SUWAK – innowacyjna metoda kontraktowania usług społecznych na rzecz dzieci

Obszar wsparcia:
  • Dobre rządzenie
Rodzaj projektu:
  • projekt innowacyjny
Beneficjent: Stowarzyszenie Ruch Pomocy Psychologicznej „Integracja”
Odbiorcy:
  • Administracja
  • Dzieci i młodzież
Użytkownicy:
  • Administracja
  • Organizacje pozarządowe
Opis rozwiązania:

Nazwa rozwiązania: SUWAK – Model kontraktowania usług społecznych na rzecz dzieci

Rozwiązanie wypracowane w projekcie odpowiada na problem niepełnej diagnozy, metodologii oraz ewaluacji efektywności usług związanych z prowadzeniem placówek wsparcia dziennego (PWD) przez organizacje pozarządowe (NGO).

Celem wypracowanego rozwiązania pn.: SUWAK – model kontraktowania usług społecznych na rzecz dzieci jest podniesienie efektywności kontraktowania usług w zakresie prowadzenia tych placówek oraz poprawa jakości ich usług, dzięki zastosowaniu standardów kontraktowania oraz standardów jakości usług zlecanych organizacjom pozarządowym przez jednostki samorządu terytorialnego. Narzędzie zawiera standardy kontraktowania, standardy jakości oraz standardy prowadzenia placówek wsparcia dziennego. SUWAK umożliwia z jednej strony PWD prowadzonym przez NGOs standaryzację usług w zakresie opieki nad dzieckiem, a z drugiej JST rozeznanie, czy można daną usługę od NGO zakontraktować, ponieważ spełnia wymagania odpowiedniej formy. Jest to model oparty na łączeniu zasobów obu stron współpracy poprzez partycypację. SUWAK oferuje również pełną analizę aktów prawnych, które mają wpływ na funkcjonowanie PWD i podaje praktyczne wskazówki jak je zastosować.


Kto może skorzystać:

Rozwiązanie przeznaczone jest dla przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego (JST), którzy są odpowiedzialni za zlecanie zadań publicznych do realizacji organizacjom pozarządowym oraz dla przedstawicieli NGO, w tym kadry zarządzającej i wychowawców. Pośrednimi odbiorcami są również uczestnicy zajęć w placówkach wsparcia dziennego – dzieci i młodzież.


Innowacyjność:

W ramach jednego opracowania połączono narzędzia wskazujące samorządom na rozwiązania, które powinny być zastosowane, w jakim standardzie i jakie cele winny być osiągnięte oraz narzędzia standaryzujące usługę społeczną, co pozwala na wzmocnienie procesu profesjonalizacji w zakresie organizacji czasu wolnego dzieci i młodzieży oraz pomocy dzieciom i młodzieży zagrożonym marginalizacją.


Skuteczność:

Wskaźniki określone w raporcie z ewaluacji potwierdzają skuteczność narzędzi. Przykładowo: w opinii badanych rozwiązanie jest skuteczne dla przedstawicieli JST i NGO, nie wymaga żadnych modyfikacji. Za najistotniejsze elementy świadczące o skuteczności modelu uznano: zaproponowane metody i standardy prowadzenia placówek wsparcia dziennego; sposoby rozwijania współpracy pomiędzy NGO i JST; atrakcyjność dla JST i NGO w zakresie przejrzystości i obiektywizmu przy kontraktowaniu oraz prostota zaproponowanych narzędzi.


Elementy składowe (do zastosowania w praktyce)
:

  • Standardy merytoryczne jakości pracy placówek wsparcia dziennego ujęte w Podręczniku dla NGO

Poradnik skierowany jest do władz organizacji pozarządowych, w szczególności zaś do kierowników i wychowawców, którzy prowadzą lub planują prowadzić placówki wsparcia dziennego dla dzieci.

  • Standardy kontraktowania ujęte w Podręczniku dla JST

Poradnik przeznaczony jest dla jednostek samorządu terytorialnego: władzy wykonawczej i uchwałodawczej, urzędników, a także animatorów i koordynatorów.

  • Narzędzie badania efektywności społecznej i ekonomicznej w zakresie kontraktowania usług społecznych na rzecz dzieci

Służy do badania efektywności społecznej, czyli korzyści społecznej z realizacji zadania publicznego oraz poddaniu analizie kosztów w ujęciu ekonomicznym, umożliwiającej uzyskanie założonego efektu społecznego, wynikającego z realizacji zadania publicznego. W praktyce stanowi zestaw procedur, narzędzi szczegółowych i propozycji wskaźników niezbędnych do przeprowadzenia szczegółowej analizy kontraktacji usług z uwzględnieniem modelu SUWAK.

  • Edukacyjne programy kształcenia dla przedstawicieli JST (animatorów gminnych, decydentów itp.), kadry zarządzającej NGO/PWD oraz kadry wychowawców w PWD

Szkolenia wyposażają przedstawicieli NGO i JST w wiedzę na temat standardów jakości i przygotowują ich do wdrożenia wymienionych standardów bezpośrednio w placówkach oraz w aspekty związane z kontraktowaniem usług społecznych na rzecz dzieci. Zaproponowany program kształcenia pozwala na dobór poszczególnych modułów szkoleniowych adekwatnie do poziomu danej placówki oraz do aktualnych potrzeb edukacyjnych przedstawicieli samorządu

  • Instrukcja postępowania SUWAK krok po kroku dla JST i NGO

Dokument, w dziewięciu krokach, opisuje niezbędne działania, które należy podjąć podczas wprowadzania koncepcji. Krok pierwszy zależy od fazy, w jakiej znajduje się dana JST. Instrukcja zawiera wzory/propozycje dokumentów o charakterze formalnym i praktycznym.

produkt finalny jest dostępny pod adresem: http://kiw-pokl.org.pl/media/upload/produkty_pi/f261/Produkt_finalny.zip
Beneficjent:
  • Stowarzyszenie Ruch Pomocy Psychologicznej „Integracja”
Fiszka projektowa: application/mswordFiszka projektowa.doc
Raport z ewaluacji zewnętrznej: application/pdf2B Raport ewaluacji zewnetrznej.pdf
Rodzaj produktu:
  • produkt finalny projektu innowacyjnego
Status produktu/rozwiązania:
  • PI zwalidowany