Innowacyjny model współpracy dla instytucji pomocy społecznej i rynku pracy

Obszar wsparcia:
  • Zatrudnienie i integracja społeczna
Rodzaj projektu:
  • projekt innowacyjny
Beneficjent: BD Center Paweł Walawender
Odbiorcy:
  • Osoby wykluczone społecznie
Użytkownicy:
  • Instytucje pomocy i integracji społecznej
  • Instytucje rynku pracy
Opis rozwiązania:

Rozwiązanie wypracowane w ramach projektu dotyczy kwestii współdziałania instytucji i organizacji niepublicznych i publicznych instytucji rynku pracy i pomocy i integracji społecznej (IRS i PiIS) w zakresie przeciwdziałania wykluczeniu i marginalizacji społecznej poszczególnych osób i całych grup społecznych. Najważniejszym polem takiej współpracy międzyinstytucjonalnej powinny być wymiana informacji oraz podejmowanie działań na rzecz aktywizacji społeczno-zawodowej osób wykluczonych i/lub zagrożonych wykluczeniem społecznym. Jednakże zarówno badania ilościowe, jak i jakościowe wykazały, iż współpraca ta napotyka na wiele barier.

Celem głównym projektu jest usprawnienie komunikacji i przepływu informacji pomiędzy IRP i PiIS, poprzez wypracowanie systemowego modelu współpracy. Takie usprawnienie ma ostatecznie poprawić jakość i efektywność działania tych instytucji. Produktem końcowym projektu jest interaktywna platforma internetowa, skierowana do pracowników IRP i PiIS działających na terenie całego kraju.


Kto może skorzystać:
 

Z rozwiązania mogą skorzystać powiatowe urzędy pracy, ośrodki pomocy społecznej, powiatowe centra pomocy rodzinie, agencje zatrudnienia i organizacje pozarządowe zajmujące się pomocą społeczną i rynkiem pracy działające na terenie całego kraju.


Innowacyjność rozwiązania:


Innowacyjność projektu zawiera się w dwóch aspektach, tj. dotyczy problemu oraz produktu, jako formy wsparcia. Zdiagnozowanym problemem wymagającym pilnego rozwiązania jest niewystarczająca intensywność i zakres współpracy pomiędzy IRP PiIS. W wymiarze produktu końcowego innowacyjność wyraża się w interaktywnej platformie internetowej, która jest skierowana do pracowników IRP i PiIS działających na terenie całego kraju.


Skuteczność:


W raporcie ewaluacyjnym 78% badanych stwierdziło, że korzyści jakie wynieśli z uczestnictwa w projekcie mają szerszy ogólny wpływ na osoby zagrożone wykluczeniem społecznym w dużym lub bardzo dużym stopniu. Zmiany jakie nastąpiły w zakresie koordynacji podejmowanych działań na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym po zapoznaniu się z innowacyjnym modelem współpracy należy ocenić pozytywnie. Wskazują na to odpowiedzi ankietowanych. Jedynie 2% wskazało na mierną poprawę w tym zakresie. 56% osób uznało, że poprawa była wystarczająca, a 42% - że istotna. Przydatność innowacyjnego modelu współpracy potwierdziło 98% ankietowanych. 72% badanych osób stwierdziło, że innowacyjny model współpracy przyczynia się do zneutralizowania braków w komunikacji i przepływie informacji pomiędzy niepublicznymi i publicznymi instytucjami rynku pracy oraz pomocy i integracji społecznej w dużym lub bardzo dużym stopniu. 


Elementy składowe (do zastosowania w praktyce):

  • Platforma internetowa, która służy do rozwijania współpracy pomiędzy publicznymi i niepublicznymi instytucjami rynku pracy oraz pomocy i integracji społecznej i jest miejscem wymiany opinii oraz informacji pomiędzy pracownikami. Platforma składa się z trzech głównych modułów: aktualności, części informacyjnej (opisowej, bez możliwości edytowania przez użytkowników) oraz baz danych (umożliwiających użytkownikom uzupełnianie i aktualizowanie na bieżąco informacji).

  • Modelowe programy szkoleń skierowane do pracowników publicznych i niepublicznych instytucji rynku pracy oraz pomocy i integracji społecznej. Szkolenia mają na celu poprawę współpracy tych instytucji, lepsze zrozumienie specyfiki działania tych podmiotów i wypracowanie formuły współpracy. Programy szkoleniowe składają się z następujących modułów:
  • I Moduł: Skuteczna komunikacja i e-komunikacja w służbie IRP i PiIS,
  • II Moduł: Kreatywność sposobem poszukiwania nowych wyzwań i umiejętnością rozwiązywanie problemów stojących przed IRP i PiIS,
  • III Moduł: Stres, wypalenie zawodowe, jako wpływ na funkcjonowanie jednostki w organizacji zespole,
  • IV Moduł: Inicjowanie i realizacji projektów partnerskich,
  • V Moduł: Współpraca w zespole i narzędzia prowadzenia zebrań,
  • VI Moduł: Trudne rozmowy, interwencje w sytuacjach zakłóceń i manipulacji.

  • Podręcznik użytkownika – broszura zawierająca podstawowe informacje o projekcie, tj. o obsłudze, funkcjach i użyteczności platformy internetowej.
Beneficjent:
  • BD Center Paweł Walawender
Fiszka projektowa: application/mswordFiszka projektowa.doc
Rodzaj produktu:
  • produkt finalny projektu innowacyjnego
Status produktu/rozwiązania:
  • PI zwalidowany