Zatrudnienie wspomagane - prawdziwa praca

Obszar wsparcia:
  • Zatrudnienie i integracja społeczna
Rodzaj projektu:
  • wyodrębniony projekt współpracy ponadnarodowej
Beneficjent: Warmińsko-Mazurski Sejmik Osób Niepełnosprawnych
Odbiorcy:
  • Osoby wykluczone społecznie
  • Osoby bezrobotne
  • Osoby niepełnosprawne
  • Osoby niepracujące
Użytkownicy:
  • Administracja samorządowa
  • Instytucje pomocy i integracji społecznej
  • Instytucje rynku pracy
  • Organizacje pozarządowe
  • Pracodawcy
  • Przedsiębiorcy
Opis rozwiązania:

Prezentowane rozwiązanie odpowiada na problemy w aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych wzrokowo. Wynikają one między innymi z braku efektywnych metod i narzędzi dedykowanych wspomnianej grupie docelowej oraz braku kadry wyspecjalizowanej w zatrudnieniu wspomaganym osób z niepełnosprawnością wzrokową.
Zaproponowane w projekcie rozwiązanie to zaadaptowany brytyjski model zatrudnienia wspomaganego osób z niepełnosprawnością wzrokową (stopień umiarkowany i znaczny). Obejmuje on m.in.: narzędzia diagnozy sytuacji osób niepełnosprawnych; kwestie związane z budowaniem współpracy z pracodawcami w celu zatrudnienia, skierowania na staż lub praktykę zawodową osób niepełnosprawnych. W ramach rozwiązania przewidziane są, dostosowane do potrzeb i możliwości grupy docelowej, działania edukacyjne i szkolenia zawodowe. Model zawiera schematy postępowania i programy dotyczące wspomnianych elementów, a także zagadnienia związane z zatrudnieniem wspomaganym osób niewidomych i słabowidzących, w tym opis metod postępowania i roli trenera pracy.


Kto może skorzystać:

Rozwiązania mogą być stosowane przez publiczne i niepubliczne instytucje rynku pracy, administrację samorządową, organizacje pozarządowe, warsztaty terapii zajęciowej, zakłady aktywności zawodowej oraz inne placówki i instytucje, które zajmują się wprowadzaniem osób niepełnosprawnych na rynek pracy. Rozwiązania mogą byc również wykorzystane przez lokalnych pracodawców. Zaadaptowane modele są skierowane przede wszystkim do pozostających bez zatrudnienia (bezrobotnych i nieaktywnych zawodowo) osób z niepełnosprawnością wzrokową.


Korzyści ze współpracy ponadnarodowej:

W projekcie wykorzystano wieloletnie doświadczenie partnera zagranicznego - Royal Nationale Institute of Blind People. Jest to brytyjska organizacja charytatywna działająca na rzecz osób niepełnosprawnych (informowanie, wsparcie i doradztwo dla osób, które straciły wzrok. Do jej głównych zadań należą: zapobieganie utracie wzroku, wspieranie niewidomych i niedowidzących w samodzielnym życiu, tworzenie społeczeństwa otwartego. Współpraca ponadnarodowa, poprzez liczne konsultacje i spotkania ekspertów angielskich i polskich, pozwoliła na wymianę informacji i doświadczeń w zakresie aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych wzrokowo. W konsekwencji zaadaptowano do polskich warunków model zatrudnienia wspomaganego oparty o rozwiązania systemowe z Wielkiej Brytanii.


Elementy składowe produktów (do zastosowania w praktyce):

Podręcznik wdrożenia modelu zatrudnienia wspomaganego pt. Zatrudnienie wspomagane osób niepełnosprawnych wzrokowo - zawierający rekomendacje oraz wskazówki dla instytucji planujących wdrożenie zaadaptowanego modelu (w tym dla organizacji pozarządowych oraz instytucji rynku pracy).

Beneficjent:
  • Warmińsko-Mazurski Sejmik Osób Niepełnosprawnych
Fiszka projektowa: application/mswordFiszka projektowa.doc
Strona www:

www.wmson.eu