Samorząd – NGO’s, dobre praktyki w zakresie przekazywania zadań publicznych

Obszar wsparcia:
  • Dobre rządzenie
Rodzaj projektu:
  • projekt innowacyjny
Beneficjent: Gmina Miasto Częstochowa
Odbiorcy:
  • Osoby bezdomne
Użytkownicy:
  • Administracja samorządowa
  • Instytucje pomocy i integracji społecznej
  • Organizacje pozarządowe
Opis rozwiązania:

Nazwa rozwiązania: Podręcznik Skuteczna pomoc społeczna

Prezentowane rozwiązanie odpowiada na problem deficytu narzędzi do badania efektywności społecznej i ekonomicznej świadczonych usług na rzecz osób bezdomnych.

Głównym celem zaproponowanego rozwiązania jest zwiększenie stopnia rozwoju współpracy jednostek samorządu terytorialnego z organizacjami pozarządowymi w zakresie standardu świadczenia usług społecznych osobom bezdomnym, dzięki zastosowaniu narzędzi do badania jakości i efektywności tych usług. Rozwiązanie oferuje programy szkoleń oraz standardy i narzędzia do badania efektywności społecznej, ekonomicznej i jakości usług społecznych świadczonych osobom bezdomnym. Dzięki zastosowaniu modelu realizacja zadań zleconych w obszarze zapobiegania bezdomności i pomocy osobom bezdomnym zostaje usprawniona a świadczenie usług na ich rzecz ulega znaczącej poprawie. Narzędzie kładzie większy niż dotychczas nacisk na przejrzystość kontraktowania usług oraz wydatkowanie środków na konkretne osoby. Standaryzacja dokumentacji oraz procedur monitorujących pozwala na przeprowadzenie koniecznych czynności (wywiad, rejestracja) w krótszym czasie, upraszcza system rejestracji klientów objętych wsparciem oraz podnosi jakość rozpoznania problemów i potrzeb osób bezdomnych. Ma to bezpośredni wpływ na skuteczność świadczonej pomocy, a także, dzięki wprowadzonym narzędziom, ułatwia monitorowanie procesu wychodzenia z bezdomności.


Kto może skorzystać:

Rozwiązanie przeznaczone jest dla pracowników jednostek samorządu terytorialnego (JST), którzy bezpośrednio realizują zadania związane z usługami świadczonymi na rzecz osób bezdomnych – czyli np. pracowników miejskich ośrodków pomocy społecznej, ośrodków pomocy społecznej. Z rozwiązania korzystają ponadto pracownicy organizacji pozarządowych (NGO), którzy realizują podobne zadania i są związani z pracą na rzecz osób bezdomnych w ramach zadań zleconych przez JST. Pośrednio z narzędzia mogą skorzystać także studenci, dla których przeznaczony jest program kształcenia.


Innowacyjność:

Rozwiązanie można wykorzystać przy kontraktacji innych usług społecznych niż te na rzecz osób bezdomnych. Podręcznik jest zbiorem narzędzi oraz instrukcją i opisem ich stosowania. Pracownicy JST nie mieli do tej pory możliwości wykonywania swoich zadań przy wsparciu takiego narzędzia, a pracownicy NGO nie mieli odpowiednich umiejętności i możliwości wieloletniego wykonywania usług na rzecz osób bezdomnych.


Skuteczność:

Narzędzie poprawia jakości świadczonych usług na rzecz osób bezdomnych. Dokonują one również oceny usługi, jaką otrzymują w ramach standardu, co jest nowością w porównaniu z obecnym systemem. Rozwiązanie wzmacnia ich pozycję poprzez umożliwienie przedstawienia swoich opinii na temat otrzymywanej usługi.


Elementy składowe (do zastosowania w praktyce):

  • Podręcznik Skuteczna pomoc społeczna.

Opisuje standardy i narzędzia do badania efektywności społecznej, ekonomicznej i jakości usług społecznych świadczonych osobom bezdomnym.

  • Program szkolenia dla pracowników służb społecznych (ośrodków pomocy społecznej i organizacji pozarządowych).
  • Programu kształcenia dla studentów kierunków studiów związanych z pomocą społeczną i socjalną, dotyczącego zastosowania powstałego narzędzia.
  • Portal internetowy.

Zawiera materiały badawcze, opis przedsięwzięcia, jego przebiegu oraz elektroniczną wersje podręcznika.

 

Załącznik: application/zipProdukt finalny.zip
Beneficjent:
  • Gmina Miasto Częstochowa
Strona www:

www.jst-ngo.org

Rodzaj produktu:
  • produkt finalny projektu innowacyjnego
Status produktu/rozwiązania:
  • PI zwalidowany