Równość standardem dobrego samorządu

Obszar wsparcia:
  • Dobre rządzenie
Rodzaj projektu:
  • projekt innowacyjny z komponentem ponadnarodowym
Beneficjent: Fundacją Feminoteka
Odbiorcy:
  • Administracja samorządowa
Użytkownicy:
  • Administracja samorządowa
Opis rozwiązania:

Nazwa rozwiązaniaSystem wdrażania i pomiaru realizacji polityki równościowej w ramach usług publicznych świadczonych przez administrację samorządową

Prezentowane rozwiązanie – Indeks i Standard Równości – odpowiada na problem niskiego stopnia wdrożenia polityki równościowej i antydyskryminacyjnej w urzędach jednostek samorządu terytorialnego. Głównym celem jest zwiększenie świadomości pracowników urzędów samorządowych co do konieczności realizacji polityki równości w zakresie świadczonych usług publicznych. System wdrażania i pomiaru realizacji polityki równościowej w ramach usług publicznych świadczonych przez administrację samorządową podnosi również kompetencje pracowników urzędów samorządowych w zakresie realizacji polityki równości oraz poprawia jakość życia osób korzystających z usług urzędów administracji samorządowej.

Model uwzględnia aspekt równego traktowania przez urzędy i urzędników w codziennych kontaktach z ludnością, a także w ramach organizacji pracy wewnątrz samych urzędów. Poza instrumentem umożliwiającym pomiar bieżącego stanu wdrażania polityki równościowej, zawiera podręcznik opisujący standardy oraz metody pozwalające poprawić poziom wdrożenia polityki równości w urzędzie.


Kto może skorzystać
:

Nowe narzędzia skierowane są przede wszystkim do urzędów jednostek samorządu terytorialnego wszystkich szczebli (gminnego, powiatowego i wojewódzkiego). Z rozwiązania mogą jednak korzystać także sami pracownicy ww. urzędów oraz klienci urzędów (osoby fizyczne i organizacje).


Innowacyjność
:

Rozwiązanie stanowi pierwszy tego rodzaju dostępny w Polsce kompleksowy instrument wsparcia dla urzędów jednostek samorządu terytorialnego w zakresie wdrażania i pomiaru stopnia wdrożenia polityki równościowej i przeciwdziałania dyskryminacji. Pomaga urzędom wypełniać zobowiązania prawne wynikające z obowiązku realizacji zasady równości przewidzianej w Konstytucji Rrzeczypospolitej Polskiej (art. 32 i art. 33) a także aktach prawnych niższej rangi, w tym zwłaszcza w Kodeksie pracy oraz w tzw. ustawie antydyskryminacyjnej (Ustawa z dnia z 3 grudnia 2010 r. o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania - Dz. U. z 2010 r., Nr 254, poz. 1700).


Skuteczność
:

Wskaźniki określone w raporcie z ewaluacji potwierdzają skuteczność narzędzi. Przykładowo: ponad 96% przeszkolonych urzędników uznało, że Standard i Index Równości są możliwe do wdrożenia w ich urzędach. Wdrożenie Standardu i Indeksu Równości zaowocowało poprawą sytuacji pracowników, jak i klientów urzędów. Urzędnicy dzięki wprowadzonym regulacjom wewnętrznym otrzymali zapewnienie równego traktowania w miejscu pracy, choćby pod względem wysokości zarobków, czy możliwości awansu. Z kolei klienci uzyskali łatwiejszy dostęp do usług administracji publicznej oraz lepsze dopasowanie tych usług do swoich potrzeb. Świadczą o tym także wyniki badania ilościowego przeprowadzonego wśród klientów urzędów, w którym aż 95% ankietowanych nie zanotowało przypadków gorszego traktowania w urzędzie. Ponadto większość klientów wysoko lub bardzo wysoko oceniło podejmowane przez urząd działania związane z przeciwdziałaniem dyskryminacji i promowaniem zasady równości.


Elementy składowe (do zastosowania w praktyce)
:

  • Standard Równości

Zawiera wiedzę na temat tego, jak wygląda „idealny” stan wdrożenia polityki równości. Podzielony jest na 10 obszarów wyznaczających wzorce (standardy), którymi urzędy powinny się kierować przy wdrażaniu polityki równości. Są to: polityka równości, wiedza i kompetencje, rozwiązania instytucjonalne, planowanie, narzędzia, konsultacja i partycypacja, edukacja i informacja, budżet, ewaluacja, monitoring.

  • Indeks Równości

Instrument umożliwia zbadanie bieżącego stanu wdrożenia polityki równości w urzędzie i wprowadzenie odpowiednich zmian. Indeks składa się z ankiety samoewaluacyjnej dla urzędu oraz Przewodnika, które ściśle odpowiadają strukturze Standardu Równości. Po wykonanym badaniu urzędu – za pomocą ankiety samoewaluacyjnej – urząd otrzymuje wynik stanu realizacji polityki równości, a za pomocą Przewodnika uzyskuje informacje, jakie działania powinien podjąć w obszarach, które w wyniku badania okazały się wymagające poprawy.

  • Program szkoleń oraz zestaw dodatkowych ankiet, analiz i ekspertyz

Narzędzia te pozwalają dodatkowo zbudować odpowiednią świadomość i przekazać wiedzę urzędnikom w zakresie realizacji polityki równości.

Beneficjent:
  • Fundacją Feminoteka
Fiszka projektowa: application/mswordFiszka projektowa.doc
Strona www:

www.feminoteka.pl

Rodzaj produktu:
  • produkt finalny projektu innowacyjnego
Status produktu/rozwiązania:
  • PI zwalidowany