z drugiej strony obserwuje się fragmentaryczne i nieskoordynowane wsparcie oferowane tej grupie kobiet przez instytucje rynku pracy i integracji społecznej, głównie: powiatowe urzędy pracy, ośrodki pomocy społecznej oraz powiatowe centra pomocy rodzinie.

Rozwiązanie opiera się na dwóch instrumentach, które stosowane łącznie lub rozdzielnie (w zależności od sytuacji) przyczyniają się do wzrostu efektywności działań podejmowanych na rzecz kobiet-matek. Pierwszym z nich jest instrument profilaktyczny obejmujący następujące elementy: streetworking oraz dystrybucja „Przewodnika dla rodziny” (bezpośrednie dotarcie z informacją i zakresem usług oferowanych przez instytucje rynku pracy i integracji społecznej); kawiarenki dla mam (forma działań grup wsparcia jako instrumentu zwiększania stopnia integracji społecznej wśród matek biorących w nich czynny udział); „Informator dla pracodawców” (przekazane w syntetyczny sposób praktyczne informacje o usługach świadczonych przez urzędy pracy, z których skorzystać mogą pośrednio lub bezpośrednio pracodawcy, w kontekście powrotu do zatrudnienia kobiet po urodzeniu dziecka). Drugim narzędziem jest instrument interwencyjny, w którego skład wchodzą: świadczenie usług doradcy zawodowego ds. godzenia życia zawodowego i rodzinnego (prowadzone metodą coachingową); program staży zawodowych w elastycznym lub niepełnym wymiarze czasu pracy; usługi/działania wspierające (aktywna działalność Animatora Pracy, dofinansowanie kosztów opieki nad dziećmi w wieku do lat 6, dofinansowanie kosztów dojazdu do pracodawcy, opieka asystenta rodziny).


Kto może skorzystać:

Narzędzie zostało wypracowane przede wszystkim z myślą o instytucjach rynku pracy i integracji społecznej, w szczególności: powiatowych urzędach pracy, ośrodkach pomocy społecznej oraz powiatowych centrach pomocy rodzinie. Proponowany model może jednak być zmodyfikowany w taki sposób, aby część zadań zakładanych w ramach jego realizacji, przejęły organizacje pozarządowe, zajmujące się statutowo aktywizacją społeczno-zawodową kobiet.


Innowacyjność:

Model bazuje na dostępnych na rynku rozwiązaniach, jednak istotnym elementem jest zebranie w jednym miejscu ofert wsparcia dostępnych dla kobiet powracających na rynek pracy po urodzeniu dziecka. Dotychczas instytucje, których zadaniem jest wspieranie tej grupy, działały bez współpracy z pracodawcami. Istotą modelu jest natomiast współdziałanie tych podmiotów, jako głównych aktorów rynku pracy. Dzięki temu szanse kobiet na reintegrację zawodową znacznie wzrastają.


Skuteczność:

Wyniki badania ewaluacyjnego wykazały, iż najlepiej oceniane były takie instrumenty, jak: kawiarenki dla mam, doradca ds. godzenia życia zawodowego i rodzinnego, staże, dofinansowanie opieki nad dziećmi, informator dla pracodawców oraz streetworking.


Elementy składowe (do zastosowania w praktyce):

  • Instrukcja stosowania narzędzia

  • Powiatowy klaster NASZK

Klaster zawiera: „Koszyk usług”, czyli katalog usług/świadczeń realizowanych przez instytucje integracji społecznej i rynku pracy w ramach ustawowych zadań własnych oraz „Międzyinstytucjonalną aktywną bazę danych o matkach”, czyli opis bazy danych oraz podręcznik użytkownika.

  • Instrument profilaktyczny

Składa się z: Poradnika „Streetworking w profilaktyce i rekrutacji”; „Przewodnika dla rodziny” w formie broszury; „Kawiarenki dla Mam” – poradnik organizacji oraz prowadzenia grup wsparcia mam, w tym praktyczny przewodnik dla asystenta rodziny oraz „Informatora dla pracodawców” w formie broszury.

  • Instrument interwencyjny

Składa się z: praktycznego przewodnika realizacji zadań doradcy do spraw godzenia życia zawodowego i rodzinnego oraz animatora pracy.

Załącznik: application/zipProdukt finalny.zip
Beneficjent:
  • Powiat Policki
Fiszka projektowa: application/pdfFiszka projektowa.pdf
Rodzaj produktu:
  • produkt finalny projektu innowacyjnego
Status produktu/rozwiązania:
  • PI zwalidowany