Budowanie kultury współdziałania instytucji z obszaru zatrudnienia i integracji społecznej poprzez wspólne tworzenie map problemów i zasobów środowiska lokalnego na przykładzie miasta Bielska-Białej

Obszar wsparcia:
  • Zatrudnienie i integracja społeczna
Rodzaj projektu:
  • projekt innowacyjny
Beneficjent: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bielsku-Białej
Użytkownicy:
  • Instytucje pomocy i integracji społecznej
  • Instytucje rynku pracy
Opis rozwiązania:

Niski lub niewystarczający poziom współpracy pomiędzy ośrodkami pomocy społecznej, powiatowymi urzędami pracy, organizacjami pozarządowymi jest spowodowany m.in. brakiem kultury współpracy. Instytucje traktują współpracę jako „zło konieczne” lub element nadobowiązkowy. Skupiają się często wyącznie na wykonywaniu swoich ustawowych zadań i nie mają pomysłu na wspólne inicjatywy. Nie funkcjonuje jeden wspólny system przepływu informacji o kliencie, dlatego występują duże trudności komunikacyjne. Powiatowe urzędy pracy i ośrodki pomocy społecznej czy powiatowe centra pomocy społecznej realizują projekty wykorzystując te same instrumenty wsparcia dla tych samych beneficjentów. Stwarza to sytuację, w której urzędy pracy i ośrodki pomocy społecznej organizują szkolenia i kursy o podobnym lub tym samym zakresie.

Opracowana Mapa problemów społecznych ułatwia stworzenie systemu diagnozy problemów społecznych, w którego skład wchodzą przedstawiciele różnych instytucji: ośrodków pomocy społecznej, powiatowych urzędów pracy, czy też organizacji pozarządowych. Mapa to narzędzie diagnostyczne dotyczące problemów społecznych i zasobów środowiska lokalnego umieszczone na stronie internetowej (www.kooperacjaplus.eu) odnoszące się do terenu miasta Bielska-Białej. Celem mapy jest diagnoza oraz monitoring zjawisk i problemów społecznych w danej miejscowości. Mapa stanowi wspólną płaszczyznę zbierania, katalogowania, wymiany i udostępniania informacji. Umożliwia skatalogowanie pełnego spektrum problemów i zasobów środowisk lokalnych. Korzystanie z narzędzia umożliwia głębsze poznanie lokalnych problemów społecznych, a tym samym pozwala podejmować skuteczne działania, co wpływa na efektywność wydawanych środków publicznych. Dodatkowo w ramach projektu opracowano program szkolenia dla instytucji, które podejmują współpracę. Program umożliwia opracowanie rozkładu przestrzennego wybranych problemów społecznych miast, gmin, które wdrożyły na swoim terenie model współpracy i naniosły dane na mapy.


Kto może skorzystać
:

Rozwiązanie może być stosowane przez pracowników instytucji pomocy i integracji społecznej oraz pracowników instytucji rynku pracy, a także przedstawicieli organizacji pozarządowych.


Innowacyjność
:

Wypracowanie modelu współpracy instytucji w zakresie prowadzenia wspólnych diagnoz społecznych jest nowym, wcześniej nie stosowanym innowacyjnym rozwiązaniem w skali kraju. Dotychczas specjaliści nie opracowywali diagnoz społecznych na podstawie sprawdzonego modelu współpracy,czyli swoistej instrukcji postępowania przy budowaniu (na zasadach partnerskich) komitetów sterujących, czy też interdyscyplinarnych zespołów zajmujących się diagnozami społecznymi.


Skuteczność
:

W ramach badań ewaluacyjnych wydano następującą opinię ekspercką: „produkt, jaki powstał w ramach projektu jest ciekawym pomysłem na budowanie współpracy pomiędzy instytucjami rynku pracy, polityki społecznej oraz zewnętrznych podmiotów. Skupia się on na ważnym problemie, jakim jest diagnoza potrzeb społecznych, ich analiza oraz wyciąganie wniosków. Jednocześnie produkt zawiera w sobie rozwiązania pozwalające na budowę lokalnych koalicji na rzecz integracji społecznej. Jest to ważne, bowiem współpraca lokalna w powiązaniu z zastosowaniem nowoczesnych narzędzi informatycznych (mapa problemów lokalnych) może pozwolić na lepszą dystrybucje środków publicznych".


Elementy składowe (do zastosowania w praktyce):

  • Mapa problemów społecznych i zasobów środowiska przeciwdziałających ich powstawaniu

Aplikacja internetowa wraz z kodami źródłowymi.

  • Program szkoleniowy dla kandydatów na członków komitetów sterujących ds. diagnoz

Program, w którym zawarte są metody dydaktyczne przygotowujące ich do pracy w komitetach. Program jest zawarty w podręczniku modelu współpracy, który będzie przekazany za pośrednictwem Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej i Wojewódzkiego Urzędu Pracy z danego województwa, docelowo do wszystkich jednostek z terenu kraju (ośrodki pomocy społecznej, powiatowe urzędy pracy oraz organizacje pozarządowe na rzecz pomocy społecznej oraz agencje zatrudnienia).

Beneficjent:
  • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bielsku-Białej
Fiszka projektowa: application/mswordFiszka projektowa.doc
Raport z ewaluacji zewnętrznej: application/zipRaport z ewaluacji.zip
Rodzaj produktu:
  • produkt finalny projektu innowacyjnego
Status produktu/rozwiązania:
  • PI zwalidowany