Nauka dla przemysłu – przemysł z nauką 2

Obszar wsparcia:
  • Adaptacyjność
Rodzaj projektu:
  • wyodrębniony projekt współpracy ponadnarodowej
Beneficjent: Uniwersytet Opolski
Odbiorcy:
  • Pracownicy naukowi
  • Pracownicy przedsiębiorstw
  • Przedsiębiorcy
  • Studenci
  • Uczelnie wyższe
Użytkownicy:
  • Instytucje otoczenia biznesu
  • Jednostki naukowe i jednostki B+R
  • Uczelnie wyższe
Opis rozwiązania:

Rozwiązanie odpowiada na problem niedostatecznej liczby rozwiązań w zakresie komercjalizacji wiedzy1 i wyników badań naukowych do praktyki gospodarczej.

Zaproponowane w projekcie rozwiązanie to model transferu wiedzy z zakresu odnawialnych źródeł energii (OZE) i gospodarki niskoemisyjnej (GNE) między jednostkami badawczo-rozwojowymi a sektorem przedsiębiorstw. Model został opisany w ramach dwóch publikacji, stanowiących rezultat współpracy z partnerem niemieckim. Wdrożenie proponowanych rozwiązań do praktyki przyczyni się do podwyższenia zdolności absorpcji innowacyjnych rozwiązań w przedsiębiorstwach, a z drugiej strony do wzrostu zainteresowania prowadzeniem badań przemysłowych przez pracowników naukowych.

-------------------------------

1 Komercjalizacją technologii i wiedzy określa się całokształt działań związanych z przenoszeniem danej wiedzy technicznej lub organizacyjnej i związanego z nią know-how do praktyki gospodarczej (zob. P. Głodek, P. Pietras, Finansowanie komercjalizacji technologii i przedsięwzięć innowacyjnych opartych na wiedzy, Warszawa 2011, s. 9).


Kto może skorzystać:

Rozwiązanie może być stosowane przez uczelnie wyższe oraz jednostki prowadzące działalność badawczo-rozwojową, inkubatory przedsiębiorczości oraz instytucje otoczenia biznesu. Wsparcie jest skierowane do pracowników naukowo-dydaktycznych, studentów, doktorantów, organizacji naukowych i wspierających przedsiębiorczość, jak również przedsiębiorstw z gałęzi OZE i GNE zainteresowanych praktycznym wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań.


Korzyści ze współpracy ponadnarodowej:

W ramach niniejszego projektu podjęto współpracę z partnerem z Niemiec, Handwerkskammer Manncheim Rhein-Neckar-Odenwald, który jest jedną z największych izb rzemieślniczych w Niemczech, zrzeszającą ponad 12 tys. przedsiębiorców. Organizacja posiada wieloletnie doświadczenie we współpracy z lokalnymi jednostkami badawczo-rozwojowymi, jak również w realizacji projektów we współpracy międzysektorowej.

W ramach projektu zaadaptowano do polskich warunków dobre praktyki partnera niemieckiego w zakresie transferu wiedzy w obszarze odnawialnych źródeł energii oraz gospodarki niskoemisyjnej. Współpraca ponadnarodowa objęła przede wszystkim zagraniczną wizytę studyjną, program stażowy w przedsiębiorstwach, adresowany do 20 pracowników naukowych oraz naukowo-dydaktycznych z województwa opolskiego oraz cykl szkoleń praktycznych przeprowadzonych przez ekspertów niemieckich.


Elementy składowe (do zastosowania w praktyce):

  • Publikacja pn.: Rozwiązania technologiczne z zakresu komercjalizacji i transferu wiedzy w obszarze odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz gospodarki niskoemisyjnej (GNE) – Raport z analiz i prac zespołu ekspertów – obejmuje materiały ze szkoleń, wizyt studyjnych, jak również opracowania naukowe w zakresie OZE i gospodarki niskoemisyjnej przygotowane przez ekspertów polskich i niemieckich;
  • Publikacja pn.: Rozwiązania technologiczne oraz komercjalizacja i transfer wiedzy z zakresu odnawialnych źródeł energii (OZE) i gospodarki niskoemisyjnej (GNE) – Materiały naukowe na seminarium w ramach kampanii promującej rezultaty projektu „Nauka dla przemysłu – przemysł z nauką 2”.
Załącznik: application/zipprodukty.zip
Beneficjent:
  • Uniwersytet Opolski
Rodzaj produktu:
  • produkt współpracy ponadnarodowej
Status produktu/rozwiązania:
  • PWP opracowany