Współpraca międzysektorowa – projekt na rzecz odpowiedzialnego biznesu

Obszar wsparcia:
  • Adaptacyjność
Rodzaj projektu:
  • projekt innowacyjny
Beneficjent: Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych
Odbiorcy:
  • Pracownicy przedsiębiorstw
  • Przedsiębiorcy
Użytkownicy:
  • Organizacje pozarządowe
  • Organizacje zawodowe i gospodarcze
  • Pracodawcy
  • Przedsiębiorcy
  • Społeczności lokalne
Opis rozwiązania:

Nazwa rozwiązania: Regionalny Program Wsparcia CSR dla przedsiębiorstw z sektora MŚP oraz organizacji pozarządowych

Rozwiązanie odpowiada na problem niedostatecznego poziomu współpracy pomiędzy przedsiębiorcami a przedstawicielami organizacji pozarządowych i administracji publicznej we wdrażaniu modelów zarządzania opartych na koncepcji CSR1.

W ramach projektu powstała Dolnośląska Akademia Menadżerów CSR – cykl edukacyjny adresowany do pracowników przedsiębiorstw i organizacji pozarządowych, którzy chcą nabyć wiedzę i umiejętności z zakresu CSR (m.in. sposoby pozyskiwania partnerów biznesowych do działań realizowanych w społeczności lokalnej, współpraca publiczno-prywatna, strategia zrównoważonego rozwoju, możliwości wykorzystania wolontariatu pracowniczego). Częścią rozwiązania jest Program Małych Grantów, obejmujący 20 dotacji dla przedstawicieli sektora pozarządowego i biznesowego przeznaczonych na podejmowanie wspólnych inicjatyw na rzecz lokalnych społeczności. Ponadto w ramach projektu została utworzona Dolnośląska Federacja Przedsiębiorstw Społecznie Odpowiedzialnych, która stanowi płaszczyznę współpracy pomiędzy przedstawicielami sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz organizacji pozarządowych zainteresowanych wdrażaniem koncepcji CSR.

--------------------------------

1 Społeczna odpowiedzialność biznesu – z j. angielskiego – Corporate Social Responsibility. Koncepcja, według której przedsiębiorstwa na etapie budowania strategii dobrowolnie uwzględniają interesy społeczne i ochronę środowiska, a także relacje z różnymi grupami interesariuszy. Według tego podejścia, bycie odpowiedzialnym nie oznacza tylko spełniania przez organizacje biznesowe (przedsiębiorstwa) wszystkich wymogów formalnych i prawnych, ale również zwiększone inwestycje w zasoby ludzkie, ochronę środowiska i relacje z interesariuszami, którzy mogą mieć faktyczny wpływ na efektywność działalności gospodarczej tych organizacji oraz ich innowacyjność. 


Kto może skorzystać:

Rozwiązanie może być stosowane przez przedsiębiorstwa i organizacje przedsiębiorców, organizacje branżowe, organizacje pozarządowe, jak również przez administrację samorządową.


Innowacyjność:

Dotychczas stosowane rozwiązania były dopasowane przede wszystkim do specyfiki funkcjonowania dużych firm. Opisywany model jest skierowany do małych i średnich przedsiębiorstw, które nie posiadają całościowej i uporządkowanej wizji działania w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu. Elementem wyróżniającym wypracowane rozwiązanie spośród innych narzędzi jest wykorzystanie międzysektorowej współpracy podmiotów publicznych, społecznych i biznesowych, które ma na celu zwiększenie skuteczności wdrażania CSR w przedsiębiorstwach.


Skuteczność:

Model odpowiada na aktualne potrzeby przedsiębiorców w zakresie zapewnienia efektywnych rozwiązań usprawniających relacje biznesu z otoczeniem zewnętrznym. W opinii uczestników, narzędzie wywarło pozytywny wpływ na zwiększenie poziomu wiedzy na temat CSR, jak również zainspirowało ich do nawiązywania współpracy z przedstawicielami sektora prywatnego i pozarządowego. Wdrożenie rozwiązania na szerszą skalę wymaga zapewnienia stabilnych źródeł finansowania. W ocenie realizatora projektu jedną z możliwości sfinansowania programu grantowego jest uzyskanie wsparcia ze strony administracji samorządowej.


Elementy składowe (do zastosowania w praktyce):

  • Dolnośląska Federacja Przedsiębiorstw Społecznie Odpowiedzialnych

Jest to organizacja zrzeszająca pracodawców z regionu, zainteresowanych wymianą wiedzy i doświadczeń oraz podejmowaniem wspólnych inicjatyw na rzecz praktycznego wdrażania CSR w przedsiębiorstwach (cz. I. Koncepcja; cz. II. Kwestie formalne funkcjonowania i powoływania Dolnośląskiej Federacji Przedsiębiorstw Społecznie Odpowiedzialnych).

  • Dolnośląska Akademia Menadżerów CSR

Jest to cykl edukacyjny, który składa się z trzech modułów warsztatowych, podczas których uczestnicy poznają teoretyczne i praktyczne zagadnienia z dziedziny społecznej odpowiedzialności biznesu. Program Akademii obejmuje m.in. warsztaty, szkolenia grupowe oraz konsultacje indywidualne przeprowadzone pod okiem eksperta ds. CSR (podręcznik trenera, podręcznik uczestnika).

  • Program Małych Grantów

Program działa w trybie konkursów i zakłada przyznanie 20 jednorazowych dotacji w celu zachęcania przedstawicieli sektora prywatnego i pozarządowego do podejmowania współpracy w zakresie CSR. Wysokość pojedynczego grantu to 5000 zł (13 wzorów dokumentów).

Załącznik: application/zipprodukt finalny.zip
Beneficjent:
  • Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych
Fiszka projektowa: application/mswordFiszka projektowa.doc
Strona www:

www.dfop.org.pl

Rodzaj produktu:
  • produkt finalny projektu innowacyjnego
  • produkt współpracy ponadnarodowej
Status produktu/rozwiązania:
  • PWP opracowany