Holownik – nowa usługa aktywizacji zawodowej

Obszar wsparcia:
  • Zatrudnienie i integracja społeczna
Rodzaj projektu:
  • projekt innowacyjny
Beneficjent: Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie
Odbiorcy:
  • Osoby wykluczone społecznie
  • Osoby bezrobotne
  • Osoby niepracujące
Użytkownicy:
  • Instytucje pomocy i integracji społecznej
  • Instytucje rynku pracy
Opis rozwiązania:

Projekt „Holownik – nowa usługa aktywizacji zawodowej” miał na celu upowszechnienie rozwiązania wypracowanego w ramach projektu PIW EQUAL „Akademia Przedsiębiorczości. Rozwój alternatywnych form zatrudnienia” i przetestowanego oraz rozbudowanego w projekcie systemowym WUP Kraków w ramach PO KL pt.: „ABC Gospodarki Społecznej”. Rozwiązanie to narzędzie aktywizacji zawodowej osób pozostających poza rynkiem pracy – metoda pracy trenera zatrudnienia wspieranego (TZW). W projekcie „Holownik – nowa usługa aktywizacji zawodowej” metoda pracy trenera zatrudnienia wspieranego została upowszechniona w 100 małopolskich instytucjach.

Model TZW stanowi kompleksową propozycję podejścia do pracy z osobami długotrwale bezrobotnymi i niepełnosprawnymi. Stworzenie nowego zawodu jakim jest zawód Trenera Zatrudnienia Wspieranego, podyktowane było potrzebą wyszkolenia osób, które zdobędą szeroką wiedzę na temat wykluczenia społecznego oraz będą wrażliwe na potrzeby osób długotrwale bezrobotnych i niepełnosprawnych. TZW w oparciu o swoją wiedzę ma pomóc w/w osobom wejść na otwarty rynek pracy. Głównym zadaniem trenera jest odpowiednie motywowanie, aktywizacja i wsparcie osób narażonych na wykluczenie społeczne. W/w działania mają przywrócić osobom pozostającym poza rynkiem pracy umiejętności niezbędne do funkcjonowania na tym rynku. Wsparcie udzielane przez trenera jest indywidualnie dostosowane do cech osobowościowych osoby, której jest ono udzielane. Trener Zatrudnienia Wspieranego towarzyszy osobom wprowadzanym na rynek pracy przez tak długi okres jakiego potrzebuje nowy pracownik. Towarzyszenie, o którym mowa powyżej należy traktować w sposób dosłowny, bowiem TZW, niejednokrotnie dzieli stanowisko pracy ze swoim podopiecznym i wykonuje tą samą pracę. Dzięki metodzie aktywnego uczestniczenia TZW w działaniach podopiecznych trener jest w stanie w sposób pełny zrozumieć potrzeby swoich podopiecznych, poznać oczekiwania pracodawców i w taki sposób zbudować relacje między ww. podmiotami, aby obie strony stosunku pracy były zadowolone ze współpracy. Trener zatrudnienia wspieranego działa na rzecz swoich podopiecznych nie tylko w sytuacji wprowadzania ich na rynek pracy, ale również podejmuje on działania zmierzające do znalezienia dla nich miejsc pracy.


Kto może skorzystać:

Rozwiązanie może być stosowane przez pracowników instytucji rynku pracy oraz instytucji integracji i pomocy społecznej.


Innowacyjność:

Innowacyjność metody polega na zastosowaniu coachingu do pracy z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Metoda trenera zatrudnienia wspieranego jest skuteczna, efektywna i przynosi trwałe efekty dzięki indywidualnej pracy bazującej na wzmacnianiu potencjału osoby oraz niwelowaniu jej ograniczeń. Korzyść płynąca z zastosowania metody pracy trenera zatrudnienia wspieranego to przede wszystkim diametralna zmiana sytuacji osób bezrobotnych, wyrwanie ich z „zaklętego kręgu”: braku pracy, ubóstwa i bierności poprzez dostarczenie kwalifikacji, zmianę postaw oraz możliwości szkolenia i zatrudnienia w miejscu pracy połączonego ze wsparciem trenera oraz monitoringiem postępów w miejscu pracy.


Upowszechniane projekcie narzędzie można znaleźć na stronie:


http://www.holownik.wup-krakow.pl/platforma/

Załącznik: application/zipProdukt finalny.zip
Beneficjent:
  • Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie
Fiszka projektowa: application/mswordFiszka projektowa.doc
Rodzaj produktu:
  • produkt finalny projektu innowacyjnego
Status produktu/rozwiązania:
  • PI zwalidowany