WOLONTARIAT – NOWE PODEJŚCIE – LEPSZE REZULTATY

Obszar wsparcia:
  • Zatrudnienie i integracja społeczna
Rodzaj projektu:
  • projekt standardowy z komponentem ponadnarodowym
Beneficjent: Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy "Agape"
Odbiorcy:
  • Dzieci i młodzież
  • Organizacje pozarządowe
  • Osoby do 25 roku życia
  • Osoby po 45/50 roku życia
  • Uczniowie szkół gimnazjalnych
  • Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych
Użytkownicy:
  • Organizacje pozarządowe
  • Osoby do 25 roku życia
  • Osoby po 45/50 roku życia
  • Pozostali uczniowie
Opis rozwiązania:

Prezentowane rozwiązanie odpowiada na problem niewystarczającej edukacji na temat wolontariatu, który skutkuje brakiem prospołecznych postaw wśród społeczeństwa, jak również braku ujednoliconych standardów pracy wolontariuszy, braku koordynacji, motywacji i opieki nad wolontariuszami, przede wszystkim w odniesieniu do ludzi młodych.
W projekcie wykorzystano model współpracy ponadnarodowej oparty na wymianie informacji i doświadczeń oraz na imporcie i adaptacji rozwiązań wolontariatu w województwie śląskim. Podczas warsztatów zorganizowanych w ramach projektu opracowano struktury wolontariatu na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, zidentyfikowano problemy wolontariatu w województwie śląskim, takie jak formalizacja wolontariatu, niski prestiż, brak systemu wsparcia i koordynacji pracy wolontariuszy oraz brak integracji środowiska wolontariatu.
W oparciu o zebrane dane opracowano "Strategię rozwoju wolontariatu w województwie śląskim" oraz zrealizowano szereg działań, takich jak kampania reklamowa, spotkania informacyjne w szkołach i na uczelniach, promocja dobrych praktyk i wolontariatu jako przygotowania do wejścia na rynek pracy.
W ramach projektu opisano również doświadczenia w zakresie wolontariatu – krótkoterminowego oraz średnio- i długookresowego. W zakresie wolontariatu krótkoterminowego przedstawione zostały metody organizacji obozów pracy i ich przydatność w następujących dziedzinach: praca z dziećmi niepełnosprawnymi, uchodźcami, ochrona środowiska, projektowanie budynków użyteczności publicznej (szkoły, centra osiedlowe, programy kulturalne/festiwale multikulturalne, renowacja i ochrona lokalnego dziedzictwa kulturowego). Idea obozów jest taka, by pomoc nie trwała tylko podczas obozów pracy, ale by zachęcała i stymulowała do kontynuowania i rozwijania lokalnych partnerstw także po obozach. Programy średnio- i długookresowego wolontariatu mogą natomiast znaleźć zastosowanie w pracy z dziećmi i młodzieżą w placówkach dla nich przeznaczonych, w zakresie pomocy mieszkańcom w codziennych zajęciach, i na farmach pedagogicznych, w organizowaniu spotkań, seminariów i innych programów wraz z organizacjami pozarządowymi. Wolontariat stwarza również szansę na wyjazd zagraniczny tym, którzy normalnie nie byliby w stanie wyjechać albo nie są przyzwyczajeni do wyjazdów zagranicznych.

Kto może skorzystać:

Rozwiązanie odpowiada na potrzeby przedstawicieli administracji samorządowej, organizacji pozarządowych (w szczególności tych zapewniających wsparcie osobom niepełnosprawnym, ośrodkom i domom pomocy społecznej), powiatowych centrów pomocy rodzinie, domów kultury, szkół, uczelni, uniwersytetów trzeciego wieku, świetlic dla dzieci, szpitali, klubów seniora oraz kościołów i parafii. Bezpośrednie korzyści wynikające z zaangażowania się w działania wolontariatu odnoszą osoby 50+ oraz dzieci i młodzież, przede wszystkim uczniowie szkół średnich.

Korzyści ze współpracy ponadnarodowej:

W projekcie wykorzystano doświadczenia partnera włoskiego (Associazione di Promozione Sociale Mondo Nuovo) w zakresie promocji i wykorzystania potencjału wolontariatu. Dzięki współpracy ponadnarodowej zapoznano się z możliwymi zastosowaniami wolontariatu oraz jego rodzajami. W wyniku zdobytej wiedzy i wymiany doświadczeń opracowano „Strategię rozwoju wolontariatu w województwie śląskim”, która może zostać wykorzystana jako wzór realizacji podobnych działań w innych województwach Polski.

Elementy składowe produktu:

Prezentacja dobrych praktyk partnera włoskiego zaowocowała opracowaniem "Dokumentu z warsztatów strategicznych służących opracowaniu standardów i koncepcji działania struktur wolontariatu na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu z wykorzystaniem doświadczeń organizacji Mondo Nuovo z Lucery (Włochy)".

Załącznik: application/zipPRODUKT.zip
Beneficjent:
  • Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy „Agape”
Fiszka projektowa: application/pdfFiszka projektowa.pdf
Rodzaj produktu:
  • produkt współpracy ponadnarodowej
Status produktu/rozwiązania:
  • PWP opracowany