Regionalny Animator Przedsiębiorczości

Obszar wsparcia:
  • Adaptacyjność
Rodzaj projektu:
  • wyodrębniony projekt współpracy ponadnarodowej
Beneficjent: Opolskie Centrum Demokracji Lokalnej FRDL
Odbiorcy:
  • Pracownicy naukowi
Użytkownicy:
  • Instytucje otoczenia biznesu
  • Jednostki naukowe i jednostki B+R
  • Uczelnie wyższe
Opis rozwiązania:

Prezentowane rozwiązanie odpowiada na problem niedostatecznej współpracy między instytucjami otoczenia biznesu w obszarze wspierania rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw.

Zaproponowane w projekcie rozwiązanie to model transferu wiedzy, który opiera się na funkcjonowaniu tzw. Animatorów Przedsiębiorczości (AP), rekrutowanych spośród pracowników naukowych i naukowo-dydaktycznych. Głównym zadaniem AP jest stymulowanie współpracy pomiędzy uczelniami wyższymi i jednostkami naukowymi a przedsiębiorstwami, które zaowocuje wdrożeniem nowych technologii i najciekawszych rozwiązań innowacyjnych do praktyki gospodarczej. W wyniku realizacji projektu została wypracowana Regionalna Strategia Animacji Przedsiębiorczości, która wspomoże opracowywanie nowych rozwiązań ukierunkowanych na wzrost poziomu innowacyjności regionu.


Kto może skorzystać:

Rozwiązanie może być stosowane przez instytucje otoczenia biznesu. Wsparcie w ramach projektu jest skierowane do pracowników naukowych i naukowo-dydaktycznych.


Korzyści ze współpracy ponadnarodowej:

W projekcie wykorzystano wieloletnie doświadczenie partnera ze Słowacji, Uniwersytetu Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy. Uczelnia ta jest znaczącym ośrodkiem naukowym, który prowadzi prace badawcze skoncentrowane m.in. na innowacyjności przedsiębiorstw.

Głównym obszarem współpracy parterów było zaadaptowanie do potrzeb województwa opolskiego słowackich modeli komercjalizacji wiedzy, które zostały wykorzystane przy opracowywaniu Regionalnej Strategii Animowania Przedsiębiorczości. Uczestnicy projektu wzięli udział w zagranicznej wizycie studyjnej oraz w warsztatach dla AP (zakres obejmował m.in. metody optymalnego wykorzystania zasobów pracy z omówieniem możliwości zastosowania tego podejścia w przedsiębiorstwie; metodologię identyfikowania potrzeb, określanie celów, przeprowadzenie analizy SWOT; techniki komunikacji i negocjacji pozwalające na skuteczny kontakt z przedstawicielami przedsiębiorstw). Dodatkowo każdy z AP odbył dwa staże zorganizowane w inkubatorach i parkach naukowo-technologicznych (Czechy, Niemcy, Węgry, Wielka Brytania), które umożliwiły pracownikom naukowo-dydaktycznym nabycie praktycznej wiedzy i umiejętności w zakresie wdrażania innowacji w przedsiębiorstwach.


Elementy składowe (do zastosowania w praktyce):

  • Publikacja pt. Regionalna Strategia Animowania Przedsiębiorczości – wskazuje działania, które powinny być podejmowane przez instytucje otoczenia biznesu na rzecz podniesienia jakości świadczonych usług oraz zaprogramowania wsparcia gwarantującego innowacyjny rozwój przedsiębiorstw, w szczególności tych z sektora MŚP.
Beneficjent:
  • Opolskie Centrum Demokracji Lokalnej FRDL
Fiszka projektowa: application/mswordFiszka projektu.doc
Rodzaj produktu:
  • produkt współpracy ponadnarodowej
Status produktu/rozwiązania:
  • PWP opracowany